Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Minneapolis kaaoksessa – kaupunki pyytää kansalliskaartin apua

Mies puhuu Minnesotan viranomaisen kanssa, kun mielenosoittajat kokoontuivat paikalle, jossa valtion ja paikallisten viranomaisten mukaan liittovaltion agentit ampuivat ja tappoivat miehen aiemmin aamulla Minneapolisissa, Minnesotassa, 24. tammikuuta.
Mies puhuu Minnesotan viranomaisen kanssa, kun mielenosoittajat kokoontuivat paikalle, jossa valtion ja paikallisten viranomaisten mukaan liittovaltion agentit ampuivat ja tappoivat miehen aiemmin aamulla Minneapolisissa, Minnesotassa, 24. tammikuuta. AFP / Lehtikuva
Julkaistu 25.01.2026 06:54

MTV UUTISET – STT

Minneapolisin pormestarin mukaan kaupungissa on alkuvuodesta ollut vain kolme henkirikosta, joista kahdessa epäilty tekijä on maahanmuuttoviranomainen.

Minneapolisin kaupunki on pyytänyt Minnesotan kansalliskaartia paikallisen poliisin avuksi, kun viranomaiset vastaavat lauantaisen ampumisen jälkeiseen tilanteeseen.

Kaupungin tiedotteen mukaan kansalliskaarti avustaisi paikallisen yhteisön turvaamisessa ampumispaikan lähistöllä.

Hennepinin piirikunnan sheriffi Dawanna Witt on niin ikään pyytänyt kansalliskaartin tukea poliisin toimintaan maahanmuuttopoliisi ICE:n käyttämän liittovaltion rakennuksen luona. Minneapolis sijaitsee Hennepinin piirikunnassa.

Minnesotan kuvernööri Tim Walz on vahvistanut tarjoavansa kansalliskaartin apua paikallisviranomaisille.

Yhdysvaltain rajavartiosto ampui lauantaina kiinniottotilanteessa yhdysvaltalaismiehen, jolla oli laillinen ase. New York Timesin ja Bellingcatin videoanalyysin mukaan ase oli otettu pois miehen hallusta ennen ampumista.

Minnesota Star Tribune -lehden mukaan viranomaisten luoteihin kuoli Minneapolisin eteläosassa asunut 37-vuotias valkoinen mies, joka työskenteli hoitajana teho-osastolla. Minneapolisin poliisin mukaan miehellä ei ollut rikoshistoriaa eikä parkkisakkoja vakavampia rikkomuksia.

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump julkaisi ampumisen jälkeen kuvan miehen hallussa olleesta aseesta.

– Tässä on asemiehen ase, ladattu (kahden täyden lisälippaan kanssa!) ja valmis toimintaan, Trump kirjoitti päivityksessään.

Trump syytti osavaltion poliitikkoja ja viranomaisia siitä, etteivät he pyri suojaamaan maahanmuuttoviranomaisten toimintaa.

LK 2501 minnesota, mielenosoitus

Lue myös: Liittovaltion agentti ampunut miehen kuoliaaksi Minneapolisissa: "Tämä on kuvottavaa"

"Kaaos maahanmuuttoviranomaisten syytä"

Minneapolisin pormestari Jacob Freyn mukaan kaupunki vaatii maanantaina tuomioistuimelta päätöstä, joka estäisi väliaikaisesti maahanmuuttoviranomaisten operaation Minneapolisissa.

– Näkemämme kaaos on suoraan ICE:n, rajavartioston sekä liittovaltion hallinnon luomaa, Frey sanoi tiedotustilaisuudessa lauantaina.

Freyn mukaan Minneapolisissa on ollut alkuvuodesta vain kolme henkirikosta, joista kahdessa tekijänä on ollut maahanmuuttoviranomainen. Tammikuun 7. päivä ICE:n edustaja ampui 37-vuotiaan naisen Minneapolisin eteläosassa.

Lue myös: Renee kuoli Trumpin hallinnon agentin luoteihin, 6-vuotias jäi orvoksi 

Trumpin hallinto puolustaa viranomaisia

Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin hallinnon edustajat ovat puolustaneet viranomaisten toimintaa tuoreimman ampumistapauksen jälkeen.

Oikeusministeri Pam Bondi syytti Minnesotan johtajien luoneen olosuhteita, joissa viranomaisiin kohdistetaan väkivaltaa. Hän ei ottanut suoraan kantaa ampumistapauksen kulkuun.

Kansallisen turvallisuuden ministeri Kristi Noemin mukaan aseistettu henkilö oli lähestynyt rajavartioston edustajia. 

