MTV Uutiset seuraa Iranin ja Lähi-idän tilannetta tässä artikkelissa.
22.55: MTV:n USA:n kirjeenvaihtaja: Selvä enemmistö amerikkalaisesta vastustaa sotaa
Yhdysvallat on julkaissut ensimmäisten Iranin sodassa kaatuneiden sotilaiden nimet ja kuvat.
MTV Uutisten Yhdysvaltain kirjeenvaihtajan Mari Karppisen mukaan se lisää sodan vastustusta entisestään.
– Selvä enemmistö amerikkalaisesta ei halua käydä sotaa Irania vastaan ja nyt kun kuolleiden sotilaiden kuvat ja nimet ovat ottaneet täällä otsikot ja mediat valtaansa, se lisää kysymyksiä siitä, onko tämä kaikki sen arvoista ja mitä Yhdysvallat tästä oikein saa, Karppinen kertoi Kymmenen uutisissa.
22.25: Valkoinen talo: Trump harkinnee Yhdysvalloille suurempaa roolia sodanjälkeisessä Iranissa
Valkoisen talon lehdistösihteeri Karoline Leavitt kertoi keskiviikkona, että Yhdysvaltain presidentti Donald Trump harkinnee Yhdysvalloille suurempaa roolia sodanjälkeisessä Iranissa.
Yhdysvallat ei ole toistaiseksi päättänyt, mitä tehdä Iranin tulevaisuuden suhteen.
Trump kertoi myöhemmin keskiviikkona Valkoisessa talossa toimittajille, että iskuissa surmatun Iranin uskonnollisen johtajan ajatollah Ali Khamenein mahdolliset seuraajat kuolevat myös.
– Kaikki, jotka näyttävät haluavan johtajiksi päätyvät kuolemaan, Trump sanoi.Israelin puolustusministerisanoi keskiviikkona, että maa surmaisi kenet hyvänsä, joka valitaan Khamenein seuraajaksi.Tiistaina Trump sanoi toimittajille, ettei Yhdysvallat halua Khamenein tilalle Iranin johtoon toista vastaavaa. Samalla Trump käski maan hallintoa vastustavien mielenosoittajien vielä odottaa parempaa hetkeä.Yhdysvallat ja Israel jatkoivat keskiviikkona iskuja Iraniin. Sodan on odotettu kestävän ainakin viikkoja.
21.40: Espanjan ulkoministeri: Espanja ei ole muuttanut kantaansa
Espanja pysyy kannassaan, jonka mukaan se ei salli Yhdysvaltojen käyttää tukikohtiaan hyökkäyksiin Irania vastaan. Asiasta kertoi Espanjan ulkoministeri Jose Manuel Albares espanjalaiselle Cadena SER -radiokanavalle.
Valkoisen talon lehdistösihteeri Karoline Leavitt sanoi aiemmin, että Espanja olisi suostunut yhteistyöhön Yhdysvaltain asevoimien kanssa.
Presidentti Donald Trump uhkasi eilen Yhdysvaltain keskeyttävän kaiken kaupan Espanjan kanssa.
21.23: Pakolaisjärjestö: Teheranista pakeni viikonloppuna satatuhatta ihmistä
Iranin pääkaupungista Teheranista pakeni lauantain ja sunnuntain aikana noin satatuhatta ihmistä, arvioi YK:n pakolaisjärjestö UNHCR.
Israel ja Yhdysvallat aloittivat lauantaina hyökkäyksensä Iraniin. Iranin valtiollisen Irna-uutistoimiston mukaan Yhdysvaltain ja Israelin iskut ovat tappaneet Iranissa lauantaista alkaen yli tuhat ihmistä.
Uutistoimisto AFP ei ole voinut itsenäisesti vahvistaa lukua.
Iran on puolestaan tehnyt vastaiskuja Israeliin ja Yhdysvaltain liittolaismaiden alueelle Persianlahdella.
UNHCR sanoo, ettei viimeaikaisiin tapahtumiin liittyvä liikenne rajoilla ole kuitenkaan lisääntynyt.
