Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Valkeakosken murhauhrin perheelle määrättiin 70 000 euroa kärsimyskorvauksia – totuus on kuitenkin toinen: "Omaiset eivät saa euroakaan"

8:12Valkeakosken uhrin omaiset jäävät ilman kärsimyskorvauksia - asianajaja kertoo perheen inhimillisestä kärsimyksestäValkeakosken uhrin omaiset jäävät ilman kärsimyskorvauksia – katso asianajajan haastattelu videolta
Julkaistu 09.10.2024 17:26
Toimittajan kuva

Tiia Palmén

tiia.palmen@mtv.fi

19-vuotias Tuomas Sakari Matias Salminen tuomittiin viime viikolla Pirkanmaan käräjäoikeudessa 15-vuotiaan tytön murhasta elinkautiseen vankeusrangaistukseen. Raiskausmurha tapahtui Valkeakoskella toukokuussa. Oikeus määräsi tekijän maksamaan uhrin perheelle yhteensä 70 000 euroa kärsimyskorvauksia.

Omaisten asianajaja Minna Pilviö sanoo Rikospaikan haastattelussa, että omaiset tulevat tuskin saamaan euroakaan heille määrätyistä kärsimyskorvauksista.

– Tämä johtuu siitä, että meidän lainsäädäntö on muuttunut noin 20 vuotta sitten niin, että vaikka henkirikoksen uhrin läheisille tuomittaisiin kärsimyskorvauksia, Valtiokonttori ei niitä korvaa. Eli jos ja kun tekijä on maksukyvytön, niin omaiset eivät saa euroakaan.

Asianajaja oli varoittanut uhrin perhettä tilanteesta jo etukäteen.

– Keskustelimme tästä jo ennen oikeudenkäyntiä, että vaikka tekijälle määrättäisiin maksettavaksi kärsimyskorvauksia, niin oletettavaa on, että he eivät korvauksia saa. Eihän mikään raha tätä tilannetta korvaa eikä tässä ole kysymys rahasta. Haluan oikaista sitä, että kun julkisuudessa on kirjoiteltu, että omaiset saisivat tästä jotain kymmenien tuhansien eurojen korvauksia, niin se ei pidä paikkaansa, Pilviö sanoo.

Lue myös: Tässä on Vendi: "Viaton ja suloinen lapsi, joka ansaitsee oikeutta" – Valkeakosken raiskausmurhan uhrin omaisille kerätään varoja

Tapposyyte oli omaisille pettymys

15-vuotiaan tytön omaiset ajoivat oikeudessa murhasyytettä, kun syyttäjä vaati tekijälle rangaistusta vain taposta. Omaisille syyttäjän päätös tapposyytteestä oli iso pettymys. Niinpä perhe ei nähnyt muuta vaihtoehtoa kuin ajaa itse syytettä murhasta.

Omaisille oli suuri helpotus ja yllätyskin, että oikeus tuomitsi tekijän murhasta heidän vaatimuksensa mukaisesti. 19-vuotiaan miehen katsottiin lisäksi syyllistyneen törkeään lapsen raiskaukseen ja lasta esittävän sukupuolisiveellisyyttä loukkaavan kuvan hallussapitoon.

– Se on hyvin harvinaista, että omaisten vaatimus menestyi. Omaisille oli tietenkin valtava helpotus, että tässä vaiheessa saatiin tällainen ratkaisu, Pilviö kertoo.

Murhatuomio ei kuitenkaan saa vielä lainvoimaa, sillä juttu etenee varmuudella ylempään oikeusasteeseen. Puolustus ilmoitti heti tuomion tultua, että he valittavat hovioikeuteen.

– On tavanomaista, että vakavat rikokset eivät pääty ensimmäiseen oikeusasteeseen. Olin keskustellut tästä omaisten kanssa jo etukäteen. He ovat valmistautuneet siihen, että juttu etenee hovioikeuteen.

Rikospaikassa käsitellään tänään laajasti Valkeakosken henkirikosta. Omaisten asianajaja kertoo muun muassa siitä, mitä teko on aiheuttanut uhrin läheisille. Rikospaikka MTV Katsomossa kello 21 alkaen ja MTV3-kanavalla kello 22.35.

Lue myös: 15-vuotiaana julmasti kuolleen tytön omaiset helpottuivat Valkeakosken murhatuomiosta: "Tämä on heille vahvasti tunneasia"

Valvontakamerat paljastavat: Näin Valkeakosken murhaaja-raiskaaja vaani uhriaan

Lisää aiheesta:

Valkeakosken uhrin omaiset kommentoivat murhatuomiota: "Tämä on minimi, mitä uhrin ihmisarvo vaatii"Oikeuden mielestä 15-vuotiaan Vendin raiskausmurha ei ollut raaka ja julma – näistä syistä omaiset pettyivätValkeakoskella murhatun tytön omaiset odottavat kauhunsekaisin tuntein hovioikeuden päätöstäValkeakoskella murhatun Vendin perhe kiittää saamastaan tuesta: "Tämä asia on koskettanut suurta yleisöä"Tässä on Vendi: "Viaton ja suloinen lapsi, joka ansaitsee oikeutta" – Valkeakosken raiskausmurhan uhrin omaisille kerätään varoja15-vuotiaana julmasti kuolleen tytön omaiset helpottuivat Valkeakosken murhatuomiosta: "Tämä on heille vahvasti tunneasia"
RikospaikkaValkeakosken surmaOikeudenkäynnitVankeustuomioHenkirikoksetRikos

Tuoreimmat aiheesta

Rikospaikka
  • 05:15
    Rattijuopumus

    Rattijuoppo yritti tappaa jalankulkijan Turussa – video näyttää auton ilmalennon Aurajoen sillalla

  • Eilen17:38
    Poliisi

    Lapsia ja nuoria manipuloiva äärimmäisen väkivaltainen verkosto rantautui Suomeen – poliisilla useita tutkintoja

  • Eilen12:38
    Petokset

    Jopa Suomen Pankin ex-johtaja lankesi huijaukseen: "Uhrin ei pitäisi hävetä"

  • Eilen08:25
    Petokset

    MTV:n tiedot: Suomen Pankin ex-pääjohtaja Erkki Liikanen menetti huijarille 40 000 euroa

  • ma05:00
    Henkirikokset

    Murharyhmältä kylmäävä tieto nuorten tappajien taustasta