Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Orpo Ylellä: Trump on tulkinnut Grönlanti-toimet väärin

Pääministeri Orpon mukaan näyttää siltä, että Trump on tulkinnut väärin Euroopan maiden harjoitustoiminnan valmistelemisen Grönlannissa.
Pääministeri Orpon mukaan näyttää siltä, että Trump on tulkinnut väärin Euroopan maiden harjoitustoiminnan valmistelemisen Grönlannissa.Lehtikuva
Julkaistu 18.01.2026 14:31(Päivitetty 44 minuuttia sitten)
Toimittajan kuva

Juha Kaija

juha.kaija@mtv.fi

STT

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump on uhannut asettavansa Suomea ja seitsemää muuta Euroopan maata koskevia uusia tullimaksuja siihen asti, kunnes Tanskalle kuuluvan Grönlannin myymisestä Yhdysvalloille on sovittu.

Pääministeri Petteri Orpo (kok.) sanoi pääministerin haastattelutunnilla Ylellä, että Trumpin tulliuhkaus Grönlanti-kiistassa on vakava paikka. 

Orpon mukaan näyttää siltä, että Trump on tulkinnut väärin Euroopan maiden harjoitustoiminnan valmistelemisen Grönlannissa.

Orpo sanoo, että sotilaiden lähettämisellä Grönlantiin on nimenomaan tarkoitus vastata Trumpin turvallisuushuoliin eikä se ole Yhdysvaltoja vastaan suunnattu operaatio. 

Trumpin perusteluissa tullien kohteeksi joutuvista maista viitataan sotilaiden lähettämiseen Grönlantiin. Esimerkiksi Suomi on ilmoittanut kahden yhteysupseerin lähettämisestä.

Trump on perustellut Grönlannin liittämishalujaan turvallisuudella ja esittänyt väitteitä siitä, että Kiina ja Venäjä aikoisivat vallata Grönlannin.

Pääministeri Petteri Orpon mukaan EU:lla on keinot vastata Trumpin tulliuhkauksiin, ja unionilla täytyy olla valmius kauppapoliittisiin vastatoimiin.

Orpo ei lähde pohtimaan sitä, ovatko Yhdysvaltojen jäänmurtajakaupat Suomen kanssa vaakalaudalla.

– Taitaa käydä niin, että jos Trumpin tullit tulevat voimaan niin jäänmurtajien hinta nousee, lohkaisi Orpo Ylellä.

Lue myös: Macron: EU ei taivu Trumpin Grönlanti‑tulleihin

Päivitys selontekoon

Orpo sanoo myös, että turvallisuusympäristön muutosten vuoksi eduskunnalle annetaan päivitys ulko- ja turvallisuuspoliitiseen selontekoon ja mahdollisuus keskustella, ja tehdään yhdessä päätös mahdollisista muutoksista Suomen linjaan. 

Lue myös: Trump: Suomelle ja seitsemälle muulle maalle tuontitulleja Grönlannin takia

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump ilmoitti eilen, että Suomelle, Tanskalle, Norjalle, Ruotsille, Ranskalle, Saksalle, Britannialle ja Alankomaille asetetaan kymmenen prosentin tuontitulli helmikuun alusta alkaen Grönlannin takia.

Lue myös: Trump uhkasi – näin kommentoi Stubb

Kesäkuun alussa tullit nousisivat 25 prosenttiin. Ne koskisivat kaikkia Yhdysvaltoihin vietäviä tuotteita, kunnes sopimus Grönlannin myymisestä Yhdysvalloille on tehty.

Lue myös: Häkkänen: Suomi lähettää kaksi yhteysupseeria Grönlantiin

EU on kutsunut jäsenmaiden edustajat hätäkokoukseen täksi illaksi Suomen aikaa. Orpo totesi, että jos asiaa ei saada järjestykseen, on kauppasodan riski ilmeinen. Asiaa voidaan selvittää tällä viikolla Maailman talousfoorumissa Davosissa, hän arvioi.

Lue myös: Miten käy jäänmurtajakauppojen, jos Trump toteuttaa uhkauksensa Suomelle?

Juttua täydennetty kello 15.30: Lisätty Orpon kommentti jäänmurtajakaupoista.

Petteri OrpoOrpon hallitusDonald TrumpTrumpin YhdysvallatYhdysvallatTanskaSuomi
Toimittajan kuva
Juha Kaija
MTV Uutiset

Lisää aiheesta:

Macron: EU ei taivu Grönlanti‑tulleihin – Italian Meloni soitti TrumpilleMTV:n tiedot: Suomen valtiojohto ei tiennyt Trumpin uhkauksesta lauantain yllätyskokouksessaanTrump uhkasi – näin kommentoi StubbEurooppa kohahti Trumpin uhkailusta: "Emme anna kiristää itseämme"Miten käy jäänmurtajakauppojen, jos Trump toteuttaa uhkauksensa Suomelle?Trump uhkaa Suomea tulleilla
Iso-Britannia
Ranska
Ruotsi
Norja
Alankomaat
Saksa
Kiina
Venäjä
Politiikka
Maailmanpolitiikka
Kauppasota
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Petteri Orpo
  • pe18:45
    Kokoomus

    Häkkänen väisteli puheenjohtajakysymystä MTV:llä – heitti pallon Petteri Orpolle

  • 9.1.17:43
    Trumpin Yhdysvallat

    Orpo Ylelle: Grönlannin valtaus olisi "katastrofaalinen tilanne"

  • 7.1.09:50
    Politiikka

    MTV:n kysely: Lähes puolet kokoomuksen piireistä haluaa vastaehdokkaan Petteri Orpolle

  • 5.1.13:43
    Kokoomus

    Orpo Trumpin Grönlanti-puheista: Kaikilla valtioilla vastuu kunnioittaa kansainvälistä oikeutta

  • 31.12.202507:23
    Uusivuosi

    Pääministerin uudenvuoden tervehdys – lue sanasta sanaan