Radio- ja tv-juontaja Niko Saarinen paljastaa, että hän haluaisi tulevaisuudessa ainakin yhden tv-ohjelman juontajaksi.
Niko Saarinen juhlisti perjantaina 23. tammikuuta Kultainen Venla -gaalaa. Hänet nähtiin syksyllä Pirunpeli-ohjelmassa kilpailijana. Ohjelma oli ehdolla kilpailurealityn kategoriassa, mutta tänä vuonna voiton vei Tanssii Tähtien Kanssa.
17 vuoden ajan tv:tä tehnyt Saarinen kertoi MTV Uutisille saaneensa ensimmäisen kerran kutsun gaalaan.
Saarinen on kerran aiemmin ollut gaalassa jakamassa palkintoa.
– En ole oikein gaalaihminen. Tämähän on tällainen pönötysjuhla, Saarinen kommentoi punaisella matolla.
Lue lisää: Niko Saarinen maksoi maltaita mysteeripaketeista – sisältö häkellytti
Viime vuosina radiosta tv:n puolelle juontajan saappaissa harppauksen tehnyt Saarinen on saanut uudesta aluevaltauksestaan hyvää palautetta katsojilta. Saarinen on juontanut vuodesta 2024 Love Island Suomi -ohjelmaa. Ohjelmasta nähdään kolmas kausi keväällä 2026.
– Kyllä olen ensimmäisen kerran ajatellut, että tv-juontajan rooli on aika iso paletti. Se eroaa niin paljon radiojuontajan ja podcastin juontamisesta, koska siinä ei ole samalla tavalla vapaata keskustelua, vaan valmiit juonnot. Mutta ilmeisesti hyvin on mennyt tai sitten ihmiset eivät uskalla sanoa suoraan, Saarinen naurahti.
Saarinen tuli tunnetuksi osallistuessaan Suomen Big Brotheriin vuonna 2008. Mikäli Suomessa nähtäisiin vielä uusi kausi kyseisestä ohjelmasta, olisi Saariselle jo valmis suunnitelma juontajan varalle.
– Minun ultimaattinen toive on, että jos Big Brother joskus vielä tekee paluun, niin minä hyppään saman tien juontajan saappaisiin. Minulla on vahva intuitio ja olen jo kymmenen vuotta sitten ajatellut, että juonnan vielä joku päivä BB:n. Heitetään tämä manifesti nyt ilmoille. Neljättä kertaa en itse menisi taloon, mutta juontajan roolissa kyllä, Saarinen sanoo.

