Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
mm-kiekko_kansi_bg
MM-jääkiekko
Etusivu
Videot
Otteluohjelma
Sarjataulukko
Pistepörssi

Linjaus viemäristä alas? KHL-tähti vihjaa tulevansa jääkiekon MM-kisoihin

Edustaako Stéphane Da Costa KHL-statuksestaan huolimatta Ranskaa jääkiekon MM-kisoissa?
Edustaako Stéphane Da Costa KHL-statuksestaan huolimatta Ranskaa jääkiekon MM-kisoissa?2021 Xavier Laine
Julkaistu 20.04.2024 15:58
Toimittajan kuva

Tuomas Hämäläinen

tuomas.hamalainen@mtv.fi

TuoHamalainen

KHL-tähti Stéphane Da Costa vihjaa edustavansa Ranskan maajoukkuetta jääkiekon MM-kisoissa.

Avtomobilist Jekaterinburgia edustava Da Costa on pelannut venäläisvetoisessa KHL:ssä yhtäjaksoisesti vuodesta 2018 eteenpäin. Tehopisteitä on tavannut syntyä roimasti, ja tälläkin kaudella ranskalaishyökkääjä oli tilastollisesti oivassa vedossa. 

Da Costa naputti 60 runkosarjaotteluun 54 (18+36) pinnaa ja 12 pudotuspelimatsiin 10 (6+4) paunaa.

KHL-kautensa päätyttyä pronssisesti Avtomobilistissa Da Costa antoi vihjauksen tulevasta.

– Jääkiekko ei ole vielä ohi! MM-kisat Ranskan joukkueen kanssa tulossa! Da Costa kirjoitti perjantaina Instagramissa.

MM-turnaus pelataan tänä vuonna Tshekissä toukokuussa.

Aiempi linjaus ympäri?

34-vuotiaan Da Costan MM-kisavihjaus on sikälikin mielenkiintoinen, että Ranska päätti sulkea maansa KHL-pelaajat ulos maajoukkueen toiminnasta kaudella 2022–23. Asiasta kertoi syyskuussa 2022 ranskalaislehti L'Equipe, jonka mukaan taustalla oli Venäjän Ukrainassa käymä hyökkäyssota.

Sikäli kuin Da Costan vihjaus pitää paikkansa, Ranskan jääkiekkoliitto on L'Equipen sanoin ilmeisesti tarkastellut Da Costan tapausta uusiksi. Lehti spekuloi, ettei voida sulkea pois hyökkääjän mahdollista lähtöä Venäjältä. 

Da Costa oli tosin julkaissut juuri MM-kisavihjaustaan ennen Avtomobilistin kannattajille viestin, jossa hän kirjoitti me-muodossa, että "tulemme takaisin vielä vahvempina ensi kaudella".

Jäljellä on myös vaihtoehto, että Ranska olisi vetänyt aiemman KHL-linjauksensa viemäristä alas, vaikka Venäjä jatkaa sotimista Ukrainassa.

Da Costan tapauksesta odotetaan Ranskan jääkiekkoliiton vahvistusta. Ranskan jääkiekkoliiton puheenjohtaja Pierre-Yves Gerbeau totesi, että "tärkeä aihe" ollaan ottamassa esiin ensi viikon alusta.

Kokenut MM-kisapelaaja

Da Costa on viimeksi edustanut Ranskan maajoukkuetta kaudella 2021–22, jolloin hän pelasi myös olympiakarsintaotteluita.

NHL:ssä urallaan 47 ottelua tahkonneen konkarin vyöllä on takavuosilta kahdeksat miesten MM-kisat.

Lisää aiheesta:

Kolme MM-mitalistia heti telakalle – NHL-hyökkääjästä valtava loviKanadalaishyökkääjä kirjoitti Putinille – haluaa Venäjän kansalaisuuden: "Ehkä pelaa joku päivä maajoukkueessa"Suomesta tuttu tähtikaksikko lähdössä KHL:ään – puhutteleva uutinen Kari Jalosen TshekistäLehti: Uusi maa sulki oven KHL-pelaajilta – HIFK:sta ja NHL:stä tuttu tähti ulos maajoukkueestaMM-kisahyökkääjä syyttää KHL-seuraa härskistä valehtelusta – latasi someen tulisen vastineenOvetshkinia ei MM-jäälle kaivata – asiantuntijalta kiihkeä ryöpytys
MM-jääkiekkoKHLJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

MM-jääkiekko
  • 3.10.19:27
    Naisleijonat

    Naisten jääkiekkoon merkittävä muutos

  • 27.9.16:39
    Jääkiekko

    Ruma kulissipaljastus jääkiekon MM-kisoista – entinen NHL-kasvo ehdotti Ruotsille sikamaista temppua

  • 21.8.20:56
    NHL

    MM-kisojen tähdelle jättisopimus NHL:ssä

  • 19.8.15:01
    Leijonat

    Herkkuottelu kirsikkana – näin Leijonat pelaa MM-kisoissa 2026

  • 19.8.08:43
    Jääkiekko

    Iso pomo myöntää: Jääkiekon MM-kisojen kuuma peruna pöydällä – "Todella iso aihe"