Koulujen päättymistä juhlitaan viikonloppuna ympäri Suomea. MTV Uutiset seurasi päättäjäisviikonlopun etenemistä tässä artikkelissa.
Tänä viikonloppuna juhlitaan koulujen päättymistä, valmistuvia opiskelijoita ja kenties myös Suomen mitalimenestystä MM-jääkiekossa. Valkolakin saa viikonloppuna noin 26 500 ylioppilasta.
Monet poliisilaitokset tiedottivat etukäteen valvovansa päättäjäispäivän juhlintaa. Poliisi varautui siihen, että liikkeellä on runsaasti väkeä, varsinkin nuorisoa.
Uutistilanteessa ota yhteyttä MTV Uutisiin osoitteeseen: uutiset@mtv.fi tai WhatsAppilla numeroon: 040 578 55 04
Pelkästään valmistujaisten puolesta väkeä on liikkeellä huomattavasti enemmän kuin tavallisena kesäviikonloppuna, kertoi komisario Juri Pakarinen Pasilan poliisilaitokselta. Pakarinen toivoi, että vanhemmat tietävät, missä heidän nuorisonsa liikkuu viikonlopun aikana.
Kello 10.33 Helsingin poliisi: Nuorisolla aiempaa enemmän teräaseita mukana
Helsingin poliisilaitoksen komisario Johanna Sinivuori kertoo MTV Uutisille, että päättäjäisillan tehtävämäärät olivat samansuuntaisia kuin aikaisempana vuotenakin.
– Helsingissä oli vilkas yö, yli 400 tehtävää ja parikymmentä rikosperusteista kiinniottoa, Sinivuori kertoo.
Sinivuori sanoo tehtävämäärän vastaavan viime vuoden tehtävänmäärää. Sinivuoren mukaan kuitenkin nousi esille viime vuosiin verrattuna se, miten paljon juhlijoilla oli teräaseita mukana.
– Ilta alkoi rauhallisen juhlinnan merkeissä, mutta sitten sinne kerääntyi tuhansittain nuoria ja meno muuttui levottomaksi, Sinivuori kuvaa Kaivopuistoa.
Helsingin poliisi tutkii päättäjäisiltana tapahtunutta törkeää pahoinpitelyä, jossa uhria puukotettiin kasvoihin.
STT:n mukaan puukotuksesta epäillään 17-vuotiasta nuorta.
2:13Näin Helsingin poliisi kommentoi päättäjäisiltaa aamun tv-uutisissa.
Sunnuntai kello 6.40 Turussa 9 alaikäistä nuorison selviämisasemalle
Lounais-Suomen poliisin mukaan lauantaina heille tuli ilmoituksia nuorisoporukoista, jotka olivat päihtyneinä yleisillä paikoilla.
– Poliisi poisti ja hävitti nuorten hallusta alkoholituotteita, mutta määrät olivat maltillisia, tiedotteessa kerrotaan.
Poliisin arvion mukaan tehtävämäärät olivat samansuuntaisia viime vuoteen verrattuna.
Vakavia loukkaantumisia ei tullut poliisin tietoon.
Turussa yhdeksän alaikäistä toimitettiin nuorison selviämisasemalle päihtymyksen takia.
Sunnuntai kello 6.36 Oulussa vilkasta
Oulun poliisin mukaan päättäjäislauantai oli vilkas erityisesti Kiikelinrannassa.
– Tehtävien osalta ilta oli vilkas ja poliisi joutui puuttumaan alaikäisten päihteidenkäyttöön, häiriökäyttäytymiseen ja väkivaltatilanteisiin, jota kesäinen ja lämmin sää edesauttoi.
Poliisi kaatoi nuorilta alkoholijuomia ja teki lastensuojeluilmoituksia lasten päihtymistapauksista.
Myös Oulussa poliisi sai ilmoituksia ilotulitteiden käytöstä.
Sunnuntai kello 6.32 Jyväskylässä pahoinpitelyjä
Jyväskylässä juhliminen oli poliisin mukaan vilkasta. Poliisin tietoon tuli keskiyöhön mennessä sataman alueelta muutamia huumausaineen käyttörikoksia ja kaksi epäiltyä pahoinpitelyä.
Kahta henkilöä epäillään toisen vakavaan vahingoittamiseen soveltuvan esineen hallussapidosta
Sunnuntai kello 6. 27 Pyynikin rannassa ammuttiin raketti väkijoukossa
Sisä-Suomen poliisilaitos kuvailee päättäjäislauantaita vilkkaaksi. Nuorison juhlintaan ei kuitenkaan liittynyt poliisin tietojen mukaan vakavampia rikoksia.
Nuorisoa oli erityisesti Tampereen Pyynikin rannassa ja Jyväskylän satamassa.
