Jalkapallon EM-kisojen 2024 otteluohjelma ja tulokset

Jalkapallon EM-kisat 2024 pelataan Saksassa 14. kesäkuuta–14. heinäkuuta. Tästä artikkelista löydät turnauksen otteluohjelman ja tulokset.

Kisoissa pelaavat 24 maajoukkuetta on jaettu kuuteen neljän joukkueen alkulohkoon. Neljännesvälieriin selviävät jokaisen lohkon kaksi parasta sekä neljä parasta lohkokolmosta. 

Euroopan mestaruutta puolustaa Italia. 

EM-jalkapallon 2024 alkulohkot

A-lohko: Saksa, Skotlanti, Unkari, Sveitsi
B-lohko: Espanja, Kroatia, Italia, Albania
C-lohko: Slovenia, Tanska, Serbia, Englanti
D-lohko: Puola, Hollanti, Itävalta, Ranska
E-lohko: Belgia, Slovakia, Romania, Ukraina
F-lohko: Turkki, Georgia, Portugali, Tshekki

EM-jalkapallon 2024 otteluohjelma ja tulokset

Alkulohkovaihe

AikaPerjantai 14.6.LohkoTulos
22.00Saksa–SkotlantiA5–1
 Lauantai 15.6.  
16.00Unkari–SveitsiA1–3
19.00Espanja–KroatiaB3–0
22.00Italia–AlbaniaB2–1
 Sunnuntai 16.6.  
16.00Puola–HollantiD1–2
19.00Slovenia–TanskaC1–1
22.00Serbia–EnglantiC0–1
 Maanantai 17.6.  
16.00Romania–UkrainaE3–0
19.00Belgia–SlovakiaE0–1
22.00Itävalta–RanskaD0–1
 Tiistai 18.6.  
19.00Turkki–GeorgiaF3–1
22.00Portugali–TshekkiF2–1
 Keskiviikko 19.6.  
16.00Kroatia–AlbaniaB2–2
19.00Saksa–UnkariA2–0
22.00Skotlanti–SveitsiA1–1
 Torstai 20.6.  
16.00Slovenia–SerbiaC 
19.00Tanska–EnglantiC 
22.00Espanja–ItaliaB 
 Perjantai 21.6.  
16.00Slovakia–UkrainaE 
19.00Puola–ItävaltaD 
22.00Hollanti–RanskaD 
 Lauantai 22.6.  
16.00Georgia–TshekkiF 
19.00Turkki–PortugaliF 
22.00Belgia–RomaniaE 
 Sunnuntai 23.6.  
22.00Sveitsi–SaksaA 
22.00Skotlanti–UnkariA 
 Maanantai 24.6.  
22.00Albania–EspanjaB 
22.00Kroatia–ItaliaB 
 Tiistai 25.6.  
19.00Hollanti–ItävaltaD 
19.00Ranska–PuolaD 
22.00Englanti–SloveniaC 
22.00Tanska–SerbiaC 
 Keskiviikko 26.6.  
19.00Slovakia–RomaniaE 
19.00Ukraina–BelgiaE 
22.00Georgia–PortugaliF 
22.00Tshekki–Turkki F 

Pudotuspelivaihe

AikaLauantai 29.6.Tulos
19.00A2–B2 
22.00A1–C2 
 Sunnuntai 30.6. 
19.00C1–D3/E3/F3 
22.00B1–A3/D3/E3/F3 
 Maanantai 1.7. 
19.00D2–E2 
22.00F1–A3/B3/C3 
 Tiistai 2.7. 
19.00E1–A3/B3/C3/D3 
22.00D1–F2 
 Perjantai 5.7. 
19.00Puolivälierä 1 
22.00Puolivälierä 2 
 Lauantai 6.7. 
19.00Puolivälierä 3 
22.00Puolivälierä 4 
 Tiistai 9.7. 
22.00Välierä 1 
 Keskiviikko 10.7. 
22.00Välierä 2 
 Sunnuntai 14.7. 
22.00Finaali 

MTV Urheilu päivittää ottelujen tulokset turnauksen edetessä. 

Lue myös:

    Uusimmat