MTV Uutiset seuraa Iranin ja Lähi-idän tilannetta tässä artikkelissa.
Tärkeimmät käänteet Lähi-idän tilanteessa nyt
- Iran on iskenyt toistamiseen Qatarin merkittävimpään kaasulaitokseen.
- Trump uhkaa tuhota Iranin kaasukentän, jos Iran iskee vielä Qatarin kaasulaitokseen.
- Israelin asevoimat vakuuttaa jälleen, että se tulee tappamaan Iranin uuden korkeimman johtajan Mojtaba Khamenein.
- Iranin turvallisuusjohtaja Ali Larijani on kuollut.
- Lennokki-isku osui Suomen Irakin-suurlähetystöön.
7.30: Trump sanoo sittenkin harkitsevansa sotatoimien päättämistä Iranissa
Trump kertoi asiasta ensin tyrmättyään ajatuksen aselevosta Iranin kanssa.
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump kertoo harkitsevansa sotatoimien päättämistä Irania vastaan. Trumpin mukaan Yhdysvallat on hyvin lähellä tavoitteidensa saavuttamista Lähi-idässä.
Trump kommentoi asiaa perjantaina Truth Social -viestipalvelussa pian sen jälkeen, kun oli ensin tyrmännyt ajatuksen aselevosta Iranin kanssa.
– En halua sopia aselevosta. Aselevosta ei solmita silloin, kun on kirjaimellisesti tuhoamassa toisen osapuolen, Trump kommentoi toimittajille Valkoisen talon luona perjantaina.
Trump on toistuvasti sanonut, ettei Yhdysvallat aio aloittaa maahyökkäystä Iranissa.
Muun muassa Wall Street Journal ja New York Times kertoivat kuitenkin perjantaina, että Yhdysvallat on lähettämässä yli 2 000 merijalkaväen sotilasta lisää Lähi-itään. Yhdysvaltojen on arveltu mahdollisesti valmistautuvan operaatioon Khargin saarella, joka on tärkeä Iranin öljynviennille.Trump ei ole vahvistanut mediatietoja mahdollisesta operaatiosta.– Minulla saattaa olla suunnitelma, tai sitten ei, Trump vastasi uutistoimisto AFP:n toimittajan kysyessä asiasta.
