Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Video: Convoy-mielenosoittajat tukkivat Pohjois-Amerikan vilkkaimman rajanylityspaikan

0:50Video: Convoy-mielenosoittajat tukkivat Pohjois-Amerikan vilkkaimman rajanylityspaikanVideo: Convoy-mielenosoittajat tukkivat Pohjois-Amerikan vilkkaimman rajanylityspaikan
Julkaistu 08.02.2022 15:46(Päivitetty 08.02.2022 19:48)

Olli Tiihonen

olli.tiihonen@mtv.fi

@ollitiihonen5

Kanadassa Convoy-mielenosoittajat estivät pääsyn maanantai-iltana paikallista aikaa Pohjois-Amerikan vilkkaimmalle kansainväliselle maarajanylityspaikalle, uutisoi CNN.

Rajanylityspaikka saatiin kuitenkin avattua tiistaina aamulla. 

Aiemmin pahimmat protestit ovat pysyneet pääkaupunki Ottawassa, johon julistettiin sunnuntaina hätätila protestien vuoksi.

Maanantaina rekat kuitenkin matkasivat Ambassador Bridgelle, joka ylittää Kanadan ja Yhdysvaltojen rajalla kulkevan Detroitjoen. Silta yhdistää Detroitin ja Kanadan puolella sijaitsevan Windsorin kaupungin.

Sillan kautta kulkee päivittäin 8 000 rekkaa ja noin 300 miljoonan euron edestä tavaraa. Kanadan viennistä 75 prosenttia menee Yhdysvaltoihin.  

Protesteissa on osoitettu mieltä maan koronasäännöksiä vastaan. Rekka- ja kuorma-autokuskit ovat vastustaneet Ottawassa Yhdysvaltain rajan ylittämiseksi vaadittavaa koronarokotusta.

Lue myös: Kanadan rekkaprotestit jatkuvat: Ron kertoo naapurin kuolleen pian rokotuksen jälkeen, lääkärin syöpäpuheita hän ei usko

Ottawa on poliitikkojen mukaan halvaantunut protestien vuoksi ja haittaa maan pääkaupungin taloutta ja asukkaiden elämää.

Sittemmin liike on alkanut vastustaa yleisesti koronarajoituksia ja pääministeri hallitusta.

Justin Trudeaun

Trudeaun mukaan liike edustaa vain pientä vähemmistöä eikä hallitus taivu sen vaatimuksiin.

– Haluan olla todella selvä: emme pelkää heitä, jotka loukkaavat ja pahoinpitelevät pienyritysten työtekijöitä ja varastavat ruokaa kodittomilta, Trudeau sanoi maanantaina.

– Emme anna periksi heille, jotka heiluttavat rasistisia lippuja, emme anna periksi niille, jotka harjoittavat ilkivaltaa tai häpäisevät veteraaniemme muistoa, hän jatkoi.

Mielenosoituksissa on heiluteltu esimerkiksi natsilippuja. Protestoijat ovat kävelleet myös Tuntemattoman sotilaiden haudan päällä. Hautaan on haudattu muun muassa tunnistamattomia sotilaita, jotka kuolivat Ranskassa ensimmäisen maailmansodan aikana.

Ottawan poliisi on kertonut tutkivansa protesteihin liittyen 60 rikosta, joissa epäillään muun muassa viharikoksia ja omaisuuden rikkomista. 

Lue lisää: Hätätila julistettu! Convoy otti poliisilta kontrollin Kanadassa – Ottawan asukkaat raivoissaan

Lisää aiheesta:

Vihdoin! Kanadan ja USA:n välinen rajasilta saatiin aukiMTV Uutiset Kanadassa: Ottawassa tuhannet protestoivat koronarajoituksia vastaan poliisin varoituksista huolimatta – "Paikalliset eivät uskalla liikkua ulkona"Convoy-mielenosoitus kerää lisää väkeä Kanadassa – tuomari määräsi vapauttamaan tärkeän kauppareitinMTV Ottawassa: Kanadan rekkaprotestit kiihtyvät, Ontarion provinssiin julistettu hätätilaKanadan rekkaprotestit jatkuvat: Ron kertoo naapurin kuolleen pian rokotuksen jälkeen, lääkärin syöpäpuheita hän ei uskoKaaos Kanadan Ottawassa: Koronarajoituksia vastustavat mielenosoittajat tukkivat kadut kuorma-autoilla
KanadaMielenosoitusPohjois-AmerikkaKoronavirusKoronarokotusUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Kanada
  • 24.8.22:16
    Ukraina

    Kuvat: Näin Ukrainan itsenäisyyspäivää on juhlittu eri puolilla Eurooppaa

  • 24.8.15:31
    Ilotulitteet

    Upea valoshow tallentui videolle – lentokoneesta ammutut ilotulitteet valaisivat taivaan Kanadassa

  • 24.8.11:33
    Ukraina

    Kanadan pääministeri saapui Ukrainaan kunnioittamaan maan itsenäisyyspäivää

  • 20.8.18:31
    Telakkateollisuus

    Ensimmäisen Suomesta Pohjois-Amerikkaan toimitettavan jäänmurtajan rakentaminen alkoi tänään

  • 9.8.22:21
    Maastopalot

    Näitkö tavallista punaisemman auringonlaskun lauantai-iltana? Tässä syy