Kaksi vuotta sitten eläkkeelle jäänyttä radiotoimittaja Päivi Istalaa ärsyttävät nuorten toimittajien suhisevat ässät, loppukiekaisut, huono lausuminen sekä yleissivistyksen puute.
– Aloitan aamuni aina kuuntelemalla radiota. Vaikka en tykkää tapettikuuntelusta, radio on usein auki myös päivällä. Arvostan ammattitaitoisia ja ulosanniltaan hyviä toimittajia. Tällaisia ovat esimerkiksi Seppo Puttonen, Maija Elonheimo, Outi Paananen, Risto Nordell, Kare Eskola, Telle Virtanen, Jake Nyman ja Heikki Harma, Päivi Istala sanoo.
Nuoreen polveen Istala ei ole tyytyväinen.
– Suomen kielen käyttö on osittain romahtanut tiedotusvälineissä – televisiossa vielä paljon pahemmin kuin radiossa.

Johan Runeberg lausuttiin väärin
Istalaa ärsyttävät erityisesti "ässävikaiset" toimittajat.
– Heitä alkoi tulla Yleisradioon 1990-luvun puolivälissä, kun nuoria opiskelijoita ilman kyseistä ominaisuutta ei enää löytynyt. Nyt tuntuu, ettei muunlaisia enää olekaan.
– Ässävikaisuus pätee erityisesti nuoriin naisiin, jotka suhauttavat terävää s-kirjainta täysin suomen kielen vastaisesti. Lisäksi he kiekaisevat lauseiden loput. Se on kamalaa, Istala sanoo.
