Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Nainen siivosi ullakkoa ja löysi hiussuortuvilla koristellun sormuksen – totuus korusta yllätti: "Tässä meillä on jotakin valtavan jännittävää"

BBC:n antiikkiesineitä arvioiva Antiques Roadshow -ohjelma pääsi arvioimaan todellisen aarteen, kun ohjelmassa esiintyi ullakolta yllättävän löydön tehnyt nainen.

 Charlotte Brontën muotokuva.
BBC:n antiikkiesineitä arvioiva Antiques Roadshow -ohjelma pääsi arvioimaan todellisen aarteen, kun ohjelmassa esiintyi ullakolta yllättävän löydön tehnyt nainen. Charlotte Brontën muotokuva.ullstein bild - ullstein bild/ All Over Press
Julkaistu 18.04.2019 09:02

Maria Aarnio

maria.aarnio@mtv.fi

Ullakkoa siivonnut nainen teki puisen rasian sisältä todellisen löydön, jonka arvo lasketaan kymppitonneissa.

BBC:n antiikkiesineitä arvioiva Antiques Roadshow -ohjelma pääsi arvioimaan todellisen aarteen, kun ohjelmassa esiintyi ullakolta yllättävän löydön tehnyt nainen.

Ohjelmassa nainen kertoi siivonneensa edesmenneen appiukkonsa ullakkoa, kun hän löysi lukitun rasian. Rasiassa oli sormus, josta löytyi kaiverrus "C. Brontë".

LUE MYÖS: Rannalle ajautui Karvisen muotoisia puhelimia 35 vuotta, mutta miksi? Mysteeri ratkesi vihdoin

Nimi kuuluu kuuluisalle kirjailijalle

Nimi ei kuulunut naisen suvulle. Pian nainen ymmärsi, että nimi saattaisi viitata kirjailija Charlotte Brontëën. Mukana kaiverruksessa oli vuosiluku, joka oli sama kuin Brontën kuolinvuosi.

Sormuksessa on sarana, joka avaa sormuksen. Korun sisällä on hiuksia. Nainen halusi antiikkiohjelmassa tietää, onko koru aito – ja hän saikin itselleen mieluisia uutisia.

Jos julkaisu ei näy, katso se täällä.

– On hyvin vähän syitä epäillä tätä, juontaja Geoffrey Munn analysoi.

Munnin mukaan kyseessä on niin sanottu "suremissormus", jonka avulla muistellaan kuolleita. Munnin mukaan Charlottella itsellään oli samantapainen rannekoru, jossa oli hänen siskojensa hiuksia. Hän arvioi sormuksen aidoksi.

– Tässä meillä on jotakin mielestäni täysin uskottavaa ja valtavan jännittävää.

Hinta kymmeniä tuhansia

Korun arvoa on vaikeaa arvioida, sillä koru itsessään ei ole kovin hintava, varsinkaan siinä tapauksessa, että hiukset eivät ole Brontën. Munn kuitenkin pitää niitä Brontën kutreina, mikä muuttaa hinnan täysin.

Jos historiallinen arvo otetaan huomioon, Munn arvioisi sormuksen hinnaksi 20 000 puntaa eli noin 23 000 euroa.

Jos kuva ei näy, katso se täällä.

– Minulle olisi pitänyt tuoda tuoli, sormuksen löytänyt nainen kommentoi tietoa.

The Guardianin haastatteleman, Brontën sisaruksiin keskittyvän Brontë Society & Brontë Parsonage Museum -museon edustaja uskoo myös sormuksen aitouteen.

Museo ottaisi mielellään sormukseen osaksi kokoelmaansa.

Lue kaikki lifestyle-aiheiset artikkelit!

Lähteet: Jezebel.com, BBC.co.uk, Theguardian.com

Lisää aiheesta:

Nainen osti taulun kirppikseltä neljällä dollarilla – vuosia myöhemmin selvisi ostoksen todellinen arvoJess osti kirppiskorun kahdella eurolla – olikin 3000 euron arvoinenBrittirouva vei kirppikseltä ostamansa "rihkaman" arvioitavaksi – todellinen arvo mykisti kaikkiMies osti pihakirppikseltä "nätin kulhon" – olikin puolen miljoonan dollarin antiikkiesine10-vuotias käytteli metallinpaljastinta ja pian maasta paljastui 300-vuotias löytö: "En tiennyt, mikä se on"Vuonna 1974 ostetun Rolexin arvossa käsittämätön muutos – antiikkiohjelman katsojat ihastuivat veteraanin reaktioon: "Olen niin iloinen tuon miehen puolesta"
RahaHistoriaSiivousKirjallisuusLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Raha
  • 16:54
    Talous

    Näin tiuhaan Aktia on vaihtanut johtajiaan – Haglund lähti jo ennen kuin aloitti

  • 16:01
    Verkkohuijaukset

    Saitko Osuuspankista tällaisen viestin? Kyseessä huijaus

  • 14:15
    Mitä ihmettä?

    Ruotsalaismiehen luottokortti lakkasi toimimasta – syy yllätti virkailijatkin

  • 09:50
    Aktia Pankki

    Carl Haglund vain piipahti Aktiassa – pankin hallitus arvioi, ettei hän täytä enää edellytyksiä

  • 13.9.22:55
    Lotto

    Loton potti jäi kasvamaan – katso oikea rivi