Pyynikillä oli poliisin arvion mukaan noin tuhat nuorta. Poliisi joutui puuttumaan häiriökäyttäytymiseen ja alaikäisten alkoholinkäyttöön.
Pyynikin rannassa ammuttiin myös väkijoukossa ilotulite, josta kirjattiin rikosilmoitus
Muualla Pirkanmaalla poliisi puuttui häiriökäyttäytymiseen ja tappeluihin.
23.02: Kaivopuisto on tyhjennetty
Poliisi kertoo tyhjentäneensä Kaivopuiston Helsingissä. Poliisi jatkaa illan kehittymisen seurantaa.
Poliisi kertoo saaneensa ilmoituksen kello 21.25 epäillystä puukotuksesta Kaivopuistossa.
Poliisi epäilee, että yksi henkilö sai teräaseella aiheutetun viiltohaavan kasvoihin. Uhri on toimitettu jatkohoitoon. Vamma ei ole hengenvaarallinen.
Epäilty tekijä poistui paikalta, mutta poliisi tavoitti hänet nopeasti omien etsintätoimiensa ansiosta. Epäilty on otettu kiinni. Häntä epäillään alustavasti törkeästä pahoinpitelystä.
Sekä uhri ja epäilty ovat nuoria miehiä. Poliisi selvittää tapahtumien kulkua.
Poliisin mukaan Kaivopuistossa rauhallisesti alkanut ilta vaihtui levottomaksi noin kello 21 aikaan erilaisten järjestyshäiriöiden lisääntyessä. Poliisi selvitteli puiston alueella myös muutamia muita pahoinpitelytehtäviä.
Kaivopuiston tyhjentäminen aloitettiin klo 22 jälkeen.
Paikalla oli tässä vaiheessa runsaasti hyvin päihtynyttä nuorisoa.
22.08: Poliisi aloittanut Kaivopuiston tyhjentämisen valmistelun
Kaivopuistossa on tapahtunut kello 21 jälkeen muutamia toisistaan erillisiä pahoinpitelytehtäviä, kertoo poliisi.
– Yksi henkilö on saanut todennäköisesti teräaseella aiheutetun vamman ja hänet on toimitettu ensihoidon pariin. Epäilty on otettu kiinni, poliisista kerrotaan.
Poliisi selvittää tapahtumia ja niistä tiedotetaan tarkemmin myöhemmin.
Poliisin mukaan Kaivopuistossa on paikalla runsaasti päihtyneitä alaikäisiä. Poliisi on aloittanut Kaivopuiston tyhjentämisen valmistelun.
22.01: "Tunnelmat menneet ihan katon läpi!"
Lähihoitajaksi valmistunut Urho (vasemmalla) ja mekaanikoksi opiskeleva Ron (oikealla) kertoivat päättäjäisillan tunnelmista MTV Uutisten toimittaja Jarno Miettiselle (keskellä).
Lähihoitajaksi valmistunut Urho ja mekaanikoksi opiskeleva Ron olivat viettämässä iltaa Kaivopuistossa iloisin mielin.
Urho toteaa, että tunnelma Kaivopuistossa on erittäin hyvä.
– Ei voisi olla paremmin
– Tunnelmat ovat menneet ihan katon läpi. Täällä on tosi kivaa, komppaa Ron.
Ron toteaa, että kouluvuosi meni yllättävän nopeasti ohi.
21.14: Järjestyshäiriöiden määrä kasvamassa Helsingissä
Poliisi kertoo, että koulujen päättymistä on juhlittu Helsingissä toistaiseksi rauhallisesti, mutta järjestyshäiriöiden määrä on kasvamaan päin. Järjestyshäiriöt ovat toistaiseksi liittyneet päihtyneisiin nuoriin.
Tällä hetkellä nuorisoa on eniten Kaivopuistossa ja jonkin verran myös muissa puistoissa ja esimerkiksi Hietaniemen uimarannalla.
– Mikäli järjestyshäiriöiden määrä kasvaa, poliisi alkaa valmistautua Kaivopuiston tyhjentämiseen. Tavoitteena on estää järjestyshäiriöitä, onnettomuuksia sekä nuorten joutumista rikosten uhriksi, poliisi kertoo.
21.06: Nuoret Kaivopuistossa: "Tätä hetkeä on odotettu yhdeksän vuotta"
Helsinkiläiset Aisha, TK, Katariina, Maisa ja Marja ovat saapuneet juhlimaan koulujen päättymistä Helsingin Kaivopuistoon. He kertovat päättäjäisten juhlinnan sujuneen todella hyvin.
– Aika rajusti, mutta hyvin, chillisti, ihan rennosti, kaveriporukka toteaa.
