Paris Saint-Germain puolustaa Mestarien liigan voittoaan toukokuun lopussa pelattavassa finaalissa. Välierien toisessa osaottelussa PSG haki Münchenistä 1–1-tasapelin Bayernia vastaan ja eteni finaaliin yhteismaalein 6–5.
Lue myös: Vietiinkö Bayernilta pilkku? Asiantuntijalta tyrmäävä näkemys: "Käsittämätön sääntö"
Avausosan 5–4 voittanut PSG lähti toiseen osaan monien papereissa haastajana. Pariisilaisvieraat vastasivat kuitenkin ensimmäisestä osumasta.
Pelikellossa oli juuri ja juuri kaksi minuuttia, kun Khvitša Kvaratskhelia ja Fabian Ruiz pelasivat keskialueella näyttävän seinäpelin ja Kvaratskhelia pääsi Ruizin pitkän pystysyötön jälkeen murtautumaan Bayernin rangaistusalueelle.
Pilkun tuntumasta löytyi täysin vapaaksi unohdettu Ousmane Dembele, joka laukoi PSG:n 1–0-johtoon ja yhteismaaleissa 6–4-karkumatkalle.
Jos viikon takaisessa avausosassa hurjasteltiin yhdeksän maalia, toisessa osaottelussa hyvät maalintekopaikatkin olivat harvassa.
Bayern sai kuparisen rikki vasta lisäajalla. Harry Kane tasoitti 1–1:een, kun viiden minuutin lisäajasta oli pelaamatta vajaat puolitoista minuuttia. Tämän kummempaa kiriä kotijoukkue ei kuitenkaan saanut aikaiseksi.
PSG kohtaa 30. toukokuuta Budapestin Puskas-areenalla pelattavassa loppuottelussa Arsenalin. PSG pelaa finaalissa nyt kolmatta (2020, 2025, 2026) kertaa, Arsenal toista (2006, 2026) kertaa.
Ennen tätä Mestarien liigan on voittanut kahdesti peräkkäin vain Real Madrid, joka vei finaalin nimiinsä kolmesti peräjälkeen vuosina 2016–2018.
