Selkeä yö kiristi pakkaset talven huippulukemiin erityisesti Etelä- ja Länsi-Suomessa. Viikonlopuksi ennusteisiin liittyy epävarmuutta, mutta kylmä sää näyttää jatkuvan.
Yön ja aamun aikana pakkanen kiristyi laajoilla alueilla Suomessa, kun sää muuttui selkeäksi. Erityisesti maan etelä- ja länsiosissa mitattiin poikkeuksellisen kovia lukemia vuodenaikaan nähden.
– Maan länsi- ja eteläosassa sää on laajalti muuttunut selkeäksi ja sen ansiosta pakkanen kiristynyt ihan talven huippulukemiin. Maan eteläosassa -27 astetta löytyy mittarista, meteorologi Liisa Rintaniemi kertoi Huomenta Suomessa.
Lue myös: Siperian sää ja turhaa lunta – näin polaaripyörteen heikkeneminen voi muuttaa Suomen talvia
Pörssisähkö tänään hirmuhinnoissa
Pohjoisessa pakkaset ovat vieläkin kovempia, mutta jäävät silti tammikuun ennätyksistä.
– Toki pohjoisessa sitäkin napakammat lukemat jopa 35 astetta pakkasta, mutta siellä ei suinkaan enää hätyytellä tammikuun alun ennätyslukemia ja yli 40 asteen pakkasia.
