Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Iranissa mielenosoitukset jatkuvat internetin alasajosta huolimatta – verkkoyhteydet katki jo kolmatta vuorokautta

1:29Protestit jatkuvat Iranissa – rakennuksia ja autoja poltettuRakennuksia ja autoja on poltettu Iranin mielenosoituksissa.
Julkaistu 10.01.2026 12:37(Päivitetty 10.01.2026 21:54)

MTV UUTISET – STT – AFP

Kahdesta sairaalasta kerrottiin BBC:lle, että ne ovat täyttyneet potilaista.

Iranissa mielenosoitukset ovat jatkuneet useissa kaupungeissa viikonloppuna ja viranomaiset ovat antaneet mielenosoittajille varoituksia.

Kahdesta sairaalasta kerrottiin Britannian yleisradio BBC:lle, että ne ovat täyttyneet potilaista.

Yksi lääkäri kertoi BBC:lle Starlink-satelliittiyhteyden välityksellä, että Teheranin silmäsairaala oli siirtynyt hätävalmiuteen. Toisesta sairaalasta taas raportoitiin BBC:lle, että sairaalalla ei ollut tarpeeksi kirurgeja hoitamaan kaikkia potilaita.

Kahdesta sairaalasta sanottiin BBC:lle, että ne olivat hoitaneet potilaita, joilla oli ampuma-aseen aiheuttamia vammoja.

BBC:llä ja useimmilla muilla kansainvälisillä medioilla ei ole mahdollisuutta raportoida Iranista paikan päältä, ja yli kaksi vuorokautta kestänyt internetkatko vaikeuttaa tiedon hankkimista ja tarkistamista.

Mielenosoitukset kestäneet kaksi viikkoa

Mielenosoitukset Iranin hallintoa vastaan ovat jatkuneet siitä huolimatta, että niitä hillitäkseen viranomaiset ajoivat verkkoyhteydet alas torstai-iltana. Internet-yhteyksiä seuraava Netblocks-sivusto kertoi lauantai-iltana Iranin verkkoyhteyksien katkon kestäneen jo yli 48 tuntia.

Katko ei protestoijia karkottanut, vaan uutistoimisto AFP:n varmistamien kuvalähteiden mukaan mielenosoituksia nähtiin ainakin pääkaupunki Teheranissa. Persiankieliset tv-kanavat raportoivat mielenosoituksista myös muissa kaupungeissa, kuten Tabrizissa ja Mashhadissa.

Uutistoimisto AFP:n vahvistamissa videoissa mielenosoittajat muun muassa vaativat kuolemaa maan korkeimmalle johtajalle ajatollah Ali Khameneille, joka on ollut vallassa yli 30 vuotta.

Kaksi viikkoa kestäneet mielenosoitukset saivat sytykkeen Iranin elinkustannuskriisistä ja inflaatiosta. Mielenosoituksissa on kuollut kymmeniä, ja ihmisoikeusjärjestöt ovat syyttäneet hallintoa mielenosoittajien ampumisesta.

Järjestöt huolissaan väkivallan lisääntymisestä

Aktivistit ja ihmisoikeusjärjestöt ovat esittäneet huolensa siitä, että maan turvallisuusjoukot lisäävät mielenosoittajiin kohdistuvaa väkivaltaa verkkoyhteyksien katkon suojassa.

EU-komission puheenjohtaja Ursula von der Leyen sanoi lauantaina, että Eurooppa tukee iranilaisten mielenosoituksia ja vaatimuksia elää vapaudessa.

– Tuomitsemme jyrkästi näiden oikeutettujen mielenosoitusten väkivaltaisen tukahduttamisen. Vastuussa olevat tulevat jäämään historian väärälle puolelle, von der Leyen sanoi lausunnossaan.

Yrityksiä vaikuttaa

Mielenosoituksia on ulkomailta käsin yllyttänyt maanpaossa elävä oppositiohahmo Reza Pahlavi, vallasta vuonna 1979 syöstyn Iranin monarkin eli shaahin poika. Viimeisimmissä sosiaalisen median päivityksissään Pahlavi on yllyttänyt protestoijia ottamaan kaupungit haltuunsa.

Viranomaisten mukaan yhteenotoissa mielenosoittajien kanssa on kuollut myös useita turvallisuusjoukkoihin kuuluneita ja levottomuuksia ohjailisivat vieraat vallat. 

Khamenei on sanonut pitävänsä mielenosoittajien taloudellisia huolenaiheita perusteltuina, mutta myös kutsunut mielenosoittajia muun muassa vandaaleiksi, jotka toimivat miellyttääkseen Yhdysvaltain presidenttiä Donald Trumpia.

Trump on ilmaissut ihailuaan iranilaisten haluun kaataa islamilaisen tasavallan hallinto ja varoittanut Irania mielenosoittajien tappamisesta. Iranin ulkoministeri Abbas Araghchi syytti perjantaina Yhdysvaltoja ja Israelia yrityksestä lietsoa protesteja. 

Yhdysvaltojen ulkoministeriöstä kutsuttiin väitettä harhaiseksi. 

Juttua päivitetty kauttaaltaan 10.1. kello 21:54.

Lue lisää: 

"Iranissa tapetaan ihmisiä" – Suomessa asuvat iranilaiset huolissaan perheenjäsenistään

Lääkäri Time-lehdelle: Jopa yli 200 kuollutta Iranin mielenosoituksissa

Viestintäyhteydet Iraniin katkenneet, Suomessa asuva mies ei saa yhteyttä läheisiinsä – "Nyt hallinto voi ampua ihmisiä"

IranMielenosoitusUlkomaat

Lisää aiheesta:

Lääkäri Time-lehdelle: Jopa yli 200 kuollutta Iranin mielenosoituksissaMaanpaossa elävä prinssi kannustaa iranilaisia jatkamaan mielenosoituksia – levottomuuksissa kymmeniä kuolleitaMielenosoitukset jatkuneet Iranissa: Trumpin mukaan USA valmis puuttumaan väkivaltaanIran jatkaa mielenosoitusten tukahduttamista – iski jälleen kurdialueille ja pidätti tukea osoittaneita näyttelijöitä Nimettömänä pysyttelevä iranilaisnainen: "Suomessa ihmisiä, jotka raportoivat täällä asuvien iranilaisten tekemisiä maan suurlähetystölle"Yli 450 pidätetty Teheranissa – ainakin 14 kuollut eri puolilla maata

Tuoreimmat aiheesta

Iran
  • Eilen19:24
    Maailmanpolitiikka

    "Iranissa tapetaan ihmisiä" – Suomessa asuvat iranilaiset huolissaan perheenjäsenistään

  • Eilen17:29
    Mielenosoitus

    Lääkäri Time-lehdelle: Jopa yli 200 kuollutta Iranin mielenosoituksissa

  • pe21:10
    Maailmanpolitiikka

    Viestintäyhteydet Iraniin katkenneet, Suomessa asuva mies ei saa yhteyttä läheisiinsä – "Nyt hallinto voi ampua ihmisiä"

  • pe20:54
    Maailmanpolitiikka

    Ulkoministeriö: Viestiyhteydet Iranissa laajalti katki – alueella suomalaisia

  • pe17:45
    Maailmanpolitiikka

    Professori: Iranissa on alkanut kansannousu – valta voi vaihtua