20.56: Valkoinen talo: Espanja suostui yhteistyöhön
Espanja on suostunut yhteistyöhön Yhdysvaltain armeijan kanssa, kertoo uutistoimisto Reutersin mukaan Valkoisen talon lehdistösihteeri Karoline Leavitt.
Presidentti Donald Trump uhkasi tiistaina Espanjaa kauppasaarrolla, koska maa kieltäytyi antamasta Yhdysvaltain lentokoneille lupaa käyttää Yhdysvaltain ja Espanjan yhteiskäytössä olevia meri- ja lentotukikohtia Etelä-Espanjassa.
Espanjan puolustusministeri Margareta Robles perusteli tilannetta toteamalla, että amerikkalaisten joukkojen on toimittava kansainvälisen oikeuden puitteissa.
Yhteiskäytössä olevia sotilastukikohtia voidaan hänen mukaansa käyttää vain, jos se on välttämätöntä humanitaarisista syistä.
20.23: Irakissa maanlaajuinen sähkökatko
Irak kärsii maanlaajuisesta sähkökatkosta, kertoi maan sähköministeriö keskiviikkona irakilaisen uutistoimisto INA:n mukaan. Ministeriö kertoi selvittävänsä sähkökatkon syytä.
Osa Irakista on joutunut iskujen kohteeksi sen jälkeen, kun Yhdysvallat ja Israel hyökkäsivät Iraniin viikonloppuna.
Uutistoimisto AFP:n toimittajien mukaan Pohjois-Irakissa sijaitsevassa Erbilissä kuultiin keskiviikkoiltana räjähdyksiä. Kovia räjähdyksiä kuultiin erityisesti Erbilin lentokentällä, joka isännöi Yhdysvaltain johtamia koalitiojoukkoja.
Kaksi irakilaista turvallisuuslähdettä kertoi AFP:lle myös, että kaksi droonia ammuttiin keskiviikkoiltana alas lähellä pääkaupunki Bagdadia. Turvallisuuslähteiden mukaan henkilövahinkoja tai aineellisia vahinkoja ei kuitenkaan raportoitu.
Yhdysvaltain Bagdadin-suurlähetystö suosittelee maansa kansalaisia lähtemään Irakista heti, kun se on mahdollista tehdä turvallisesti.
19.38: Hizbollah taistellut Israelin armeijaa vastaan
Äärijärjestö Hizbollah sanoo käyneensä Libanonissa suoria taisteluja Israelin asevoimia vastaan. Libanonilaisviranomaisten mukaan Israelin iskuissa on kuollut maanantain jälkeen noin 70 ihmistä.
19.13: Ulkoministeri Valtonen: Varaudumme pitkään epävakauden aikaan Lähi-idässä
UlkoministeriElina Valtonen(kok.) sanoo Suomen varautuvan siihen, että epävakaus Lähi-idässä jatkuu pitkään. Valtosen mukaan on täysin mahdollista, että Iranin ja Persianlahden alueen sodasta tulee pitkäaikainen konflikti.
Valtosen mukaan Suomella ei ole tarkkaa kuvaa siitä, mikä Yhdysvaltain tavoite sodassa on.
Valtonen kommentoi tilannetta toimittajille etäyhteyden välityksellä osallistuttuaan Itämeren valtioiden neuvoston epäviralliseen ministerikokoukseen Varsovassa.
Kokoukseen osallistuivat Suomen ohella Islanti, Latvia, Liettua, Norja, Puola, Ruotsi, Saksa Tanska, Viro ja EU.
19.12: Qatar vaatii Irania lopettamaan iskut Persianlahden maiden alueelle
Qatarin pääministeri vaatii Irania lopettamaan iskut Persianlahden maiden alueelle. Qatarin ulkoministeriön lausunnon mukaan maan pääministeri ja Iranin ulkoministeri ovat keskustelleet puhelimessa.
Qatarin ulkoministeriön mukaan maan pääministeri sanoi, että Iran yritti vahingoittaa naapureitaan ja vetää ne mukaan sotaan.
Qatarin pääministerin mukaan Iran on tehnyt iskuja siviilikohteisiin maan alueella. Iran on sanonut kohdistaneensa iskujaan Yhdysvaltojen tukikohtiin, ei muihin maihin alueella.
