Saako kaikelle nauraa?
Yliopistotutkija ja -opettaja, tutkijatohtori Jarno Hietalahti vieraili Huomenta Suomessa toimittaja Ivan Puopolon vieraana. Hietalahti tutkii huumoria, ja Puopolo tiedustelikin tutkijalta, mille kaikelle saa nauraa.
Tutkijan vastaus oli yksiselitteinen.
– Filosofina olen sitä mieltä, että teknisesti ei ole mitään aihetta, mistä ei voi vitsailla, mutta se ei tarkoita, että kaikki vitsailu kaikesta kaikissa paikoissa on suotavaa ja hyväksyttävää, Hietalahti täsmentää.
Katso koko keskustelu yllä olevalta videolta!
Lue myös: Radikaalioikeisto venyttää sallittua puhetapaa – "Halutaan luoda asetelma poliittisesta ajojahdista, jos natsihuumoria ei voida hyväksyä huumorina"
Poliitikko on arvojohtaja
Poliitikkoja on kuitenkin joutunut eroamaan huumoriksi väitettyjen kirjoittelujensa takia. Esimerkiksi perussuomalaisten Wilhelm Junnila erosi elinkeinoministerin tehtävästä vanhojen natsivitsien seurauksena.
