Iltavirkuilla on hieman kohonnut kuoleman riski aamuvirkkuihin verrattuna, mutta kuolemien syyt eivät varsinaisesti liity myöhään valvomiseen.
Iltavirkkuuden terveysriskeistä puhutaan paljon, mutta Työterveyslaitoksen ja Helsingin yliopiston vertaisarvioidun artikkelin mukaan myöhään valvomisella ei ole juuri vaikutusta iltavirkkujen elinikään.
Chronobiology International -julkaisussa esitellyssä artikkelissa käsitelty aineisto pohjautuu tutkimukseen, jossa kaksosia seurattiin yli 37 vuoden ajan Suomessa.
Lue myös: Tutkijat löysivät hyvän syyn herätä tuntia aiemmin – pienentää riskiä yleiseen sairauteen
Tutkimus osoittaa, että vaikka iltavirkuilla on hieman kohonnut kuoleman riski verrattuna aamuvirkkuihin, tämä on pääosin kytköksissä tupakointiin ja alkoholin kulutukseen. Tutkimustulosten perusteella tulisikin juuri elämäntapoihin kiinnittää huomiota arvioitaessa kronotyypin vaikutuksia terveyteen. Kronotyypillä tarkoitetaan kehon luonnollista taipumusta nukkua tiettyyn aikaan.
– Tulostemme perusteella kronotyypin itsenäinen vaikutus kuolleisuuteen näyttäisi olevan hyvin vähäinen tai olematon, sanoo ylilääkäri Christer Hublin Työterveyslaitoksesta tiedotteessa.