Uudet kansalliset digisuositukset on julkaistu. Alle 2-vuotiaille ei suositella ruutuaikaa ollenkaan.
Oman älypuhelimen hankkimista ei suositella alle 13-vuotiaille lapsille. Linjaus löytyy tänään julkaistuista kansallisista vapaa-ajan digisuosituksista.
Suositukset ovat laatineet Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) ja Opetushallitus (OPH).
Jos alle 13-vuotiaalle hankitaan puhelin, suositellaan yksinkertaisempia malleja, joissa on esimerkiksi vain soitto- ja viestimahdollisuus.
Lue myös: Kännykkä pitää aivot valmiustilassa – asiantuntija kertoo, miten kierre katkaistaan
Älypuhelimen hankinnan ikäraja nousi lausuntokierroksen ja vanhemmille tehdyn kyselyn jälkeen. Luonnoksessa oli alun perin ikärajana 11–13 vuotta.
THL:n johtava asiantuntija Päivi Lindberg sanoo STT:lle, että 13 vuoden ikärajaa kannatettiin laajasti sekä lausunnoissa että vanhempien vastauksissa.
– Siitä on selvää tutkimusnäyttöä, että kun oma laite hankitaan, niin käyttö lisääntyy sen myötä. Ja toisaalta tiedetään ne liiallisen digilaitteiden käytön haittavaikutukset.