Noem sanoi viranomaisten yrittäneen ottaa asetta henkilöltä, mutta tämä oli vastustanut väkivaltaisesti. 

Tapauksesta levinneen videomateriaalin perusteella Noemin kertoma kuvaus tapahtumista ei pidä paikkaansa. 

Yhdysvaltain senaatin demokraattiedustajat uhkaavat kaataa liittovaltion rahoitusta koskevan lakipaketin, jos siinä on mukana maahanmuuttoasioista vastaavan sisäisen turvallisuuden ministeriön rahoitus.

1:19Maahanmuuttopoliisin agentti ampui miehen MinnesotassaKatso aiheesta 24.1. julkaistu uutisjuttu.

Lue myös: Faktantarkistajat: Minneapolisissa ammutulla miehellä ei ollut asetta kädessään

Trump syyttää Minnesotan kuvernööriä kapinaan yllyttämisestä

Kansallinen asejärjestö vaati tutkintaa

Paikallinen aserajoituksia vastustava järjestö Minnesota Gun Owners Caucus kertoo pitävänsä Minneapolisin ampumistapausta erittäin huolestuttavana.

Järjestön mukaan todisteita ei ole esitetty sen puolesta, että ampumisen uhriksi joutunut mies oli pyrkinyt vahingoittamaan viranomaisia.

– Kaikilla rauhanomaisesti toimivilla minnesotalaisilla on oikeus kantaa asetta – myös mielenosoituksiin osallistuessaan, niitä sivusta seuratessaan tai (sananvapauden takaavan) perustuslain ensimmäisen lisäyksen takaamia oikeuksia käyttäessään, järjestö kertoi tiedotteessaan.

LK230125 minnesota

Yhdysvalloissa maanlaajuisesti toimiva Gun Owners of America -järjestö vaati ampumisen jälkeen maan oikeusministeriöltä täyttä ja läpinäkyvää tutkintaa tapahtuneesta.

Gun Owners of America tyrmäsi Trumpin hallinnon nimittämän piirisyyttäjän Bill Essaylin lausunnon, jonka mukaan lainvalvontaviranomaisilla olisi erittäin todennäköisesti oikeutus ampua heitä lähestyviä aseistautuneita ihmisiä.

Järjestö ilmaisi lausuntonsa lopussa tukensa ICE:n ja rajavartioston lainvalvontatoimille.

Vaikutusvaltainen National Rifle Association (NRA) kommentoi niin ikään Essaylin lausuntoa. Järjestö kuvaili ulostuloa vaaralliseksi ja vääräksi.

Aiemmassa lausunnossaan NRA syytti demokraattipoliitikkoja lainvalvontaviranomaisiin kohdistuvan väkivallan lietsonnasta ja kehotti odottamaan, että ampuminen saadaan tutkittua.

Trumpin YhdysvallatYhdysvallatKuolemaUlkomaat

Lisää aiheesta:

Liittovaltion agentti ampunut miehen kuoliaaksi Minneapolisissa: "Tämä on kuvottavaa"Yhdysvaltalaistuomari maahanmuuttoviranomaisille: Keventäkää toimintaanneMinneapolisissa mielenosoitukset ICE:tä vastaan yltyivät – lisää liittovaltion agentteja kaupunkiinYhdysvalloissa liittovaltion viranomaiset ampuivat kahta ihmistä PortlandissaYhdysvalloissa toinen viranomaisten ampumistapaus – kahta ammuttuRenee kuoli Trumpin hallinnon agentin luoteihin, 6-vuotias jäi orvoksi – tämä uhrista tiedetään
ICE:n toiminta Minneapolisissa halutaan estää.AFP / Lehtikuva
Yhdysvalloissa on lain mukaan mahdollista kantaa asetta myös mielenosoituksissa.AFP / Lehtikuva

Tuoreimmat aiheesta

Trumpin Yhdysvallat
  • Eilen23:14
    Ulkomaat

    Liittovaltion agentti ampunut miehen kuoliaaksi Minneapolisissa: "Tämä on kuvottavaa"

  • Eilen23:07
    Kuolema

    Faktantarkistajat: Minneapolisissa ammutulla miehellä ei ollut asetta kädessään

  • Eilen22:49
    Kuolema

    Trump syyttää Minnesotan kuvernööriä kapinaan yllyttämisestä

  • Eilen19:00
    Vasemmistoliitto

    Minja Koskela Uutisextrassa: Grönlanti-kriisi ei ole ohi – Suomen ja Euroopan puolustusta vahvistettava

  • Eilen15:46
    Yhdysvallat

    Yhdysvallat julkisti viime yönä uuden linjansa, josta Grönlanti on vain yksi esimerkki: "Sen kanssa pitää elää"