Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Trump on nyt peruuttamattoman valinnan edessä – "Hän on täysin tosissaan"

2:10Näin Tanskassa suhtaudutaan Valkoisen talon tapaamisen tuloksiinKatso myös: "Menihän se paremmin kuin uskallettiin odottaa." Näin Tanskassa reagoitiin kriittiseen Grönlanti-tapaamiseen Valkoisessa talossa.
Julkaistu 15.01.2026 08:52
Toimittajan kuva
Seppo Haaparanta

seppo.haaparanta@mtv.fi

Trump voi saada joko Grönlannin tai Naton – ei molempia.

Tanskan ja Grönlannin edustajat marssivat eilen Valkoiseen taloon erikoisissa tunnelmissa. Niiden vahvin Nato-liittolainen ja ystävä on muuttunut painostajaksi, joka vaatii itselleen maailman suurinta saarta omien etujensa vuoksi.

Pelättyä katastrofia ei tapahtunut, mutta tapaamisen jälkeen kävi selväksi, että Yhdysvallat ei ole luopunut Grönlannin hamuamisesta itselleen.

Kansainvälisen politiikan asiantuntija Risto E. J. Penttilä luonnehti tapaamisen antia torjuntavoitoksi.

–  Oli aihetta pelätä paljon pahempaa. Nyt asia onnistuttiin siirtämään julkisesta keskustelusta työryhmään, ja tällä Tanska ja Grönlanti onnistuivat ostamaan aikaa, Penttilä kommentoi MTV Uutisille.

Lue myös: Risto E. J. Penttilä: Torjuntavoitto Washingtonissa – Tanska ja Grönlanti ostivat aikaa

Kannat eivät ole muuttuneet

Myös tutkija ja tietokirjailija Yannick Lahti näkee tunnelman nyt hieman helpottuneen.

– Neuvottelijat olivat vähän jännittyneitä, ja se jännitys on jollain tapaa saatu purkautumaan, mutta kannat eivät ole muuttuneet. Yhdysvaltain presidentti Donald Trump yhä haluaa Grönlannin, ja Tanskan puolelta se on vahva ei.

Yhdysvaltojen luoma asetelma on erikoinen siksikin, että Yhdysvalloilla on aiemmin ollut Grönlannissa runsaasti nykyistä enemmän tukikohtia, ja se on niitä päättänyt vähentää.

Lahti lisää, että Yhdysvalloilla on Grönlannin kanssa jo voimassa oleva erillissopimus, joka mahdollistaisi Yhdysvaltojen tärkeäksi kokemien etujen vahvistamisen alueella.

– Alueen turvaamista voitaisiin jo toteuttaa ilman, että lähdetään Nato-kumppania tällä lailla haastamaan ja maailmanjärjestystä uudelleen rakentamaan.

Lue myös: Presidentti Niinistö MTV:lle: Grönlanti ei saa olla Naton loppu – näin pattitilanteesta voitaisiin yrittää ulos

Vakava valinta

Lahden mukaan Trump on täysin tosissaan siinä, että Yhdysvaltojen on kuitenkin Grönlanti saatava. Kyse ei ole trumpmaisesta populistisesta liioittelusta.

– Hän on puhunut siitä jo vuosi sitten, kun astui valtaan, ja nyt hän on palannut tähän. Iskut Venezuelaan ovat osoittaneet, että hän ei pelkästään bluffaa. Kun hän jotain sanoo, niin sillä on myös väliä. 

Yannick Lahti

Trump onkin tällä hetkellä vakavan valinnan edessä.

– Hän ei voi saada Grönlantia sotilaallisesti haltuunsa ja samaan aikaan pitää Natoa sellaisena kuin me sen tällä hetkellä tunnemme.

Se, että Yhdysvallat vyöryttäisi sotilaitaan luvatta Grönlantiin, on Lahden mukaan onneksi vielä kaukana.

– Jonkinlainen sopimus varmasti löytyy. Epätodennäköisempää on, että sinne yhtäkkiä amerikkalaiset lähettäisivät lentotukialuksia ja valtaisivat alueen – nappaisivat sen omalta Nato-kumppanilta.

Lahti korostaa, että temppu olisi laiton ja sillä olisi seurauksia. 

– Donald Trumpia se ei välttämättä kiinnosta, mutta luulisi, että muita republikaaneja ja varmasti demokraattipuoluetta kiinnostaa. Yhdysvaltojen suurvalta-asema perustuu vahvasti liittolaissuhteisiin.

9:32Trump haluaa yhä Grönlannin – Tanskalta vahva eiMiten Trumpin MAGA-uho näkyy hänen Grönlanti-tavoitteessaan ja mitä hän aikoo nyt tehdä? Katso koko keskustelu Yannick Lahden kanssa videolta.

YhdysvallatTanskaNatoDonald TrumpUlkomaat
Toimittajan kuva
Seppo Haaparanta
MTV Uutiset

Seppo Haaparanta työskentelee MTV Uutisissa uutispäällikkönä ja toimittajana. Vinkkaa uutinen!

Lisää aiheesta:

Presidentti Niinistö MTV:lle: Grönlanti ei saa olla Naton loppu – näin pattitilanteesta voitaisiin yrittää ulosRisto E. J. Penttilä: Tällaiseen liemeen Suomi joutuisi, jos Trump valtaisi GrönlanninMTV:llä nostettiin esiin historiallinen sopimus: Miksi tämä ei riitä Trumpille?Risto E. J. Penttilä lopettaisi Trumpin mielistelyn ja pelaisi Putin-kortin – "alistuneen" aika ohiTrump puhkuu Venäjästä ja Grönlannista: "Hajottaisi Naton"Risto E. J. Penttilä: Tätä Trump peittelee Grönlanti-diilillään
Helsingin yliopiston tutkijatohtori Yannick Lahti painottaa Trumpin olevan tosissaan siitä, että Yhdysvaltojen pitää Grönlanti saada.MTV Uutiset

Tuoreimmat aiheesta

Yhdysvallat
  • 09:09
    Ukrainan sota

    Trumpilta raju Zelenskyi-syytös

  • 05:51
    Nato

    Lisää Nato-joukkoja Grönlantiin lähipäivinä – "Sotilaslentoja ja -laivoja odotetaan"

  • 05:29
    Iran

    Iran: Teloituksia ei tehdä "tänään tai huomenna" – ilmatila suljettiin

  • Eilen19:33
    FBI

    FBI teki kotietsinnän Washington Postin toimittajan kotiin

  • Eilen17:45
    Trumpin Yhdysvallat

    Professori Tynkkysen karu arvio: "EU on käytännössä Yhdysvaltojen vihollinen"