Iranilainen toimittaja ja politiikantuntija Teheranissa on optimistinen sen suhteen, ettei Lähi-itään tule laajaa sotaa.
Yhdysvallat on tuplannut painetta Irania vastaan viikko viikolta samaan aikaan, kun se käy Iranin kanssa uudelleen käynnistettyjä neuvotteluja Iranin ydinohjelmasta.
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump sanoi jo harkitsevansa toisen lentotukialuksen lähettämistä Iranin lähistölle. Samaan aikaan Persianlahdella valmiina odotti jo Trumpin sanoin "armadan verran" sotakalustoa.
Iran eivätkä sen naapurimaat halua sotaa Persianlahdella, sanoo STT:lle Teheranissa asuva toimittaja ja politiikan asiantuntija Farshid Bagherian.
Hän ei usko Yhdysvaltojen ja Israelinkaan voivan kestää laajan hyökkäyksen seurauksia.
– Kukaan ei halua sotaa. Yhdysvalloilla ja Iranilla ei kummallakaan olisi varaa sotaan talouksiensa kannalta. Myöskään alueen muut maat eivät halua sotaa, koska hekin kärsisivät, Bagherian sanoo ääniviesteissään.
Bagherian työskentelee IAWAS-ajatushautomolle, joka kuuluu valtion radio- ja televisiolähetyksiä valvovaan virastoon Iranin pääkaupungissa Teheranissa.
Hän ei voi kovin avoimesti puhua Iranin sisäisistä tapahtumista ulkomaiselle lehdistölle vaan ainoastaan kertoa maan yleisestä ilmapiiristä ja hallinnon näkemyksistä.