17.52: Israel: Hyökkäys Iraniin aikaistui kuukausilla
Israelin alkuperäinen suunnitelma oli aloittaa hyökkäyksensä Iraniin tämän vuoden puolivälissä, sanoo puolustusministeri Katz. Hyökkäystä oli Katzin mukaan tarpeellista aikaistaa olosuhteiden takia.
USA:n puolustusministeri Pete Hegseth sanoo, että maan sotatoimet Iranissa voivat kestää 3–8 viikkoa.
Juttu jatkuu videon jälkeen.
1:51Katso myös tv:n uutisjuttu: Sotatoimet Lähi-idässä ovat laajentuneet, Ali Khamenein hautajaisia lykätty.
17.08: USA tappoi Trumpin salamurhaa yrittäneen miehen
Yhdysvallat sanoo iskujensa surmanneen Iranissa miehen, joka johti suunnitelmaa presidentti Donald Trumpin salamurhaamiseksi. Asiasta kertoi puolustusministeri Pete Hegseth useiden medioiden mukaan. Iran on kiistänyt salamurhajuonen.
Oman ilmoittaa pelastaneensa kahdesta ohjuksesta osuman saaneen laivan miehistön Hormuzinsalmessa, kertoo uutistoimisto Reuters.
Maltan lipun alla purjehtinut alus oli noin kahden merimailin päässä Omanista, kun se sai osuman vesirajan yläpuolelle.
Osuma aiheutti tulipalon laivan konehuoneeseen.
4:05Katso myös: Mojtaba Khamenei noussut kärkiehdokkaaksi Iranin uudeksi johtajaksi.
15.06: Yhdysvallat upotti Iranin sotalaivan lähellä Sri Lankaa
Iranin laivaston IRIS Dena -fregatti on uponnut Sri Lankan aluevesien tuntumassa. Kolme yhdysvaltalaislähdettä kertoo Reutersille, että iskun takana on Yhdysvaltain merivoimien sukellusvene.
Aiemmin Sri Lankan viranomaiset kertoivat pelastaneensa 32 laivalla ollutta ihmistä. Pelastetut ovat vakavasti loukkaantuneita ja toimitettu sairaalahoitoon Sri Lankan eteläosiin. Kuolleiden määristä ei ole vielä tietoa, mutta Sri Lankan viranomaiset kertovat nostaneensa useita ruumiita merestä.
15.04: Historiallinen ilmavoitto: Israel kertoo F-35:n pudottaneen hävittäjän
Israelin asevoimat (IDF) sanoo, että yksi sen F-35-hävittäjistä ampui alas Iranin ilmavoimien Jak-130-hävittäjän Iranin pääkaupungin Teheranin yläpuolella.
IDF:n mukaan kyseessä on ensimmäinen kerta maailmassa, kun F-35:lla on pudotettu miehitetty ilma-alus. Hävittäjällä on aiemmin pudotettu alas vain miehittämättömiä ilma-aluksia kuten lennokkeja.
Hormuzinsalmessa kulkeneeseen konttialukseen on osunut tänään tuntematon ammus, kertoo brittiläinen merenkulkuviranomainen (UKMTO).
Alus oli noin kahden merimailin päässä Omanista, kun se sai osuman vesirajan yläpuolelle. Osuma aiheutti tulipalon laivan konehuoneeseen. Kyseessä oli jo neljäs salmessa kulkeviin aluksiin kohdistunut hyökkäys vuorokauden sisällä.
Iran on uhannut estää kaiken rahtiliikenteen Hormuzinsalmessa. Maan vallankumouskaarti väitti aikaisemmin tänään, että Iran hallitsee täysin salmea.
Persianlahden Intian valtamereen yhdistävä Hormuzinsalmi kuuluu maailman tärkeimpiin kauppareitteihin. Arviolta viidennes kaikesta meritse kuljetetusta öljystä kulkee sen kautta.
