Suomalaisasiantuntijan mukaan keskiviikkoinen Grönlanti-tapaaminen oli Tanskan ja Grönlannin kannalta tilapäinen torjuntavoitto.
Tanskan ja Grönlannin ulkoministerit ja Yhdysvaltojen edustajat tapasivat keskiviikkona Washingtonissa.
Grönlannin ulkoministeri Vivian Motzfeldt ja Tanskan ulkoministeri Lars Lökke Rasmussen tapasivat Yhdysvaltain ulkoministerin Marco Rubion sekä varapresidentti J. D. Vancen.
Rasmussenin mukaan keskustelut USA:n edustajien kanssa olivat rehelliset ja rakentavat, mutta kaikissa kysymyksissä ei edetty toivotusti.
Hän kertoi tiedotustilaisuudessa tapaamisen jälkeen maiden päättäneen muodostaa korkean tason työryhmän, jonka ensimmäinen tapaaminen on lähiviikkoina.
Myös Grönlannin ulkoministeri Vivian Motzfeldt korosti tiedotustilaisuudessa sitä, että Grönlanti on valmis jatkamaan keskusteluja ja tekemään yhteistyötä USA:n kanssa.
– Se ei kuitenkaan tarkoita sitä, että haluaisimme olla Yhdysvaltojen omistuksessa, hän totesi.
2:33

