Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Jos joka peltipoliisissa olisi kamera – sakoista tulisi miljardipotti!

STT / Lehtikuva
Julkaistu 07.09.2016 05:44

Kai Jääskeläinen

kai.jaaskelainen@mtv.fi

Poliisin liikenneturvallisuuskeskuksen laskelmien mukaan liikennekameroihin ja henkilöstöön investoiminen lisäisi sakkotuottoja merkittävästi. Vaikutus tuottoihin voi kuitenkin jäädä vain väliaikaiseksi ja eriävät mielipiteet painottavat liikenneturvallisuuden tärkeyttä tulojen sijasta.

Poliisin liikenneturvallisuuskeskus laskee, että kameroita ja henkilöstöä lisäämällä nopeudenvalvonnan sakkotuotot voitaisiin nostaa väliaikaisesti lähes miljardin euron lukemiin, jos jokaiseen tolppaan asennettaisiin kamera.

Kameratolppien määrä liikenneväylillä on tällä hetkellä noin 930 kappaletta. Kameroita niissä on käytössä vain 90 kappaletta kerrallaan, ja niidenkin käyttöaste on vain 40 prosenttia.

90 kameralla saadaan vuosittain noin 450 000 kuvaa, joiden käsittelemiseen tarvitaan vajaat 70 henkilöä. Automaattisten nopeusvalvontakameroiden käytössä on pullonkaula kuvien käsittelyssä, joka vaatii henkilöstöä.

Ylikomisario Dennis Pastersteinin mukaan kameroiden lisäämisestä seuraava kiinnijäämisriskin nousu vähentäisi ylinopeuksia, mutta vähentäisi sakkotuloja. Tämä kehitys toisaalta karsisi liikenneonnettomuuksia.

Poliisiylitarkastaja Samppa Holopainen kommentoi kesän alussa, että automaattinen nopeusvalvonta on erittäin kustannustehokas menetelmä, jota ei nykypäivän taloustilanteessa voi olla huomioimatta.

– Nopeusvalvontakameroita on Suomessa todella vähän. Esimerkiksi Ruotsissa 6-7-kertainen määrä. Tolppiahan meillä on paljon, mutta niissä ei ole kameroita, Holopainen totesi.

Elokuussa taas Liikkuvan poliisin Perinneyhdistys otti kantaa aiheeseen tiedotteessaan, ja sanoi että automaattisen liikennevalvonnan tulisi keskittyä vain ja ainoastaan liikenneturvallisuuden parantamiseen eikä tulovirran hankkimiseen valtiolle.

Yhdistys toivoi jokaisesta kameratolpasta varoitusta kuljettajille, jotta huomautukseen johtavien ylinopeuksien määrä vähenisi.

Nopeudenvalvonnasta tuntuukin muodostuneen noidankehä, jossa poliisin karsittua rahoitusta pyritään paikkaamaan sakkotuotoilla. Tämä vuorostaan vaatisi lisää henkilöstöä, jota nykyinen nopeusvalvonta on korvannut.

Lisää aiheesta:

Poliisi haluaisi peltipoliisien käräyttävän myös salakaahailevat "silmänpalvojat" – näitä asioita kameratolpat voisivat vahtia jatkossaProfessori: Peltipoliiseista ei juuri hyötyä liikenneturvallisuuden parantamisessa – poliisi täysin kyllästynyt tiettyyn väitteeseenAutoliitto peltipoliisien nykyisestä sijoittelusta: "Helppo ylittää nopeusrajoitus tahattomasti ja ilman vaaraa"Kansanedustaja ehdottaa peltipoliiseille erikoista väritystä – "Lisäisivät kunnioitusta"Peltipoliisit kuohuttavat edelleen: Älkää rahastako, parantakaa tieturvallisuutta – ja tehkää näin!HS: Liikenneprofessori ärisee poliisille kameratolpista
LiikennevalvontaPoliisiAutotLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Liikennevalvonta
  • 09:15
    Liikenne

    Pelkäätkö "peltipoliisia"? Komisario vastaa kysymykseen legendaarisesta cd-levykikasta

  • Eilen07:34
    Liikenne

    Poliisi kertoo, kuinka paljon Suomessa on kameratolppia – tämä on yleisin seuraamus, jos "räpsähtää"

  • 12.9.12:33
    Liikenne

    MTV tutustui: Mitä löytyy "peltipoliisin" sisältä? Tolpan hinta jopa kymmeniä tuhansia euroja

  • 11.9.16:01
    Liikenne

    Pyöräilijän härski temppu toi läjän päiväsakkoja – muut joutuivat hätäjarruttamaan

  • 6.9.14:20
    Liikenneturvallisuus

    Taitatko työmatkat autolla? Poliisi muistuttaa "vanhasta neuvosta"