Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

USA ei ole sodassa Venezuelan kanssa, sanoo Trump

Trump toisti lausunnossa väitteensä, että Yhdysvallat ryhtyi toimiin Venezuelassa huumeiden takia. Monissa arvioissa syyksi on kuitenkin epäilty öljyä.
Trump toisti lausunnossa väitteensä, että Yhdysvallat ryhtyi toimiin Venezuelassa huumeiden takia. Monissa arvioissa syyksi on kuitenkin epäilty öljyä.
Julkaistu 06.01.2026 07:56

MTV UUTISET – STT

Trumpin mukaan Venezuela ei voi järjestää vaaleja ennen kuin Yhdysvallat on "korjannut" maan.

Yhdysvallat ei ole sodassa Venezuelan kanssa, sanoo presidentti Donald Trump uutiskanava NBC:lle.

– Olemme sodassa huumeita myyvien ihmisten kanssa. Olemme sodassa vankilansa, huumeaddiktinsa ja mielisairaalansa maahamme tyhjentävien ihmisten kanssa, Trump sanoo.

Yhdysvallat hyökkäsi Venezuelaan lauantain vastaisena yönä ja otti kiinni maata itsevaltaisesti hallinneen presidentti Nicolas Maduron sekä tämän puolison.

Yhdysvallat syyttää Maduroa muun muassa huume- ja aserikoksista. Maduro kiisti syyllistyneensä rikoksiin New Yorkissa maanantaina alkaneessa oikeudenkäynnissä.

Uutinen jatkuu videon alla.

1:29Kuin elokuvasta: Näin Maduroa siirreltiin ajoneuvosta toiseen

Historiallinen video paljastaa yksityiskohtaisesti, miten Nicolas Maduroa kuljetettiin vaihe vaiheelta kohti oikeustaloa.

Lue myös: Kuin suoraan toimintaleffasta: Video näyttää, kuinka Maduroa siirreltiin ajoneuvosta toiseen

Trump: Ei vaaleja kuukauden sisään

Trumpin mukaan Venezuelassa ei järjestetä vaaleja seuraavan kuukauden aikana. Trump sanoo, että Venezuela ei voi järjestää vaaleja ennen kuin Yhdysvallat on "korjannut" maan.

– Vaaleja ei voida järjestää. Ei ole mitään keinoa, että ihmiset voisivat edes äänestää, hän sanoo NBC:lle.

Lisäksi Trump sanoo, että Yhdysvallat saattaa tukea öljy-yhtiöiden pyrkimyksiä jälleenrakentaa Venezuelan energiainfrastruktuuri. Tämä voisi Trumpin mukaan kestää alle puolitoista vuotta.

Trump on jo aiemmin vaatinut Venezuelan luonnonvaroja Yhdysvaltain käyttöön.

– Tarvitsemme täysin vapaan pääsyn heidän öljyynsä ja muihin asioihin heidän maassaan, jotta voimme jälleenrakentaa heidän maansa, Trump sanoi toimittajille sunnuntaina paikallista aikaa.

Trump on jo aiemmin väittänyt, että Yhdysvallat määrää nyt Venezuelassa. Maan väliaikaiseksi johtajaksi on nimetty varapresidenttinä toiminut Delcy Rodriguez. Trump ei suostunut kertomaan NBC:lle, oliko hän itse vielä puhunut Rodriguezille. Trumpin mukaan Yhdysvaltain ulkoministeri Marco Rubio puhuu Rodriguezille espanjaksi ja heidän suhteensa on ollut hyvä.

Rodriguez on kutsunut Yhdysvaltain hallinnon yhteistyöhön Venezuelan kanssa "kansainvälisen oikeuden puitteissa". Rodriguezin mukaan Venezuelalla on oikeus rauhaan, itsemääräämisoikeuteen ja tulevaisuuteen.

Lue myös: Venezuelalainen oppositiojohtaja Machado aikoo palata kotiin mahdollisimman pian

Nobel-palkittu oppositiohahmo kiitti Trumpia

Venezuelan oppositiojohtaja Maria Corina Machado kiitti sosiaalisessa mediassa Trumpia ja tämän hallintoa päättäväisyydestä ja lujuudesta lain ylläpitämisessä. Asiasta kertoo esimerkiksi uutiskanava CNN. 