15.03: Nato torjui Turkkia kohti ammutun iranilaisohjuksen
Turkkia kohti Iranista ammuttu ballistinen ohjus on torjuttu, kertoi Turkin puolustusministeriö keskiviikkona. Ministeriön mukaan Irakin ja Syyrian ilmatilan halki lentäneen ohjuksen torjui itäisen Välimeren alueella toimiva Naton ilma- ja ohjuspuolustusjärjestelmä.
Ministeriön mukaan ilmatorjunnan käyttämistä ampumatarvikkeista putosi jäänteitä Hatayn provinssiin Turkissa.
Turkin ulkoministeri Hakan Fidan varoitti välikohtauksen jälkeen Irania välttämään kaikkia toimia, jotka voisivat johtaa konfliktin leviämiseen. Myös Nato tuomitsee Iranin toimet maan otettua jäsenmaa Turkin kohteekseen.
14.14: Finnair selvittää vaihtoehtoja tuoda suomalaisia kotiin
Finnair kertoo selvittävänsä vaihtoehtoja tuoda asiakkaitaan kotiin Arabiemiraattien Dubaista ja Qatarin Dohasta. Finnairin mukaan alueen ilmatilassa ei voi tällä hetkellä lentää turvallisesti.
Euroopan unionin lentoturvallisuusvirasto EASA on ohjeistanut eurooppalaisia lentoyhtiöitä olemaan käyttämättä Iranin, Bahrainin, Irakin, Israelin, Jordanin, Kuwaitin, Libanonin, Omanin, Qatarin, Arabiemiraattien ja Saudi Arabian ilmatilaa.
Finnairin mukaan alueella yksittäisiä lentoja ovat lentäneet lähinnä Lähi-idän lentoyhtiöt. Esimerkiksi Qatar Airways on kuitenkin ilmoittanut keskeyttäneensä lentonsa väliaikaisesti.
Jotkut lentoyhtiöt lentävät Finnairin mukaan edelleen Omanin pääkaupunkiin Masqatiin, jonne on mahdollista siirtyä Dubaista maateitse.
– Euroopan ilmailuviranomainen ohjeistaa edelleen välttämään Masqatin ilmatilaa, mutta jos tilanne kehittyy positiiviseen suuntaan, tämä on yksi vaihtoehto, jota selvitämme, sanoo Finnairin operatiivinen johtaja Jaakko Schildt tiedotteessa.
Tällöin asiakkaiden pitäisi itse siirtyä Masqatiin maateitse. (STT)
13.52: Iran: Yli 1000 kuollut iskuissa
Yhdysvaltain ja Israelin iskuissa Iraniin on kuollut 1 045 ihmistä, Iranin valtion media väittää.
12.45: Iran: Khamenein hautajaisia siirretään
Iranin edesmenneen uskonnollisen johtajan Ali Khamenein tälle illalle suunniteltuja hautajaisia siirretään, kertoo Iranin valtion media uutistoimisto Reutersin mukaan. Median mukaan uusi hautajaisajankohta ilmoitetaan myöhemmin.
12.41: Libanon: Israelin maajoukot tunkeutuneet lähelle maiden rajaa
Libanonin valtionmedian mukaan Israelin joukot ovat tunkeutuneet Khiamin kaupunkiin muutaman kilometrin päässä maiden rajasta. Israelin armeija kehottaa Litani-joen eteläpuolen asukkaita siirtymään pohjoiseen.
12.40: Israelin armeijan mukaan Iranilla on edelleen merkittävä kyky laukaista ohjuksia
Israelin armeijan mukaan Iran pystyy yhä laukaisemaan ohjuksia Israeliin, vaikka Israel on tuhonnut runsaasti Iranin ohjusten laukaisualustoja.
Armeijan mukaan iskuja ohjusten tuhoamiseksi jatketaan, mutta kohteita on yhä merkittävissä määrin jäljellä. Armeijan edustaja muistutti niin ikään, ettei Israelin ilmatorjunta ole läpäisemätön.
Iranin edesmenneen uskonnollisen johtajan Ali Khamenein korkea-arvoinen avustaja sanoi aikaisemmin tänään, että Iran pystyy jatkamaan sotaa niin kauan kuin tarvetta on.
