Laihduttaja, älä unohda tätä tärkeää seikkaa – laiminlyönti johtaa lihottaviin valintoihin
Monesti laihduttamisen ja painonhallinnan yhteydessä puhutaan ruokavalion ja liikunnan merkityksestä. Vähemmälle huomiolle jää se, että väsyneenä harva jaksaa lähteä kuntoilemaan vaan tarttuu mieluummin roskaruokaan.
Unettomuudesta puhutaan jo uutena suomalaisena kansantautina esimerkiksi sydän- ja verisuonitautien sekä diabeteksen ohella. Perinteisten kansantautien riskitekijöinä pidetään muiden muassa vähäistä terveysliikuntaa ja väestön lihomista. Univaje puolestaan altistaa vähäiselle liikunnalle ja lihomista edistäville ruokavalinnoille.
Riittävällä nukkumisella onkin tärkeä osa painonhallinnassa ja laihdutuspyrkimyksiin pääsemisessä – sekä elintapoihin liittyvien sairauksien ennaltaehkäisyssä.
Univaje lisää ruokahalua ja vähentää liikuntaintoa
Univaje aiheuttaa muutoksia ihmisen aineenvaihdunnassa ja hormonitoiminnassa, kertoo Duodecim-lehti.
Popsugar-sivuston haastattelema unilääketieteen erikoislääkäri Rizwana Sultana kertoo, että univaje vaikuttaa nälkää osaltaan sääteleviin hormoneihin. Tämä saa ihmisen syömään enemmän kuin tarvitsee.
Lisäksi ihmisen on helpompi sortua epäterveellisiin ja lihottaviin valintoihin väsyneenä. Tuoreen saksalaistutkimuksen mukaan ilmiötä saattavat hormonien lisäksi selittää aivojen aktiivisuudessa tapahtuneet muutokset.
Ja harva jaksaa mennä kuntosalille tai lenkkipolulle rehkimään rättiväsyneenä.
7–9 tuntia unta per yö
Mutta mikä on laihduttajalle otollinen määrä unta yössä?
Sultana neuvoo pyrkimään 7–9 tunnin yöuniin. Nukkumisen jakaminen pitkin päivää esimerkiksi päiväunien muodossa voi nimittäin Sultanan mukaan vaikuttaa kehon vuorokausirytmiin ja hormonituotantoon.
Auttaako syyllistäminen laihtumaan? Videolla lihavuustutkijan vastaus.

Lähteet: Popsugar, Duodecim-lehti
Uusimmat
-
19:20
Tämä NHL-supertähden temppu sinetöi Ruotsin kohtalon – katso Tre Kronorin MM-sulaminen uniikista kuvakulmasta
-
19:18
Ilmavoimien uudet F-35-hävittäjät ensimmäisenä Lapin lennoston käyttöön
-
19:12
Ferrari vahvoilla Monacossa, Red Bull nosti jo käsiä pystyyn – Valtteri Bottas takamatkalla muihin nähden
-
19:01
Mies unohti iltapäiväseksin jälkeen viettäneensä jo hääpäiväänsä – syy selvisi lääkärissä
-
19:00
Leijonille hurja haaste MM-kisoissa – vastassa ”naurettavaa” jälkeä tehnyt kaveri
-
18:30
Muistatko vielä nämä? Koostimme Marko Anttilan ratkaisuosumista huikean kimaran
-
18:26
Kolmelle nuorelle vankeustuomiot väkivaltaisesta ryöstöstä Raisiossa
-
18:25
Tennistähti heitti lasta mailalla päähän kesken ottelun
-
18:01
Leijonille ilouutisia – Jukka Jalonen vahvisti: Sami Vatanen kehissä viikonloppuna
-
18:00
Ukrainan mukaan Venäjä iskenyt sotilaskohteeseen Dniprossa: Useita kuolleita – MTV seuraa sotaa
-
18:00
Johnny Deppin ja Amber Heardin oikeustaisto on kiivastuttanut ympäri maailman – psykologi nostaa esille asiat, joista pöyristyi itsekin: "Ovat ainakin herättäneet vihaa"
-
17:56
Unelmien autoreissu muuttuu nopeasti kalliiksi painajaiseksi – kaskon omavastuu voi olla ulkomailla moninkertainen
-
17:54
Zelenskyi puhuu EU:n huippukokouksessa maanantaina
-
17:39
Moottoripyöräkerhon johtaja oikeudessa: Voimakadulle saapuneet miehet olivat kyselleet uhrin perään edellisiltana
-
17:25
Suomi odottaa Yhdysvalloilta vipua Turkin vastahakoisuuteen – Haavisto tapaa Blinkenin illalla Washingtonissa
-
17:23
Entinen UFC-ottelija hehkutti jääkiekkoilijan ”kaunista judoheittoa” – ikävä totuus ei päivityksestä selviä
-
17:19
Zhirinovskin puolueen johtajaksi seksuaalirikoksista epäilty venäläispolitiikko
-
17:05
Niko Saarisen Selviytyjät-parta aiheutti kommenttivyöryn – tähti itse ei vakuuttunut: "Se sai lähteä heti"
-
17:02
Tunnistatko sinä nämä Leijonat? Yksistä kasvoista ei Tampereella erehdytä: "Kaikki tuntevat"
-
17:01
Suomi lisää kansainvälisiä sotilasharjoituksia loppuvuonna
-
Lataa lisää