Machadon mukaan Venezuela tulee olemaan Yhdysvaltain suurin liittolainen turvallisuuden, energian, demokratian ja ihmisoikeuksien saralla. Hän myös vakuutteli opposition nauttivan maassa suurta kannatusta.

– Vapaissa ja oikeudenmukaisissa vaaleissa voitamme yli 90 prosentilla äänistä, siitä ei ole epäilystäkään, Machado sanoi.

Trump on kyseenalaistanut Machadon kyvyn hallita Venezuelaa. Trumpin mukaan Machadolla ei ole tarpeeksi kunnioitusta tai tukea.

Viime vuonna Nobelin rauhanpalkinnon saanut Machado ei kuitenkaan CNN:n mukaan vastannut suoraan Trumpin kommentteihin. 

– Venezuelan vapaus on lähellä, ja pian juhlimme maassamme, oppositiojohtaja kirjoitti viestipalvelu X:ssä.

Machado sanoi Maduron kaappaamisen jälkeen, että vuoden 2024 presidentinvaalien todellisena voittajana yleisesti pidetyn oppositiohahmon Edmundo Gonzalez Urrutian pitäisi heti nousta presidentiksi.

Lue myös: Trump: Me määräämme Venezuelassa, Sveitsi jäädytti Maduron varoja

WSJ: CIA:n arvio vaikutti Trumpiin

Trump sanoi sunnuntaina olleensa tekemisissä Venezuelan väliaikaisen johdon kanssa sen jälkeen, kun Yhdysvallat hyökkäsi Venezuelaan.

Yhdysvaltain keskustiedustelupalvelu CIA on arvioinut, että Maduron hallinnon kärkiedustajat olisivat parhaat vaihtoehdot johtamaan Venezuelan väliaikaishallintoa. Asiasta uutisoi yhdysvaltalaislehti Wall Street Journal lähteisiinsä nojaten.

Kahden lehdelle puhuneen lähteen mukaan CIA kertoi arviostaan viime viikkojen aikana Trumpille sekä tämän hallinnon korkealle johdolle. CIA:n tekemä arvio vaikutti lähteiden mukaan siihen, että Trump tuki varapresidentti Rodriguezia väliaikaishallinnon johtoon maan opposition sijaan.

Lähteiden mukaan CIA:n raportissa sanottiin, että esimerkiksi Machado ja Gonzalez Urrutia kohtaisivat vastarintaa Maduron hallintoa kannattavien turvallisuuspalveluiden, huumekauppaa harjoittavien verkostojen sekä poliittisten vastustajien suunnalta. 

Lue myös: Historia toistaa itseään hämmentävän tarkasti: Näin USA hyökkäsi Panamaan vuonna 1989

1:20Historia toistaa itseään: Näin USA hyökkäsi Panamaan vuonna 1989Katso arkistovideo: Historia toistaa itseään tarkasti: Näin USA hyökkäsi Panamaan vuonna 1989.

VenezuelaDonald TrumpYhdysvallatTrumpin YhdysvallatNicolas MaduroUlkomaat

Lisää aiheesta:

Trump: Venezuela toimittaa Yhdysvalloille kymmeniä miljoonia barreleita öljyäVenezuelalainen oppositiojohtaja Machado aikoo palata kotiin mahdollisimman pianTrump: Me määräämme Venezuelassa, Sveitsi jäädytti Maduron varojaRubio vaatii Venezuelan johtajilta "oikeita päätöksiä" – tämä tilanteesta tiedetäänTrump kertoo Yhdysvaltojen aikovan hallita Venezuelaa – julkaisi kuvan MadurostaTrump: Yhdysvaltalaisia haavoittui Venezuelassa – kaapatulle Madurolle syytteet New Yorkissa

Tuoreimmat aiheesta

Venezuela
  • 22:49
    Ulkomaat

    Venezuela vapauttaa suuren määrän vankeja, sanoo parlamentin puhemies

  • 19:17
    Öljy

    Tästä syytä maailman markkinoita ei hetkauttanut Yhdysvaltojen isku Venezuelaan

  • 17:58
    Politiikka

    Elina Valtonen: Trumpin Grönlanti-puheilla ei ole vaikutusta jäänmurtajakauppoihin

  • 14:27
    Trumpin Yhdysvallat

    NYT: Trump pelkäsi kuolettavaa "Carter-katastrofia" Maduro-kaappauksessa

  • 05:21
    Yhdysvallat

    USA: Päätämme Venezuelan öljyn myynnistä