10.49: Iran ei aio neuvotella Yhdysvaltojen kanssa
Iran ei aio neuvotella Yhdysvaltojen kanssa. Se pystyy edelleen jatkamaan sotaa, sanoo edesmenneen uskonnollisen johtajan Ali Khamenein korkea-arvoinen avustaja.
10.41: CNN: Yhdysvallat harkitsee kurdien valjastamista kapinaan Iranissa
Uutiskanava CNN:n mukaan Yhdysvallat työskentelee saadakseen kurdit nousemaan aseelliseen kapinaan Iranin johtoa vastaan.
Uutiskanavan useista lähteistä saamien tietojen mukaan presidentti Donald Trumpinhallinto sekä keskustiedustelupalvelu CIA ovat olleet yhteyksissä kurdeihin sekä Iranissa että Irakissa.
Iranin kurdeilla on useita aseellisia oppositioryhmiä, jotka toimivat pääosin Iranin ja Irakin rajaseudulla sekä Irakin Kurdistanissa.
Korkea iranilainen kurdilähde on kertonut CNN:lle, että joukkojen odotetaan osallistuvan maaoperaation Länsi-Iranissa lähipäivien aikana. Lähteen mukaan he arvioivat tilanteen olevan nyt otollinen ja odottavat saavansa tukea Yhdysvalloilta ja Israelilta.
Iranin kurdien mahdollinen aseistaminen vaatisi suostumusta kurdeilta Irakissa, koska aseet pitäisi kuljettaa Iraniin heidän alueidensa kautta.
Erään lähteen mukaan ajatuksena olisi sitoa tarpeeksi Iranin hallinnon joukkoja. Näin Iranin suurten kaupunkien asukkaat voisivat nousta kapinaan ilman pelkoa siitä, että heitä ammutaan joukoittain kadulle, kuten kävi mielenosoituksissa aiemmin tänä vuonna.
CNN:n haastattelemat asiantuntijat varoittavat kuitenkin useista ongelmista suunnitelman suhteen. Monenkirjavien ja osin keskenään riitaisten kurdiryhmien aseistaminen saattaa johtaa epävakauteen Iranin lisäksi myös Irakissa.
Yhdysvaltain tiedustelutietojen mukaan kurdeilla ei myöskään ole riittävää voimaa menestyksekkääseen kansannousuun Iranin hallintoa vastaan. Lisäksi kurdien pitäisi voida luottaa Yhdysvaltoihin ja saada vakuudet siitä, ettei heitä hylätä, jos kapina epäonnistuu. Kurdeilla on entuudestaan huonoja kokemuksia Yhdysvalloista luotettavana liittolaisena muun muassa Syyriasta.
(STT)
9.32: Uusi tieto: Kymmeniä paluulentoja Lähi-idästä
Ulkoministeriön konsulipäällikkö Jussi Tanner kertoo viestipalvelu X:ssä päivitettyä tietoa Lähi-idästä poistumiseen.
Tannerin mukaan kaupalliset lennot lisääntyvät vähitellen ja useita suomalaisia on päässyt poistumaan alueelta viimeisen vuorokauden aikana.
– Dubai (DXB): 74 lentoa suunniteltu tänään 4.3., mukaan lukien 11 lentoa Eurooppaan ennen iltaa. Osa lennetään poikkeuksellisesti suurilla A380-koneilla.
– Abu Dhabi (AUH): 14 lentoa suunniteltu tänään 4.3. Maarajat Omaniin ja Saudi-Arabiaan ovat auki.
8.48: Ali Khamenein hautajaiset tänään
Iranin edesmenneen korkeimman johtajan, ajatollah Ali Khameneinvaltiolliset hautajaiset pidetään tänä iltana, kertoo Iranin valtiollinen televisio.
Hautajaisseremonioiden odotetaan kestävän kaikkiaan kolme päivää ja ne alkavat myöhään tänään Teheranissa, kertoo Iranin media.
Kuva Ali Khameneista vuodelta 2012.
Khamenei kuoli Israelin iskussa lauantaiaamuna. Iran on kertonut, että se kostaa Khamenein kuoleman.
