Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Eduskunnan puhemiehen toimintaa on leimannut arvokkuus, mutta muuttuuko nyt jokin? "Kukaan aiempi ei ole herättänyt niin voimakkaita tunteita"

3:29Näin Halla-aho vastaa opposition vaatimukseen eduskunnan istuntotauon keskeyttämisestäNäin Halla-aho vastasi MTV Uutisille opposition vaatimukseen eduskunnan istuntotauon keskeyttämisestä.
Julkaistu 22.07.2023 16:33

MTV UUTISET – STT

Kukaan aiempi puhemies ei ole jo etukäteen herättänyt niin voimakkaita tunteita kuin Halla-aho, arvioi professori.

Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho (ps.) jakaa voimakkaasti mielipiteitä, vaikka Suomessa puhemiestä on totuttu pitämään puoluepolitiikan ulkopuolisena hahmona ja siten varsin neutraalina toimijana.

–  Kukaan aiemmista puhemiehistä ei ole jo etukäteen herättänyt niin voimakkaita tunteita puolesta ja vastaan kuin Halla-aho, sanoo Turun yliopiston poliittisen historian professori Vesa Vares STT:lle.

Valtiollisessa protokollassa eduskunnan puhemies on presidentin jälkeen toisena ennen pääministeriä, ja tavallisesti puolueet kunnioittavat puhemiehen arvovaltaa.

Lue myös: Puhemies Jussi Halla-ahon päätös olla keskeyttämättä istuntotaukoa poiki kanteluja oikeuskanslerille

Halla-ahoa oppositio kritisoi jo ennen kuin eduskunnan työ on päässyt kunnolla alkamaan kevään vaalien jälkeen. Perussuomalaiset puolestaan kokevat joutuneensa ajojahdin kohteeksi.

–  Halla-aho saattaa itsekin mieltää sen sillä tavalla, että hän varjelee niiden oikeutta, joiden oikeutta pyritään rajoittamaan, Vares arvioi.

Ristiriita oli Vareksen mielestä odotettavissa, kun ottaa huomioon, miten puolueet ovat toisiinsa tähänkin mennessä suhtautuneet.

–  Halla-ahon toiminta nähdään sellaisena, jota puhemieheltä ei odoteta. Oppositiossa katsotaan, että Halla-aho enemmänkin pyrkii suojelemaan omiaan kuin varjelemaan kansanedustajien vapautta yleensä.

Protestiääniä annettu ennenkin

Vareksen mielestä oli odotettavissa, että Halla-ahon valinta puhemieheksi ei ollut niin yksimielinen kuin valinnat useimmiten ovat olleet. Tyhjiä tai muuten hylättyjä ääniä oli poikkeuksellisen paljon.

Nykyisen presidentin Sauli Niinistön yhdestä puhemiesvalinnasta tuli kiistaa, ja silloin monet äänestivät tyhjää, Vares muistelee.

Lue myös: Puhemies Halla-aho: "Joillakin on kihisevän paha mieli"

Kyseessä ei kuitenkaan ollut poliittinen kiista, vaan eripura johtui Niinistön kurikampanjasta. Hän halusi hillitä eduskunnan menoja.

–  Kansanedustajat suuttuivat, mutta kansa todennäköisesti oli entistä tyytyväisempi. Meillähän on tapana aina vähän katsoa poliitikkoja, kansanedustajia ja ministereitä herroina, joita pitää valvoa. Yleensä me pidämme siitä, jos joku heidän yläpuoleltaan ärähtää heille.

Somesta ehkä haittaa

Halla-aho on myös puolueensa todennäköinen presidenttiehdokas. Vares ei usko puhemiehen roolin olevan kampanjoinnissa suureksi avuksi. Päinvastoin hänen mielestään voi olla jopa haitaksi, jos Halla-aho argumentoi ja käyttäytyy sosiaalisessa mediassa samalla tavalla kuin on tehnyt aikaisemmissa rooleissaan.

–  Monet pitävät varmasti sitä todisteena, että hän ei ole irtaantunut siitä, mitä hän on ollut.

Toisaalta Vareksen mukaan voi ajatella, että jos henkilö on valtakunnan kakkospaikalla, pitäisi hänen olla sopiva myös valtakunnan ykköspaikalle.

Vihapuheelle vihreää valoa?

Valintansa jälkeen Halla-aho sanoi puheessaan eduskunnalle muun muassa, että kansanedustajalla on oikeus olla tulematta loukatuksi, mutta hänen velvollisuutensa on myös olla loukkaantumatta toisten edustajien arvoista tai mielipiteistä.

–  Oppositiossa tämä on nähty vihapuheen kynnyksen laskemisena. Perussuomalaisten mielestä taas Suomessa on vallalla ei saa sanoa -kulttuuri, jossa kiellettyjen tai paheksuttujen listalle pistetään entistä enemmän asioita.

Lue myös: Halla-aho haluaa eduskunnalta julkilausuman Ukrainaa 1930-luvulla koetelleesta nälänhädästä – ajankohta herättää huomiota

Vares muistuttaa, että puhemiehet ovat kautta historian huomautelleet, jos täysistunnossa mennään täysin asiasta sivuun tai käytetään kieltä, joka ei ole sopivaa eduskuntaan.

–  Jää nähtäväksi, onko perussuomalaisten eduskuntaryhmä valmis maltillistamaan kielenkäyttöään. Ei tämä tilanne ainakaan paranna sitä, miten asioita saadaan eduskunnassa käsiteltyä.

Eduskunnan pidempiaikaisia puhemiehiä 2000-luvulla

Riitta Uosukainen (kok.) 1999–2003
Paavo Lipponen (sd.) 2003–2007
Sauli Niinistö (kok.) 2007–2011
Eero Heinäluoma (sd.) 2011–2015
Maria Lohela (ps./sin.) 2015–2018
Paula Risikko (kok.) 2018–2019
Matti Vanhanen (kesk.) 2019–2020
Anu Vehviläinen (kesk.) 2020–2022
Matti Vanhanen (kesk.) 2022–2023

Lisää aiheesta:

USU: Halla-aho haluaa selvittää kansanedustajien eroperusteet – "Kysymys äänestäjien kuluttajansuojasta"Olisiko Halla-ahon pitänyt keskeyttää istuntotauko? Tutkija: "Harkintavaraa pitää käyttää"Halla-aho: Suomessa keskustelu yltyy usein "hysteeriseksi" – presidentin tehtäviin kuuluu hillitä keskusteluaHalla-aho puuttui kysymykseen uusnatsitilaisuuksista ja sai kritiikkiryöpyn niskaansa – näin asiantuntija arvioi puhemiehen toimintaaSauli Niinistö koki uransa kiusallisimman hetken vuonna 2010 – voiko Jussi Halla-ahoa odottaa sama kohtalo?Halla-aho panttaa vielä presidenttiehdokkaaksi lähtemistään
PolitiikkaJussi Halla-ahoEduskuntaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Politiikka
  • 06:00
    Rikosepäilyt

    Totuuspuolueen puheenjohtaja oikeudessa useista rikoksista – MTV seuraa

  • 05:17
    Junat

    Ministeri: Tunnin junasta ehkä sopu perjantaina

  • Eilen19:54
    Teboil

    "Tuntuu, että tässä vedätetään länttä" – Lukoil myy Teboilin Venäjään kytkeytyvälle yritykselle

  • Eilen19:52
    Teboil

    Teboil ei kommentoi mahdollista omistajanvaihdosta: "Seuraamme tilannetta"

  • Eilen18:37
    Veneet ja laivat

    Tilanne päällä Kotkassa – MTV todisti erikoista veneselkkausta