Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Nuorehko mies puristui kuoliaaksi hissiturmassa Helsingissä – hissin korissa oli varoitustarra

0:34Nuorehko mies puristui kuoliaaksi hissiturmassa Helsingissä
Julkaistu 20.11.2018 16:18(Päivitetty 20.11.2018 17:27)

MTV UUTISET – STT

Nuorehko mies kuoli hissionnettomuudessa Helsingissä Kalliossa tiistaina aamupäivällä, kertoo Suomen Hissiyhdistys. Sen mukaan mies kiilautui hissin korin takaseinää vasten ja puristui kuoliaaksi.

Korinoveton hissi oli otettu käyttöön vuonna 1994, ja siinä kuljetettiin roska-astiaa. Korinovettomassa hississä ei ole ovia, vaan niin sanottu liikkuva seinä. Ovet ovat ainoastaan kerrostasanteilla.

Lue myös: Roskista kuljettanut mies puristui kuoliaaksi hississä – turma harvinainen, vaikka vaaratilanteita on ollut: "15 vuoteen ei ole ollut tällaista tapausta"

Yhdistyksen mukaan hissi oli säännöllisesti huollettu ja äskettäin tarkastettu, eikä siinä ollut teknistä vikaa. Hissin korissa oli juuri tällaisesta tapaturman vaarasta varoittava tarra.

Tällaisia hissejä on Suomessa tuhansia, kertoo Hissiyhdistys. Korinovi tuli pakolliseksi uusissa hisseissä vasta vuoden 1999 kesällä.

Hissiyhdistys pitää vanhojen hissien pahimpana turvallisuuspuutteena käyttäjien kannalta juuri hissin korin ovien puuttumista, koska se mahdollistaa kiilautumisvaaran lisäksi esimerkiksi repun hihnojen tarttumisesta johtuvan onnettomuuden.

Yhdistyksen mukaan mikään määräys ei Suomessa edellytä lisäämään korin ovea vanhaan käytössä olevaan hissiin.

Jutun kuva vaihdettu kello 17.27. 

Lisää aiheesta:

Otkes varoittaa vakavasta vaarasta hisseissä – aiheutti hengen vaatineen onnettomuuden KauniaisissaYksi tarra lopetti puristuskuolemat 15 vuodeksi – silti uusissakin hisseissä turmavaaroja: Joka vuosi hissiin kuolee jopa 30 koiraaHelsingin turmahissejä ei saa enää valmistaa – ovien lisääminen vanhoihin hisseihin torpattiin: "Viranomaisten mielestä hissit ovat Suomessa turvallisia"Tällainen on Helsingin kuoleman hissi – Hissiasiamies kertoo, mikä tekee siitä vaarallisenIL: Turmahissiin puristunut mies virui kuolleena tuntien ajan – työkaverit soittivat kännykkään, joka soi hississä kenenkään vastaamattaRoskista kuljettanut mies puristui kuoliaaksi hississä – turma harvinainen, vaikka vaaratilanteita on ollut: "15 vuoteen ei ole ollut tällaista tapausta"
OnnettomuudetHelsinkiTapaturmatKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Onnettomuudet
  • 10:26
    Lento-onnettomuudet

    Karmiva hetki tallentui videolle: Rahtikoneen syöksy maahan aiheuttaa täystuhon

  • 08:24
    Lento-onnettomuudet

    Rahtikone syöksynyt maahan Yhdysvalloissa – ainakin seitsemän kuollut

  • Eilen18:30
    Eduskunta

    Kansanedustaja joutui sairaalaan: Putosi pahasti hevosen selästä

  • Eilen15:37
    Rooma

    Yksi kuoli keskiaikaisen tornin romahduksessa Roomassa – Venäjältä outo reaktio

  • ma15:17
    Tasoristeysonnettomuudet

    Dramaattinen video: Juna jyräsi rekan voimalla Alankomaissa