Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Yllätyskäänne: Olympiakomitean pomoksi haluavan ilmoitus tuli puskista lajiliitolle – "Ei olla käsitelty"

Pieti Poikola.
Pieti Poikola.Matti Raivio/All Over Press
Julkaistu 04.11.2024 11:12
Toimittajan kuva
Jere Hultin

jere.hultin@mtv.fi

@J_Hultin
Toimittajan kuva
Antti Rämänen

antti.ramanen@mtv.fi

Sunnuntaina halukkuutensa Olympiakomitean puheenjohtajaksi ilmoittaneella koripallovalmentaja Pieti Poikolalla ei ainakaan toistaseksi ole viralliseen ehdokkuuteen tarvittavaa lajiliiton tukea takanaan. Koripalloliitolle Poikolan ilmoitus tuli yllätyksenä. 

Poikola kertoi aikeistaan sunnuntaina. Hän ei kuitenkaan ole virallinen ehdokas, ennen kuin joku Olympiakomitean jäsenliitoista asettaa hänet ehdolle.

Poikolan tapauksessa luonteva taho olisi Suomen Koripalloliitto, jolle Poikolan aikeet tulivat kuitenkin täytenä yllätyksenä. 

– Uutisista eilen itsekin nähtiin, että tällainen ilmoitus on tullut. Ei olla vielä asiaa mitenkään käsitelty tai pohdittu, Koripalloliiton puheenjohtaja Timo Elo kommentoi MTV Urheilulle.

Poikola, 46, on tunnettu koripallovalmentaja, joka luotsasi Tampereen Pyrinnön kolmeen Suomen mestaruuteen vuosien 2008–2014 välillä. 

Elon mukaan Poikolan asettaminen nousee varmasti esille liiton tulevissa keskusteluissa. Hän myöntää, että palloilulajien liittojen välillä on käyty keskustelua myös vaihtoehdosta, jossa useampi liitto asettaisi kisaan yhteisen ehdokkaan. 

– Tällaista on tietysti käyty, ajatustenvaihtoa, matkan varrella. Ei ole mitään valmista. Nyt on tietysti uusi nimi (Poikola) varmaan pohdittavaksi. 

Olympiakomitean uusi puheenjohtaja valitaan 30. marraskuuta. Toistaiseksi ainoa virallinen puheenjohtajaehdokas on Suomen Urheiluliiton asettama .

Tapio Korjus

– Kokoukseen mennessä on (ehdokkaaksi asettamisen) lopullinen deadline. Hyvä olisi tietysti, että kaikki ehdokkaat olisivat esillä jo joitakin viikkoja ennen valintakokousta. Siihen tässä tähdätään, Elo sanoo. 

Lisää aiheesta:

Tässä on Suomen olympiakomitean uusi toimitusjohtajaPieti Poikola tunnustaa: Olympiakomitea-haaveen tiellä merkittävä este Näin Jan Vapaavuoren ratkaisuun reagoidaan lajiliitoissa: "Kaiken sen jälkeen"Tuliko Olympiakomitean puheenjohtajavalinnasta lajijohtajien välinen hiekkalaatikkosota? Palloliiton Ari Lahti pitää IS:n väitteitä "aivan törkeinä"Vuoden urheilija -valintaan kohdistunut paljon painetta – uusi valintatapa "harkinnan alla"Olympiakomitean ykköskandidaatti: Tämä on historiallinen tilanne
OlympiakomiteaKoripalloUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Olympiakomitea
  • 17.10.14:14
    Urheilu

    Urheilija-apurahoihin suuri muutos

  • 25.9.17:00
    Urheilu

    MT: Olympiakomitean Kilpiseltä selvät sanat Israelista

  • 19.9.18:08
    Olympialaiset

    KOK:lta päätös: Venäläiset saavat osallistua talviolympialaisiin – "Mikään ei ole muuttunut"

  • 25.8.09:07
    Urheilu

    Tässä on Suomen olympiakomitean uusi toimitusjohtaja

  • 19.6.09:24
    Urheilu

    Tässä on Olympiakomitean uusi huippu-urheilujohtaja