Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Isä sai kuukausi sitten poliisilta puhelun, jonka aiheuttama sokki tuntuu yhä – "Jotain on tapahduttava, muuten vanhemmat ottavat oikeuden omiin käsiinsä"

9:33SeksuaalirikoksetLasten seksuaalisesta hyväksikäytöstä ja sen ehkäisystä puhuttiin tiukasti Asian ytimessä, Jaakko Loikkanen -ohjelmassa viime viikolla
Julkaistu 19.01.2019 11:48
Toimittajan kuva
Mona Haapsaari

mona.haapsaari@mtv.fi

@Monahaapsaari

Noin kuukausi sitten Kaakkois-Suomessa asuva isä sai viranomaisilta puhelun, jonka sisältö saa hänet edelleen herkistymään ja tulistumaan. Poliisi ilmoitti, että hänen teini-ikäisen tyttärensä epäillään joutuneen seksuaalisen hyväksikäytön uhriksi ja että tapauksia epäillään olevan ainakin kaksi viime vuoden aikana. 

MTV Uutisiin yhteyttä ottanut isä sanoo, että asiasta on yhä vaikea puhua ilman raivoa, mutta hän ei halua olla hiljaa. Hän haluaa herätellä muita vanhempia ajattelemaan oman lapsensa ja nuorensa tekemisiä ja samalla turvallisuutta.

– En asu samassa asunnossa tyttäreni kanssa, mutta olemme yhteyksissä. Tieto siitä, mitä hänelle on mahdollisesti tapahtunut, tuli täytenä yllätyksenä. 

MTV Uutiset ei julkaise yksityiskohtia tapahtuneesta lapsen yksityisyydensuojan takia, mutta isän mukaan kyse on juuri sellaisesta tapauksesta, josta nyt on paljon uutisoitu – lapsen houkuttelemisesta seksuaalisiin tekoihin netin kautta.

Lue myös: Tämä kaikki Oulun hyväksikäyttötapauksista tiedetään nyt – poliisi vetoaa nuorten vanhempia puhumaan lastensa kanssa

– Vanhempana sitä on aika voimaton. Viranomaiset tutkivat ja annan heille kyllä kaikki oikeudet tutkia tällaisia tekoja. Jotain on kuitenkin tapahduttava, tai pian vanhemmat ottavat oikeudet omiin käsiinsä. Ei tämä näin voi jatkua, isä painottaa.

– Silloin on vaarana, että vaikeuksia tulee monille ihmisille.

Poliisille tulleissa tapauksissa seksuaalisen hyväksikäytön tai sen yrityksen uhriksi oli vuonna 2017 joutunut 1069 lasta Tilastokeskuksen mukaan.

Heitä oli eniten Uudellamaalla, missä 327 alle 18-vuotiasta oli joutunut seksuaalisen hyväksikäytön tai sen yrityksen uhriksi.

Toiseksi eniten uhreja oli ilmi tulleissa tapauksissa Pohjois-Pohjanmaalla, missä sijaitsee myös viime viikkoina otsikoissa ollut Oulu.

Lue myös: Suomen seksuaalirikostapaukset päätyivät uutisotsikoihin maailmalla – ranskalaislehti Le Monde, sekä brittitabloidit Daily Mail ja the Sun uutisoivat järkyttävistä teoista

Paljon piilorikollisuutta

Helsingin poliisi kertoi eilen, että sen tietoon tuli viime vuonna enemmän seksuaalirikoksia kuin toissa vuonna. Myös lapsiin kohdistuvien seksuaalisten hyväksikäyttöjen määrä lisääntyi.

Merkittävä rikoksista ei tapahtunut saman vuonna kun asia tuli poliisin tietoon.

– Seksuaalirikoksiin liittyy piilorikollisuutta, eivätkä kaikki tapaukset tule poliisin tietoon. Yksistään ilmoitettujen ja tietoon tulleiden rikosten määrän perusteella ei voida päätellä todellista rikosten määrää ja mitä muutoksia siinä on tapahtunut, sanoo Rikostutkintayksikön johtaja, rikosylitarkastaja Jonna Turunen Helsingin poliisilaiton tiedotteessa.

Uhriksi joutuvat eri-ikäiset ja erisukupuoliin kuuluvat henkilöt, mutta valtaosassa teoista tekijänä on mies. Uhreja lähestytään niin verkossa kuin tosimaailmassa.