Israelin mukaan myös Khamenein seuraajasta tulee kohde eliminoinnille. (STT)
8.34: Öljyn hinta kipuaa jälleen ylöspäin
Öljyn hinta on kääntynyt jälleen nousuun. Tänään aamulla Brent-laadun raakaöljy maksoi runsaat 83 dollaria barrelilta. Hinta on kohonnut tämän päivän kaupankäynnissä noin kaksi dollaria.
Eilen illalla öljyn hinta laski jonkin verran sen jälkeen, kun presidentti Donald Trump sanoi Yhdysvaltojen laivaston voivan tarvittaessa saattaa tankkereita Hormuzinsalmen läpi.
Lähi-idässä puhjenneen sodan seurauksena öljyn hinta on kohonnut tällä viikolla korkeimmalle tasolleen sitten kesän 2024.
(STT)
8.27: Iran väittää hallitsevansa täysin Hormuzinsalmea
Iran väittää hallitsevansa täysin liikennettä Hormuzinsalmessa. Maan vallankumouskaartin edustaja kertoi Fars-uutistoimistolle kaartin valvovan salmea. Salmessa kulkevat alukset ovat edustajan mukaan vaarassa saada osumia lennokeista tai ohjuksista.
Persianlahden Intian valtamereen yhdistävä salmi kuuluu maailman tärkeimpiin kauppareitteihin.
Yhdysvaltojen presidentti Donald Trump sanoi eilen, että Yhdysvaltojen laivasto voisi saattaa öljytankkereita salmen läpi.
(STT)
7.52: Kuolleita Libanonissa jo toistakymmentä
Israelin yön aikana tekemissä ilmaiskuissa Libanoniin on kuollut ainakin toistakymmentä ihmistä.
Libanonin terveysministeriön alustavien tietojen mukaan Beirutin eteläpuolella sijaitsevien Aramounin ja Saadiyatin kaupunkien alueille tehdyissä iskuissa kuoli ainakin kuusi ihmistä. Kaupungit eivät ole perinteisiä äärijärjestö Hizbollahin kannatusalueita.
Itä-Libanonissa Baalbekin kaupungissa Israelin ilmaisku osui nelikerroksiseen kerrostaloon. Libanonin valtiollisen NNA-uutistoimiston mukaan iskussa kuoli alustavien tietojen mukaan ainakin viisi ihmistä.
Beirutin metropolialueeseen kuuluvassa Hazmiehin kaupungissa ilmaisku osui hotelliin.
Israelin asevoimat varoitti keskiviikon vastaisena yönä 16:tta Etelä-Libanonin asuinaluetta, että asevoimat aikoo tehdä sotatoimia alueilla.
(STT)
5:47: Israelin iskuissa Libanoniin kuollut ainakin kymmenen ihmistä
Israelin yön aikana tekemissä ilmaiskuissa Libanoniin on kuollut ainakin kymmenen ihmistä.
Libanonin terveysministeriön alustavien tietojen mukaan Beirutin eteläpuolella sijaitsevien Aramounin ja Saadiyatin kaupunkien alueille tehdyissä iskuissa kuoli ainakin kuusi ihmistä.
Itä-Libanonin Baalbekissa Israelin ilmaisku osui nelikerroksiseen kerrostaloon. Libanonin valtiollisen NNA-uutistoimiston mukaan iskussa kuoli alustavien tietojen mukaan ainakin neljä ihmistä.
Lisätty kello 6:07 tieto kymmenestä kuolonuhrista.
(STT)
5.42:USA:n asevoimat sanoo iskeneensä lähes 2 000 kohteeseen Iranissa
Yhdysvaltain asevoimat on sanonut iskeneensä lähes 2 000 kohteeseen Iranissa sen jälkeen, kun se aloitti lauantaina iskut Iraniin.
Yhdysvaltain Lähi-idän joukkojen päämajan Centcomin komentaja, amiraali Brad Cooper sanoi Suomen aikaa keskiviikon vastaisena yönä julkaistussa tilannekatsauksessaan, että iskut ovat heikentäneet merkittävästi Iranin ilmapuolustusta.
Komentajan mukaan Yhdysvallat on tuhonnut satoja Iranin ballistisia ohjuksia, laukaisimia ja lennokkeja.
