Kuulutko joukkoon? Moni on seksielämäänsä tyytymätön – "Halut ja toiveet eivät pysy samanlaisina vuodesta toiseen"
Moni tuskailee epätyydyttävän seksielämän kanssa. Seksuaaliterapeutti neuvoo vinkit kipinän palauttamiseen.
Seksielämä voi etenkin pitkässä parisuhteessa alkaa toistaa samaa kaavaa, ja samoihin seksirutiineihin juuttuminen saattaa kyllästyttää. Kaalimato.comin teettämän kyselytutkimuksen mukaan 23 prosenttia suomalaisista on melko tai erittäin tyytymättömiä seksielämäänsä, ja liki puolet tuhannesta vastaajasta kertoo kaipaavansa monipuolisuutta seksielämäänsä.
– Ihmisen seksiin liittyvät halut ja toiveet eivät pysy samanlaisina vuodesta toiseen. Toisinaan on jopa itse vaikea tunnistaa, mitä kaipaa milloinkin. Esimerkiksi estot tai häpeä saattavat olla tiellä, Kaalimato.comin seksuaaliterapeutti Annukka Lavikainen pohtii tiedotteessa.
Lavikainen muistuttaa, että se, mitä kukin pitää monipuolisena seksinä, voi vaihdella suuresti. Seksiin liittyvät asenteet saattavatkin olla hyvin yksipuolisia ja yhdyntäkeskeisiä. On hyvä muistaa, että seksi voi olla paljon muutakin kuin yhdyntää.
Miten seksirutiinit rikotaan?
Lavikainen kehottaa keskustelemaan kumppanin kanssa avoimesti omista haluista ja toiveista. Kumppanille on tärkeää kertoa, mikä juuri sinulle tuottaa nautintoa ja kuinka haluat itseäsi kosketettavan. Vastaavasti on tärkeää kuunnella myös kumppanin toiveita.
– Tutkikaa toisianne, toistenne vartaloita, tapoja koskettaa, puhua ja äännellä. Tehkää jotakin eri tavalla kuin ennen, keskustelkaa lisää ja kokeilkaa uudelleen, Lavikainen kehottaa.
Kukaan ei ole ajatustenlukija: parisuhteen toinen osapuoli ei aina välttämättä edes ole tajunnut, että toinen on tyytymätön seksielämään.
Selätä laiskuus ja muut tekosyyt
Seksielämän muuttuminen itseään toistavaksi ja tylsäksi voi olla himojen hyytymisen sijaan puhdasta laiskuutta. Aiemmin olemme kertoneet, kuinka Daily Mail -sivustolle artikkelin aiheesta kirjoittaneen seksiasiantuntija Tracey Coxin mukaan saman asian toistaminen sängyssä kerta toisensa perään on jopa "seksuaalinen itsemurha".
– Miksi emme sekoita pakkaa? No, koska olemme laiskoja, ja koska se toimi alussa – hän piti siitä, sinä pidit siitä, Cox selittää.
Kuinka siis seksielämän piristämisen tielle tulevat tekosyyt selätetään? Lue tästä Coxin vinkit!
Muista myös, että usein pariskunnilla on sitä enemmän seksiä, mitä enemmän suhteessa on hellyyttä. Arkinen koskettelu voi korreloida hyvän seksielämän kanssa. Älä siis unohda suukkoja ja silittelyä pitkin päivää!
Nappaa myös muut vinkit seksielämän piristämiseen:
Yksi haluaa aina, toinen ei koskaan – onko erilaisten seksihalujen vuoksi syytä erota?
Lähde: Kaalimato
Uusimmat
-
22:45
SM-liiga syynäsi useita tilanteita – näistä taklauksista lätkittiin pelikieltoa
-
22:44
Retkiluistelun harrastajien määrä kasvaa hurjaa vauhtia – jo puoli miljoonaa suomalaista haluaa kokeilla lajia
-
22:15
Tästä toivotaan ilmaston pelastajaa: Katso, kuinka hiilidioksidia varastoidaan maaperään kivettämällä
-
21:43
"Ruumiita puiden latvoissa ja oksissa seivästyneinä" – MTV:n sotakirjeenvaihtaja muistelee näkyä, joka oli kuin toisesta maailmasta
-
21:01
Mikko Hautala kommentoi yhteydenpitoaan Donald Trumpiin: "Kyse ei ole poliittisesta sympatiseerauksesta"
-
21:00
Kuninkaalliskirjailija myöntää nimenneensä väitetysti rasistisesti puhuneet brittihovin jäsenet kohukirjansa varhaisessa versiossa
-
20:59
Puljujärvi sai heti Sidney Crosbyyn liittyvän käskyn – NHL-luotsilta yllätys suomalaiselle: "Missä on Jesse?"
-
20:28
The Guardianin toimittaja testasi saunomista Helsingissä ja Tampereella: Tämä yllätti eniten
-
20:15
Katsoja menehtyi kesken pelin – ottelu peruttiin tunnin odotuksen jälkeen
-
20:14
Iran syyttää vangitsemaansa ruotsalaista EU-diplomaattia "korruptiosta maan päällä" – voi johtaa kuolemantuomioon
-
19:43
Jaajo Linnonmaa ja Anni Ihamäki avoimina Aamulypsy-ohjelman kulisseissa aikoinaan kyteneistä riidoista: "Kävelimme vuoron perään ulos studiosta"
-
19:30
Tutkijat selvittivät tyrannosauruksen viimeisen aterian: Kaksi vauvadinosaurusta
-
19:20
Suomen päävalmentaja myöntää tehneensä ison riskivalinnan MM-finaaliin: "Kaikkihan sen näki"
-
19:15
MTV:n vaalikone: Enemmistö presidenttiehdokkaista suhtautuu kielteisesti kaksoiskansalaisuuden myöntämiseen venäläisille
-
19:01
Yllättävä apu paniikkikohtauksen iskiessä: "Mainio terapiakikka"
-
18:45
Kiinassa ja Euroopassa leviävä keuhkokuume nosti huolen: Tepsivätkö ylikäytetyt antibiootit enää? "Ongelma kaikkialla"
-
18:41
Hämmentävä näytelmä jatkuu Dubaissa: Näin öljypomo saarnasi maailmalle ilmastokokouksessa
-
18:27
Poets of the Fallin alterego-yhtye esiintyi sadalle miljoonalle katsojalle – turvamiehet eivät olleet päästää laulajaa lavalle
-
18:13
Olli Jokinen vahvistaa MTV Urheilulle: Jättää SM-liigan
-
18:08
Raiteilla henkilövahinko – Helsingin ja Espoon välillä liikennöiville junille odotettavissa viivästyksiä
-
Lataa lisää