Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Trumpin silmät eivät pysy auki kokouksissa, outo selitys: "Helvetin tylsää"

0:43Ulkoministeri Rubio puhui Ukrainan sodasta – Trumpilla vaikeuksia pysyä hereilläUlkoministeri Rubio puhui Ukrainan sodasta, ja oli Trumpilla vaikeuksia pysyä hereillä.
Julkaistu 27.01.2026 20:38
Toimittajan kuva
Kati Hyttinen

kati.hyttinen@mtv.fi

Useat mediat ovat julkaisseet viime kuukausina uutisia ja videoita Donald Trumpin nuokkumisesta kokouksissa. Trumpilla itsellään on hyvät perustelut toiminnalleen.

Useat suuret amerikkalaismediat ovat raportoineet viime aikoina presidentti Donald Trumpin uneliaasta käytöksestä maan hallituksen eli kabinetin kokouksissa ja muissa julkisissa tilaisuuksissa.

Esimerkiksi CNN ja The Washington Post julkaisivat joulukuun alussa videon, joissa Trump näytti nuokkuvan ulkoministeri Marco Rubion puhuessa.

Useat ihmiset kuvailivat presidenttiä sekavaksi tämän puhuessa Quanticon tukikohdassa Virginiassa viime lokakuussa. 

Konservatiivikommentaattori Megyn Kelly sanoi Trumpin jopa jaarittelevan kampanjatilaisuuksissa ja osoittavan ikääntymisen merkkejä.

Lue myös: Trumpin väitetään olevan Kekkosen kunnossa – mutta mitä presidentin terveydestä oikeasti tiedetään?

Kokoukset ovat "helvetin tylsiä"

Trump itse on selittänyt kokouksissa nuokkumistaan sillä, että kokoukset ovat "tylsiä kuin helvetti".

– Se on tylsää kuin helvetti. Minulla on siinä 28 tyyppiä – viimeinen kokous kesti kolme ja puoli tuntia. Minun täytyy vain istua ja kuunnella. Liikutan kättäni, jotta ihmiset tietävät, että kuuntelen, Trump kertoi New York Magazine -lehdelle.

– Kuulen jokaisen sanan mutta en malta odottaa, että pääsen pois.

Marco Rubion mukaan Trump keskittyy silmänsä ummistamalla.

– Kaveri on liian terve. Hän on liian aktiivinen, Rubio sanoi New York Magazinelle.

Rubion mukaan presidentin silmien sulkeminen on itse asiassa "kuuntelumekanismi", joka auttaa häntä keskittymään puhujiin sen sijaan, että hänen korvansa sulkeutusivat kuulemasta heitä.

Lue myös: Trump syö aspiriinia yli suositusten – antoi erikoisen selityksen

Kiistää myös kuulovaikeudet

Trumpin terveys laajemminkin on ollut viime kuukausina huomion kohteena, koska hänen käsissään on havaittu mustelmia ja hän on tiettävästi käynyt lokakuussa magneettikuvauksessa (MRI). Mustelmia on peitetty meikillä. 

Avustajat, lahjoittajat ja ystävät kertovat, että heidän on usein puhuttava kovalla äänellä presidentin kanssa pidettävissä kokouksissa, koska hänellä on vaikeuksia kuulla. Trump itse kiistää myös kuulovaikeudet.

Trump on toiseksi vanhin presidentti, joka on koskaan ollut virassa. Häntä vanhempi oli hänen demokraattinen edeltäjänsä Joe Biden, joka luopui vuoden 2024 uudelleenvalintakampanjastaan, kun hänen kelpoisuutensa tehtävään kyseenalaistettiin.

Biden oli 82-vuotias, kun hän jätti virkansa.

Donald TrumpTrumpin YhdysvallatVanhuksetMarco RubioUlkomaat
Toimittajan kuva
Kati Hyttinen
MTV Uutiset

Kati Hyttinen työskentelee MTV Uutisissa uutistoimittajana. Hän tekee töitä MTV Uutisten verkkodeskissä ja Lifestyle-toimituksessa, joissa hän seuraa uutisia ja ilmiöitä. Hän on erikoistunut muun muassa ympäristö-, luonto- ja eläinaiheisiin. 

Voit lähettää juttuvinkkejä Katille osoitteessa kati.hyttinen@mtv.fi.

Lisää aiheesta:

Analyysi: Kuva Trumpista on murtumassa – se näkyy jo teoissakinTrumpin toinen kausi – Amerikka, joka ei tarvitse ystäviäTrump: "Meidän ei pitäisi edes järjestää vaaleja, koska olen saanut niin paljon aikaan"Clintonit kutsuvat Epstein-tutkintaa puolueelliseksi – eivät suostu todistamaanTrump New York Timesille: Ainoastaan moraalini voi pysäyttää minutTrump syö aspiriinia yli suositusten – antoi erikoisen selityksen

Tuoreimmat aiheesta

Donald Trump
  • 21:01
    Trumpin Yhdysvallat

    Presidentin kanslia Ylelle: Suomi ei osallistu Trumpin rauhanneuvostoon

  • 20:50
    Jeffrey Epstein

    Sensuroidaanko Trumpia kritisoiva sisältö Tiktokissa? Kalifornian kuvernööri aloittaa tutkinnan

  • 18:48
    Minneapolis

    MTV Minneapolisissa: Agentit vetäytyvät, Trumpin nokkamies sai lähteä – kuka saa seuraavaksi potkut?

  • 17:40
    Yhdysvallat

    Veneiskuissa kuolleiden omaiset haastoivat Trumpin oikeuteen: "Murhia huvin ja teatterin vuoksi"

  • 14:59
    Ukrainan sota

    FT: Yhdysvalloilta raju ehto Ukrainalle