WHO ei suosittele matkustamaan Intian alueille, missä virusta on havaittu.
Intiassa on havaittu tappavaa Nipah-virusta kahdella ihmisellä ja tartuntojen leviämistä vastaan on varauduttu etenkin Aasiassa. Maailman terveysjärjestö WHO kuitenkin kertoo, että leviämisvaara muualle on kuitenkin alhainen.
– WHO pitää viruksen leviämisriskiä kahdesta tartuntatapauksesta alhaisena. Vielä ei ole näyttöä viruksen leviämisestä ihmisestä ihmiseen, järjestö toteaa Reutersille.
WHO ei kuitenkaan suosittele matkustamaan Intian Länsi-Bengalin alueelle, missä tähän mennessä ainoat tartuntatapaukset on havaittu.
WHO ei poissulkenut sitä, että virus voi levitä virusta kantavista lepakoista ihmisiin.
Useilla lentoasemilla ympäri Aasiaa ryhdyttiin varotoimenpiteisiin tartuntatapausten tultua ilmi.
Tästä on kyse
Nipah on zoonoottinen virus, joka tarttuu yleensä eläimistä ihmisiin. Ihminen voi saada sen kuitenkin myös suoraan toiselta ihmiseltä tai viruksen saastuttamasta ruoasta, WHO kertoi aiemmin.



