Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Valkeakosken raiskaaja tuomittiin murhasta: Perusteet julki tänään

0:54Valvontakamerat näyttävät: Näin Valkeakosken murhaaja-raiskaaja seurasi uhriaanVideo näyttää, kuinka Tuomas Salminen seurasi uhriaan ennen henkirikosta.
Julkaistu 11.10.2024 05:56

MTV UUTISET – STT

Pirkanmaan käräjäoikeus antaa tänään kirjallisen tuomionsa Valkeakosken henkirikoksesta. Oikeus julisti viime viikon torstaina tuomionsa suullisesti käsittelyn päätteeksi ja tuomitsi 19-vuotiaan miehen 15-vuotiaan tytön murhasta elinkautiseen vankeusrangaistukseen.

Päätös oli poikkeuksellinen, sillä syyttäjä oli vaatinut miehelle rangaistusta lievemmästä rikoksesta eli taposta. Uhrin omaiset käyttivät asiassa asianomistajan syyteoikeutta ja vaativat syytetylle rangaistusta murhasta, ja oikeus päätyi harkinnassaan heidän kannalleen.

Kirjallisesta tuomiosta käy ilmi perusteet, miksi oikeus päätyi vakavampaan rikosnimikkeeseen.

"Harvinainen asetelma"

Helsingin yliopiston rikosoikeuden professori Sakari Melander kommentoi julistettua tuomiota tuoreeltaan. Hän pitää päätöstä harvinaisena.

Lue myös: Valkeakosken murhauhrin perheelle määrättiin 70 000 euroa kärsimyskorvauksia – totuus on kuitenkin toinen: "Omaiset eivät saa euroakaan"

Melanderin mukaan ei ole tavatonta, että asianomistajat esittävät ankaramman rangaistusvaatimuksensa, jos syyttäjä on päätynyt nostamaan syytteen lievemmästä nimikkeestä tai esimerkiksi perusmuotoisesta rikoksesta törkeän sijaan.

– Mutta suhteellisen harvoin on niin, että tuomioistuin on samaa mieltä asianomistajien kanssa, eli tuomitsee sen ankaramman vaatimuksen mukaisesti. Se on tässä harvinainen asetelma, Melander sanoi.

Lue myös: Tässä on Vendi: "Viaton ja suloinen lapsi, joka ansaitsee oikeutta" – Valkeakosken raiskausmurhan uhrin omaisille kerätään varoja

Kiisti tappamistarkoituksen

Käräjäoikeus tuomitsi Tuomas Sakari Matias Salmisen, 19, elinkautiseen vankeusrangaistukseen 15-vuotiaan tytön murhasta ja törkeästä lapsenraiskauksesta. Rikokset tapahtuivat toukokuun lopulla Valkeakoskella. Mies oli lähtenyt kauppatorilta kulkemaan samaa reittiä kuin tyttö. Kävelytiellä hän oli käskenyt tytön viereiseen metsikköön, raiskannut tämän ja sen jälkeen kuristanut kuoliaaksi.

Salminen kiisti, että hänen tarkoituksenaan oli ollut tappaa tyttö. Hän katsoi syyllistyneensä raiskaukseen ja törkeään kuolemantuottamukseen.

Lue myös: MTV tiedot: Valkeakosken raiskaajamurhaajalle tulvii uhkausviestejä – vankila ryhtyi toimiin

15-vuotiaana julmasti kuolleen tytön omaiset helpottuivat Valkeakosken murhatuomiosta: "Tämä on heille vahvasti tunneasia"

Sana "lapsiporno" toistui ja toistui: Valkeakosken murhaajan järkyttävä Google-hakuhistoria ei sovi herkille

Lisää aiheesta:

Valkeakoskella murhatun tytön omaiset odottavat kauhunsekaisin tuntein hovioikeuden päätöstäMies pakotti tytön metsään, raiskasi ja kuristi kuoliaaksi – vaatii murhatuomion kumoamistaPerustelut Valkeakosken raiskaajan saamasta murhatuomiosta tulivat julki – "Osoittaa täydellistä piittaamattomuutta"15-vuotiaana julmasti kuolleen tytön omaiset helpottuivat Valkeakosken murhatuomiosta: "Tämä on heille vahvasti tunneasia"Kommentti: 15-vuotiaan tytön surma Valkeakoskella tuo mieleen sarjakuristaja-Penttilän – teon perustelu lähes sanasta sanaan samaOmaiset vaativat Valkeakosken epäillylle teinisurmaajalle rangaistusta murhasta
RaiskausHenkirikoksetValkeakoskiRikos

Tuoreimmat aiheesta

Raiskaus
  • 22.10.13:57
    Seksuaalirikokset

    Epäillyssä laivaraiskauksessa on nyt kolme tekijää

  • 18.10.21:38
    Seksuaalirikokset

    Aftonbladet: Nuoren suomalaisnaisen joukkoraiskauksesta epäillyt neljä miestä päästetty vapaaksi

  • 18.10.13:21
    Ruotsi

    Neljää epäillään naisen joukkoraiskauksesta Viking Gracella – epäillyt ja uhri Suomesta

  • 7.10.12:15
    Poliisi

    Yle: Poliisimiehen epäillään raiskanneen naisen Helsingin poliisilaitoksen tiloissa

  • 2.10.05:36
    Ihmiskauppa

    Isot ihmiskauppakäräjät alkoivat – HS: Uhreja vietiin seksikartanoon