Laihdutusguru paljastaa salaisuuden kilojen karistamiseen – eikä kyseessä ole ruokavalio tai liikunta
Lääkäri ja laihdutusneuvoja Michael Mosley paljastaa brittilehti The Sunille, että painon putoamisen salaisuus on tunnin pidemmissä yöunissa.
Unen tiedetään olevan merkittävässä asemassa painonhallinnassa. Univaje heijastuu ruokatottumuksiin ja altistaa lihomiselle, kertoo Sydän.fi-sivusto. Liian vähäinen nukkuminen myös vaikuttaa ihmisen hormonitoimintaan. Hormonitoiminnan muutokset näkyvät ruokahalussa ja siten myös vaa'lla.
Avainasemassa greliini ja leptiini
The Sunin "laihdutusguruksi" nimeämä Michael Mosley nostaa tikunnokkaan erityisesti kaksi aineenvaihduntaan vaikuttavaa hormonia: greliinin ja leptiinin.
Greliini on pääasiassa mahalaukun limakalvoilta erittyvä hormoni, joka stimuloi ruokahalua. Leptiini puolestaan on rasvakudoksen vereen erittämä kylläisyyshormoni, joka säätelee ruokahalua ja elimistön energiankäyttöä. Leptiinin määrän lisääntyessä ruokahalu vähenee ja leptiinin vähetessä syntyy näläntunne.
Mosleyn mukaan vähäinen uni saa elimistön tuottamaan enemmän greliiniä ja vähemmän leptiiniä, minkä vuoksi ihmisen ruokahalu ja nälkä kasvavat. Väittämälle on tieteellistä pohjaa.
Uni vaikuttaa merkittävästi hormoneihin
Mosley viittaa Annals of Internal Medicine -tiedelehdessä 15 vuotta sitten ilmestyneeseen tutkimukseen.
Vuonna 2004 Chicagon yliopiston tutkijat huomasivat, että univaje vaikuttaa merkittävästi nälkää sääteleviin hormoneihin. Tutkimuksessa terveet nuoret miehet laitettiin nukkumaan joko neljä tai kymmenen tuntia yössä.
Tutkijat havaitsivat, että jos osallistujien yöunet jäivät parina yönä neljään tuntiin, heidän leptiinitasonsa laskivat 18 prosentilla ja greliinitasonsa nousivat 28 prosentilla. Lisäksi osallistujien ruokahalu lisääntyi 24 prosentilla ja himo erityisesti lihottaviin ruokiin kasvoi lyhyeksi jääneiden yöunien seurauksena.
Stressi lisää lihottavan kortisolin tuotantoa
Myös stressihormonina tuttu kortisoli voi vaikuttaa ihmisen laihdutusyrityksiin. Jos ihminen ei saa levättyä tarpeeksi, hänen kortisolitasonsa voivat nousta. Kortisolin tiedetään voivan lisätä ruokahalua, minkä lisäksi se saa kehon varastoimaan rasvaa ”pahan päivän varalle” etenkin keskivartalon alueelle.
Stressin katala puoli on, että vaikka unettomuus pahentaa stressiä, stressi itsessään myös aiheuttaa unettomuutta.
Väsyneenä ei jaksa tehdä hyviä valintoja
Huonojen yöunien jälkeen herkut houkuttelevat enemmän kuin salille tai lenkkipolulle rynnistäminen. Ja vaikka liikkumaan lähtisikin, treenistä ei todennäköisesti saa väsyneenä kaikkea irti.
Michael Mosleyn neuvo laihtumiseen onkin nukkua yksi lisätunti joka yö.
Eikä laihtuminen ole ainoa syy, miksi ihmisen tulisi nukkua riittävästi. Huonot yöunet rasittavat sydäntä ja verisuonia sekä lisäävät riskiä kakkostyypin diabetekseen ja jopa muistisairauksiin.
Yleisenä nyrkkisääntönä voi pitää, että aikuisen ihmisen tulisi nukkua 7–9 tuntia yössä.
Lähteet: The Sun, The University of Chicago, Sydän.fi
Uusimmat
-
00:16
Hyökkääjä kävi ohikulkijoiden kimppuun: Yksi kuollut ja yksi loukkaantunut Pariisin keskustassa
-
23:35
Yhdysvaltain puolustusministeri muistutti jälleen Israelia siviiliväestön suojelemisesta Gazassa – MTV seuraa sotaa
-
23:07
Ensin Venäjän korkein oikeus kielsi HLBT-liikkeen toiminnan, nyt poliisi on tehnyt ratsioita seksuaalivähemmistöjen klubeihin Moskovassa
-
22:53
Dallas tekee karua jälkeä Tampa Baysta – NHL:n tähtivahti kieltäytyi vaihtokomennuksesta: "Pokkaa on"
-
22:49
Härski seksikommentti – ex-F1-kuski jätti isot rahat pöydälle
-
22:15
Mäkituomareille rajua kritiikkiä, norjalaistähti latoi täyslaidallisen kamalista olosuhteista – "Fyysisesti mahdotonta hypätä"
-
21:47
Vuonna 1996 Linnan juhlien vieraat hermoilivat uutta hittitanssia: "Macarenan myötä parketilla leijuu erotiikka"
-
21:29
Ukrainan entistä presidenttiä ei päästetty poistumaan maasta, Venäjä kasvattaa armeijaansa käyttämättä liikekannallepanoa – MTV seuraa sotaa
-
21:25
Sanna Marin otti kantaa yökerhon lavalla: "Tietyt suomalaiset tahot nielevät Venäjän syötin"
-
21:19
Hieno ele: Porilaisyleisö kunnioitti upealla tavalla vastustajaa – "Silmäkulmat kostuivat"
-
21:16
Maanjäristyksen jälkeen annettu tsunamivaroitus peruttiin Filippiineillä – poliisi: tsunamista liikkui valeuutisia
-
21:07
Tampereella Ratinan kauppakeskuksen kattoterassilla oleva sauna tuhoutui palossa – yksi loukkaantui lievästi
-
20:48
Lauri Marjamäki vähätteli Kärppien kammotappiota – Ville Peltonen ojensi toimittajaa
-
20:42
Prinssi William ja prinsessa Catherine loistivat punaisella matolla Ruotsin Victorian ja Danielin kanssa – loistokas ilta sai kuitenkin vaivaannuttavan alun
-
20:30
SM-liigahyökkääjä pudotti suru-uutisen – tunteikas tuuletus: "Puhtaasti hänelle"
-
20:20
Tulipalo muutti Tapparan pikkujoulusuunnitelmat
-
19:59
Veturin nosto venyy Tampereella – valmista pitäisi olla sunnuntaiaamuna
-
19:54
0–7: Kärpät häpäistiin ja nöyryytettiin pystyyn – SM-liigassa ladottiin jättilukemia
-
19:53
EM-kisojen alkulohkot arvottiin – nämä huippumaat odottavat Huuhkajien kohtaloa
-
19:51
Venäjän televisiossa naureskeltiin tiedustelupomon vaimon myrkytykselle: "Ehkä hän rikkoi lämpömittarin"
-
Lataa lisää