Kaverukset ennakoivat, että juhlinta kestää pitkälle iltaan. He kertovat peruskoulunsa päättyneen ja suuntaavansa seuraavaksi ammattikouluun ja lukioon. Kaverusten mukaan tätä päivää on odotettu yhdeksän vuoden ajan.
Kaverukset uskovat, että kymmeneen mennessa "kaikki ovat saapuneet" Kaivopuistoon. He uskovat, että puisto joudutaan vielä tyhjentämään illalla. Kaverusten mielestä puiston tyhjentäminen olisi tylsä asia, mutta he pitävät kuitenkin hyvänä, että nuorista pidetään huolta.
20.33: Poliisi: Tänä yönä vastataan tuntemattomaan numeroon
Hämeen poliisista kerrotaan, että perjantaina poliisille ei aiheutunut juurikaan tehtäviä päättäjäisiin liittyen, mutta tästä illasta odotetaan vilkkaampaa.
– Sää suosii juhlakansaa tänään, joten odotettavissa on, että iloisia juhlijoita on liikkeellä, ennakoi komisario Elina Katajamäki Hämeen poliisin tilannekeskuksesta.
Poliisi kertoo, että päättäjäisviikonlopun juhlintaan kuuluu perinteisesti alaikäisten päihdevalvonta. Kun poliisi on tekemisissä alaikäisen kanssa, jonka hallusta tavataan päihteitä, nuoren huoltajiin ollaan yhteydessä.
Mikäli perheen alaikäiset ovat juhlimassa lukuvuoden päättymistä, poliisilla on vanhemmille vinkki:
– Tänä yönä on syytä vastata tuntemattomasta numerosta tulevaan puheluun, sillä kyseessä voi olla poliisin soitto, Katajamäki muistuttaa.
15 vuotta täyttäneille alaikäisille seuraa sakko alkoholin hallussapidosta ja kaikenikäisten hallusta löytyneet päihteet hävitetään. Lisäksi asiasta tehdään lastensuojeluilmoitus.
19.20: Helsingin kaivopuistoon kerääntymässä juhlijoita: "Ilotulitteita otettu poliisin haltuun"
6:31Miten poliisi on valmistautunut päättäjäisviikonloppuun?
Helsingissä yksi päättäjäisten suosituista kokoontumispaikoista on Kaivopuisto.
MTV Uutiset kävi tutustumassa juhlahumuun paikan päällä. Toimittaja Jarno Miettinen kertoi seitsemän jälkeen illalla, että paikalle on alkanut kerääntyä juhlijoita. Sää suosii juhlijoita ja aurinko on paistanut lähes pilvettömältä taivaalta.
Vanhempi konstaapeli Mikko Niskanen Helsingin poliisilaitokselta kertoo alkuillan sujuneen melko rauhallisesti.
– Poliisi on täällä näkyvästi paikalla ja olemme joutuneet puuttumaan muun muassa nuorten alkoholinkäyttöön ja ottamaan ilotulitteita poliisin haltuun.
Niskanen kertoo, että ilotulitteita pyritään ottamaan nuorisolta ennakoivasti pois, jotta loppuilta olisi rauhallisempi. Niskasen mukaan poliisi pyrkii näkymään mahdollisimman monella nuorten suosimalla paikalla.
Niskanen sanoo toivovansa, että nuoriso käyttäytyisi niin hyvin, että puistoja ei jouduttaisi sulkemaan juhlinnan takia.
– Jos tapahtumat menevät niin vaarallisiksi, että haluamme turvata nuorison illanviettoa, niin sitten mahdollisesti joudutaan sulkemaan puisto.
16.25: Juhlinta alkanut jo perjantaina
Poliisi kertoo, että päättäjäisviikon loppu on alkanut rauhallisesti Lapissa. Ylilyönneiltä ei ole kuitenkaan täysin vältytty.
Merilapin poliisi sai perjantai-iltana esimakua nuorison juhliessa päivää etuajassa koulujen päätöstä.
– Poliisi sai Torniossa tehtävän perjantainaamuna, ilmoituksen mukaan traktorin perävaunussa kuljetetaan sohvia sekä henkilöitä. Asiassa säästyttiin sakoilta, poliisi neuvoi ja ohjeisti traktorin kuljettajaa.
Poliisi toivoo juhlakansalta malttia ja käytöstapoja, kun isot ryhmät kokoontuvat kaupungeissa, ettei tapahdu klassista joukossa tyhmyys tiivistyy -ilmiötä.
– Pitäkää huolta toisistanne, nauttikaa virvokkeita kohtuudella. Lapin poliisi toivottaa onnea kaikille koulunsa päättäneille ja valmistuneille, poliisi toteaa tiedotteessaan.