Lue myös: Poliisin tietoon tulee vuodessa yli tuhat tapausta – tämän tilastot kertovat lasten seksuaalisesta hyväksikäytöstä Suomessa

"Ilmassa paljon suuttumusta"

MTV Uutisten haastattelema isä heittää suurta vastuuta myös poliitikoille. Hänen mukaansa viime aikojen tapaukset kertovat, että asiat ovat menneet liian pitkälle ja että ne täytyy korjata alhaalta asti. Pikakeinoja seksuaalirikosten kitkemiseen ei ole.

– Olen puhunut tilanteesta melko avoimesti myös tuttavapiirissä ja sama sokki on tarttunut myös heihin. Ilmassa on paljon suuttumusta. 

Isän mukaan tytär voi olosuhteisiin nähden hyvin. 

Poliisin mukaan rikoksia estetään ja selvitetään luottamuksen avulla. Tärkeintä olisi, että lapsilla ja nuorilla on luotettavia aikuisia, joille he uskaltavat kertoa asioista.

Poliisi korostaa, että poliisiin tulee ottaa yhteys ja tehdä rikosilmoitus mahdollisimman pian epäillyn rikoksen tultua ilmi. Näin tapaus myös saadaan todennäköisimmin selvitettyä.

Aiheesta lisää:

Puhutaanko teillä groomingista? – tässä selitys lyhyesti

Kommentti: Oulun jälkipyykki on jälkiviisaiden ja takinkääntäjien taistelua – myös Geneven pakolaissopimus voi mennä pesuveden mukana

Kommentti: Isojen seksirikosuutisten varjossa istuu monta pientä, pelokasta tyttöä – millaisia vyyhtejä ja tapauksia on vielä paljastumatta?

Helsingin Roihuvuoressa tapahtunut alaikäiseen kohdistunut seksuaalirikos järkyttää naapureita: ”En saa nukutuksi yöllä, kun mietin asiaa”

Nämä tviitit Oulua ja Helsinkiä riepottevista seksuaalirikoksista saivat aikaan somemyräkän: "Varovaisesti uskaltaisin hatusta väittää..."

Lasten seksuaalinen hyväksikäyttö ei ole yleistynyt, vaan pikemminkin tilanne on päinvastoin, sanoo dosentti – "Ilmoitusmäärän kasvu on todennäköisesti hyvin positiivinen asia"

Lisää aiheesta:

Keskisuomalaismiehellä jopa 200 lapsiuhria – hyväksikäytettyjen vanhemmille tärkeä muistutus: "Syyllisyys ja häpeä kuuluvat tekijälle"Häpeä estää usein raiskauksesta ilmoittamista – Lotta otti poliisiin yhteyttä vasta kaksi kuukautta teon jälkeen: "Olen pettynyt itseeni, että en mennyt heti lääkärille"Poliisilta pysäyttävä ulostulo Koskelan teinimurhasta: Järkyttävä teko koskettaa myös ammattilaisia – "Kukaan tätä henkirikosta hoitavista poliiseista ei unohda sitä koskaan"Seksuaalirikoksista epäilty ”Eno” hakeutui aktiivisesti kontaktiin tyttöjen kanssa – yksi uhri on edelleen tunnistamatta: ”Eri asianomistajia on poikkeuksellisen paljon”Kommentti: Isojen seksirikosuutisten varjossa istuu monta pientä, pelokasta tyttöä – millaisia vyyhtejä ja tapauksia on vielä paljastumatta?
Lapsen seksuaalinen hyväksikäyttöSeksuaalinen hyväksikäyttöRikosKotimaaPoliisiPerhe
Seksuaalirikosepäilyt kuohuttavat Oulussa: Egyptistä muuttanut Ahmed joutui puolustautumaan: "Tuntematon mies kysyi minulta, miksi te raiskaatte"

Tuoreimmat aiheesta

Lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö
  • 13.9.10:22
    Digi

    New York Times: Äiti haastoi Robloxin oikeuteen – lapsi joutui pelissä pedofiilin uhriksi ja tappoi itsensä

  • 12.9.10:51
    Digitalisaatio

    EU haluaa torjua lasten hyväksikäyttöä, suomalaismepit ärähtivät: "Kuin poliisi olisi höyryttänyt kaikkien kirjekuoret auki"

  • 28.7.15:59
    Raiskaus

    Lahtelaismies teki 13-vuotiaalle törkeitä tekoja – lähes 4 000 viestiä paljastivat rikokset

  • 24.7.10:20
    Ääriliikkeet

    Kansainvälinen hyväksikäyttöverkosto löysi uhrin Suomesta – Tällainen on 764, johon liittyy "kaikenlaista pahaa"

  • 18.7.06:03
    Käräjäoikeus

    Teinipoika levitti erittäin törkeitä videoita lasten hyväksikäytöstä – kertoi kaivanneensa ihmiskontakteja