Tanskan NHL-tähti janoaa jo uutta MM-sensaatiota – "Meidän on uskottava"

0:26imgSankarivahti Frederik Dichow paljastaa: Tanskan MM-paukusta tehty suurvertaus
Julkaistu 23.05.2025 22:36
Toimittajan kuva
Riku Hellanto

riku.hellanto@mtv.fi

@RikuHellanto
Toimittajan kuva

Kasperi Kunnas, Tukholma

kasperi.kunnas@mtv.fi

@kaustoFI

Tanskan kirkkain supertähti Nikolaj Ehlers uskoo, että Tanska pystyy taistelemaan kynsin ja hampain MM-finaalipaikasta.

MAINOS

Jääkiekon MM-kisat 9.–25.5.2025

Välierät Ruotsi–Yhdysvallat (klo 15.20) ja Sveitsi–Tanska (klo 19.20) MTV Katsomossa ja MTV3:lla lauantaina. 

Leijonien pelit, välierät ja finaali MTV3-kanavalla. MTV Katsomossa ottelut maksullisilla tilauksilla. Kaikki kisauutiset MM-jääkiekon verkkosivuilla.

Tanska järjesti torstaina suurimman MM-sensaation vuosikymmeniin, kun se eteni ensimmäistä kertaa maan historiassa neljän parhaan joukkoon. Eikä pelkästään se, että Tanska eteni välieriin, vaan se, millä tavalla se tapahtui.

Lue myös: Tanskan MM-yllättäjillä nyt erikoinen ongelma: "Uhrauksia on tehtävä"

Tanska löi Sidney Crosbyn ja Nathan MacKinnonin tähdittämän Kanadan oltuaan vielä kolme minuuttia ennen loppua 0–1-tappioasemassa. Ehlers ja Nick Olesen nostattivat maaleillaan Tanskan uskomattomaan hurmioon kotiyleisönsä edessä.

Välierissä Tanskalla ei ole enää kotiyleisönsä huumaavaa tukea, vaikkakin tanskalaisfanit suuntaavatkin varmasti sankoin joukoin Tukholmaan kannustamaan omiaan.

Tanska kohtaa välierissä Sveitsin, joka päihitti juutit alkulohkossa maalein 5–2. 

Joukkueen ykköstähti Ehlers vakuuttaa, että Tanska ei halua jättää MM-sensaatiotaan tähän.

– Emme ole täällä vain pelaamassa kahta peliä ja lähtemässä sitten kotiin. Me olemme pelanneet itsemme välieriin, joten meidän on nyt uskottava (itseemme), Ehlers kertoo MTV Urheilulle.

Lue myös: Uskomaton paljastus MM-jymypaukusta – Kanadan pöyhkeä MM-ratkaisu näyttää entistä karummalta

Kanada-peli antoi koko Tanskan joukkueelle osviittaa siitä, mihin se voi yltää, jos kaikki palaset loksahtavat yksittäisen ottelun aikana paikoilleen.

– Haluamme hypätä kaukaloon ja antaa meille mahdollisuuden edetä finaaliin. Olemme innoissamme ja valmiita. Jos pystymme pelaamaan yhtenäisen 60-minuuttisen, kuten teimme Kanadaa vastaan, voimme lyödä itsemme hyvään asemaan, Ehlers myhäilee.

Tuoreimmat aiheesta

MM-jääkiekko