– Yksinkertaisesti sanottuna ammumme kaikkea, mikä voi ampua meitä kohti, Cooper sanoi.
Cooper sanoi myös, että he ovat tuhonneet yhteensä 17 Iranin merivoimien alusta ja että Persianlahden merialueilla ei liiku enää lainkaan iranilaisaluksia.
– Iranin kyky iskeä meitä ja kumppaneitamme vastaan on heikkenemässä, kun taas meidän sotilaallinen voimamme on kasvamassa, Cooper sanoi.
Iran on Cooperin mukaan laukaissut vastatoimena yli 500 ballistista ohjusta ja yli 2 000 lennokkia. Cooper syytti Iranin tekevän iskuja summittaisesti siviilikohteisiin.
Myös Israelin asevoimat kertoi keskiviikon vastaisena yönä aloittaneensa uuden ilmaiskujen sarjan Iraniin.
Asevoimien mukaan iskujen kohteena ovat muun muassa Iranin ilmaiskujen laukaisupaikat ja ilmatorjuntajärjestelmät.
Myös Iran on jatkanut ilmaiskujaan kohti Israelia tiistai-illan ja keskiviikon vastaisen yön aikana. Israelin asevoimat kertoi puoliltaöin havainneensa Iranista kohti Israelia matkaavia ohjuksia, ja ilmatorjunta pyrki torjumaan niitä.
(STT)
5.32: Khamenein poika kärkiehdokas uudeksi Iranin johtajaksi
Lauantaina ilmaiskussa kuolleen Iranin korkeimman johtajan, ajatollah Ali Khamenein poika Mojtaba Khamenei on selkeä kärkiehdokas uudeksi Iranin johtajaksi, kertoi yhdysvaltalaislehti New York Times.
Mies pitelee Mojtaba Khamenein kuvaa.
Lehdelle asiasta kertoo kolme iranilaista viranomaislähdettä, jotka ovat perillä johtajavalinnan etenemisestä.
Islamilaisen lain asiantuntijoista koostuva niin kutsuttu asiantuntijoiden neuvosto aloitti työnsä sunnuntaina uuden johtajan valitsemiseksi.
Lähteet arvioivat New York Timesille, että Mojtaba Khameinin valinnasta saatettaisiin ilmoittaa jo keskiviikkoaamuna. Iran International puolestaan lertoo, että Mojtaba olisi jo valittu tehtävään Iranin johtajaksi.
Mojtaba Khameneilla on tiettävästi läheiset suhteet Iranin vallankumouskaartiin. New York Timesin lähteiden mukaan Khamenein pojan valintaa on ajanut juurikin vallankumouskaarti, sillä hänellä katsotaan olevan valmiuksia johtaa Irania sotilaallisen kriisin keskellä.
Lehden haastattelema Iran-asiantuntija Vali Nasr yhdysvaltalaisesta Johns Hopkinsin yliopistosta arvioi, että Khamenein poika olisi yllättävä johtajavalinta ja voitto Iranin kovan linjan konservatiiveille.
Kati Hyttinen työskentelee MTV Uutisissa uutistoimittajana. Hän tekee töitä MTV Uutisten verkkodeskissä ja Lifestyle-toimituksessa, joissa hän seuraa uutisia ja ilmiöitä. Hän on erikoistunut muun muassa ympäristö-, luonto- ja eläinaiheisiin.
Voit lähettää juttuvinkkejä Katille osoitteessa kati.hyttinen@mtv.fi.
Anni Tuominen työskentelee MTV Uutisissa uutistoimittajana. Tuominen seuraa laajasti uutisia ja ilmiöitä kotimaasta MTV Uutisten verkkodeskissä. Tuomiseen voit olla yhteydessä sähköpostitse juttuvinkkeihin liittyen.
Joonas Mustonen työskentelee MTV Uutisissa etusivu- sekä uutistoimittajana. Mustonen seuraa laajasti uutisia ja ilmiöitä meillä Suomessa ja muualla maailmassa. Mustoseen voit olla yhteydessä sähköpostitse joonas.mustonen@mtv.fi.