Ranska avasi jalkapallon EM-kisat odotetusti voitolla. Ensimmäisessä lohko-ottelussaan se kumosi Itävallan 1–0-lukemin maanantai-iltana. Kysessä oli samalla Didier Deschampsin sadas voitto Ranskan peräsimessä.
LUE MYÖS: Karmiva temppu EM-kisoissa johti nyt rangaistukseen – liitollekin sakkoja
Ottelu oli tasainen, eikä Itävalta suinkaan taipunut helpolla. Reilun puolen tunnin kohdalla Christoph Baumgartnerille avautui sauma viedä punapaidat johtoon, mutta laukaus uupui laatua.
Hetkeä myöhemmin Ranska meni johtoon onnekkaalla tavalla. Kylian Mbappé ajoi oikealta boksiin ja lähetti keskityksen maalille. Maximilian Wöber yritti purkaa pallon tiehensä, mutta ohjasi sen vahingossa omiin. 1-0.
Toisella puoliajalla Mbappé sai sauman tuplata Ranskan johdon. Salamannopea tähtilaituri pinkoi kahden puolustajan ohitse läpiajoon, mutta viimeisteli avopaikasta harvinaisesti ohi maalin.
Verinen voitto
Ranska maksoi voitostaan verisen hinnan. Ensin Antoine Griezmann joutui paikattavaksi, kun hänet taklattiin rajun näköisesti mainostauluja päin.

