Hollanti kärsi EM-kisojen viimeisessä lohko-ottelussaan dramaattisen 2–3-tappion Itävallalle. Itävalta nousee tuloksellaan Hollannin ja Ranskan yli lohkon kärkeen ja etenee suoraan jatkoon. Ranska pelasi samaan aikaan 1–1-tasapelin Puolaa vastaan.
LUE MYÖS: Ranskalle jättipettymys! Kylian Mbappé riisuutui maskistaan pilkkudraaman keskellä
Hollanti sai ottelun alulle karmivan alun. Donyell Malen yritti katkaista keskitystä rangaistusalueella, mutta liukui pallon epäonnekkaasti omaan maaliin.
Osuma oli EM-kisahistorian nopein oma maali. Se oli myös EM-kisahistorian ensimmäinen oma maali Hollannin verkkoon, sekä ensimmäinen Itävallan “tekemä” oma maali.
Omia maaleja on nähty tämän kesän EM-kisoissa jo seitsemän kappaletta. Lukema on hämmästyttävä, kun ottaa huomioon, että kisojen parhaat maalintekijät ovat osuneet vasta kahdesti.