Toisin kuin yleisesti luullaan, kaupungistuminen ei ole syy lihavuuden maailmanlaajuiselle lisääntymiselle, osoittavat tutkijat Nature-tiedelehdessä julkaistussa tutkimuksessaan.
Imperial College London -yliopiston johtamassa kansainvälisessä tutkimuksessa analysoitiin painoindeksin kehitystä vuosina 1985–2017 yli 112 miljoonasta aikuisesta kerättyjen mittojen avulla. Painoindeksi lasketaan ihmisen painon ja pituuden suhteesta.
Analyysi paljasti, että keskimäärin ihmisten paino oli 33 vuoden aikana noussut 5–6 kilogrammalla. Yli puolet painoindeksin globaalista noususta selittyi maaseudulla asuvien ihmisten lihomisella. Tietyillä alueilla maaseudulla asuvien ihmisten lihominen selitti jopa 80 prosenttia painoindeksin noususta.
Yli tuhannesta tutkijasta koostuva tiimi huomasi, että vuodesta 1985 maaseudulla asuvien naisten ja miesten painoindeksi oli kasvanut 2,1 yksiköllä. Samaisena aikana kaupungeissa asuvien naisten painoindeksi oli noussut 1,3 yksiköllä ja miesten 1,6 yksiköllä.
Tutkijat kirjoittavat tiedotteessaan, että massiivisen tutkimuksen tulokset kääntävät ylösalaisin käsityksen, jonka mukaan kaupungistuminen on syy lihavuuden maailmanlaajuiseen lisääntymiseen. Tämä tarkoittaa, että ongelman ratkaisuun tarvitaan uusia keinoja.
