Lyhyen aikavälin todennäköisyys hyökkäykselle Taiwania vastaan on puhdistuksen myötä pienentynyt, asiantuntija arvioi.
Kiinan korkea-arvoisinta kenraalia Zhang Youxiania syytetään "vakavista kurin ja lain rikkomuksista", sanoo Kiinan puolustusministeriö muun muassa yhdysvaltalaislehti New York Timesin ja brittilehti Guardianin mukaan.
Kyse on käytännössä korruptiosyytöksistä, joista syytetty vain ani harvoin myöhemmin vapautetaan.
Käytännössä korruptiosyytteitä käytetään hallinnon niin sanottuihin puhdistuksiin, jollaiseksi asiantuntijat ovat myös tämän tapauksen tulkinneet.
Zhang oli Kiinan asevoimien toiseksi korkea-arvoisin komentaja heti presidentti Xi Jinpingin jälkeen. Nyt 75-vuotiaan Zhangin ura asevoimissa on todennäköisesti ohi.
Entinen CIA:n analyytikko kuvasi yhdysvaltalaislehti New York Timesille puhdistusta "ennennäkemättömäksi Kiinan historiassa ja se merkitsee korkeimman sotilasjohdon täydellistä tuhoa".

