Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Näin paljon Yhdysvallat kasvaisi Grönlannin myötä – "ENITEN MAATA IKINÄ"

10:45Ulkoministerit Washingtonissa – miltä näyttää Grönlannin kohtalo?Risto E. J. Penttilä puhui keskiviikkona Grönlannista Huomenta Suomessa – katso haastattelu kokonaisuudessaan tästä.
Julkaistu 14.01.2026 13:47
Toimittajan kuva
Petri Tyynmaa

petri.tyynmaa@mtv.fi

Jos Donald Trumpin suunnitelma Grönlannin ostamisesta toteutuisi, kyseessä olisi Yhdysvaltain historian suurin laajeneminen.

Yhdysvallat paisui ja laajeni 1800-luvulla kuin pullataikina. Vuonna 1803 maa lähes kaksinkertaisti kokonsa, kun presidentti Thomas Jefferson osti Ranskalta Louisianan.

Seuraavaksi Meksiko luovutti vuonna 1848 osana rauhansopimusta alueita, joihin kuuluu muun muassa nykyinen Kalifornia. Alaska ostettiin Venäjältä vuonna 1867.

Samana vuonna Yhdysvallat ehdotti myös Grönlannin ostoa ja teki saman uudelleen vuonna 1946, mutta kauppa ei koskaan toteutunut.

Jos taas nykyisen presidentin Donald Trumpin suunnitelma Grönlannin ostamisesta toteutuisi, kyseessä olisi Yhdysvaltain historian suurin laajeneminen. 

Maa kasvaisi pinta-alaltaan suunnilleen Ranskan, Britannian, Espanjan, Italian ja Saksan verran.

Lue myös: Valkoinen talo jakoi mystisiä Grönlanti-kuvia, Tanskan johto koolla

Trumpin mukaan Grönlannin hankkiminen on tärkeää Yhdysvaltain kansalliselle turvallisuudelle sekä maan vastustajien pelottelemiseksi arktisella alueella.

Grönlanti on Tanskalle kuuluva itsehallintoalue, jota kohtaan Trump on useaan otteeseen ilmaissut kiinnostusta.

Tutkijoiden mukaan Trumpia kiehtoo ennen kaikkea alueellinen suuruus, kirjoittaa yhdysvaltalaislehti New York Times.

– Trump on kiinteistöalan mies, ja ajatus näin suuren maa-alueen nappaamisesta näyttää olevan hänen ohjaava voimansa: "ENITEN MAATA IKINÄ", sanoo Cornellin yliopiston historioitsija David Silbey sähköpostitse lehdelle.

Lue myös: Risto E. J. Penttilä: Tällaiseen liemeen Suomi joutuisi, jos Trump valtaisi Grönlannin

Trumpin ensimmäistä presidenttikautta käsittelevässä kirjassa The Divider kerrotaan, että Trump sanoi antamassaan haastattelussa rakastavansa karttoja.

– Katsokaa tämän kokoa. Se on valtava. Sen pitäisi olla osa Yhdysvaltoja, lehti kirjoittaa Trumpin sanoneen Grönlannista kirjan mukaan.

Northwesternin yliopiston historioitsijan Daniel Immerwahrin mukaan Trump vaikuttaa olevan kiinnostuneempi Yhdysvaltain rajojen laajentamisesta kuin yksikään viime vuosien presidenteistä.

– Trumpin liittämispyrkimykset muistuttavat kaukaisen menneisyyden presidenttejä, mutta eivät ketään toisen maailmansodan jälkeiseltä ajalta, Immerwahr kommentoi New York Timesille.

"Psykologisesti tarpeen"

Trump voisi jo nyt lisätä esimerkiksi Yhdysvaltojen sotilaallista läsnäoloa maailman suurimmalla saarella. Trump on vähätellyt Tanskan ja Yhdysvaltojen välistä pitkäaikaista puolustussopimusta.

Yhdysvalloilla oli maailman suurimalla saarella toisen maailmansodan ja kylmän sodan aikana tuhansia sotilaita ja yli tusina tukikohtaa. Nyt tukikohtia on vain yksi.

Trumpin mukaan Yhdysvalloille parasta olisi omistaa Grönlanti, koska omistaminen on "psykologisesti tarpeen menestyksen kannalta".

Trump on viime aikoina vihjaillut myös, ettei sotilaallisen voimankäytön mahdollisuutta voida sulkea pois.

Tilanne esillä Washingtonissa

Grönlannin pääministeri Jens-Frederik Nielsen on sanonut, ettei maa halua olla osa Yhdysvaltoja. Jos Grönlannin täytyy valita, se valitsee Nielsenin mukaan Tanskan.

Kysyttäessä Nielsenin lausunnosta Trump sanoi olevansa eri mieltä.

– Olen eri mieltä hänen kanssaan. En tiedä, kuka hän on. En tiedä hänestä mitään. Mutta se tulee olemaan iso ongelma hänelle, brittilehti Guardian kirjoittaa Trumpin kommentoineen.

Entinen Grönlannin parlamentin jäsen Aqqaluk Lynge sanoi, että vaikka Yhdysvallat tarjoaisi jokaiselle Grönlannin 57 000 asukkaalle miljoona dollaria, grönlantilaiset eivät hyväksyisi sitä.

Lue myös: Grönlanti ja Tanska Trumpille: Lopeta uhkailu

Tanskan, Grönlannin ja Yhdysvaltojen ulkoministerit tapaavat tänään Washingtonissa keskustellakseen Grönlannin tilanteesta.

Tanskan ulkoministeri Lars Lökke Rasmussen vahvisti tapaamisen tiistaina. Rasmussenin lisäksi tapaamiseen osallistuu myös Grönlannin ulkoministeri Vivian Motzfeldt.

Yhdysvaltain ulkoministerin Marco Rubion sekä varapresidentti J. D. Vancen on määrä tavata Tanskan ja Grönlannin edustajia tänään Washingtonissa.

Mediatietojen mukaan tapaamisen on määrä alkaa kello 17.30 Suomen aikaa.

TanskaTrumpin YhdysvallatYhdysvallatUlkomaat
Toimittajan kuva
Petri Tyynmaa
MTV Uutiset

Petri Tyynmaa työskentelee MTV Uutisissa uutis- ja videotoimittajana. Hän seuraa laajasti uutisia ja ilmiöitä sekä kotimaasta että ulkomailta. Petriin voit olla yhteydessä esimerkiksi, jos sinulla on tarjota MTV Uutisille juttuvinkki tai video.

Lisää aiheesta:

Politico: Neljä helppoa keinoa, joilla Trump saa GrönlanninWSJ: Ulkoministeri Rubion mukaan USA haluaa ostaa Grönlannin, ei hyökätäTrumpin neuvonantaja: Millä oikeudella Tanska hallitsee Grönlantia? – Tanskassa kriisikokousTrump: Saamme Grönlannin – FT paljastaa "hirvittävän" puhelun Tanskan pääministerilleTrumpin Grönlanti-into hämmentää: "Eivät nykyaikana valtiot ostele toistensa osia" – poika vieraili alueella "keräämässä materiaalia"Wall Street Journal: Trumpia kiinnostaa Grönlannin ostaminen

Tuoreimmat aiheesta

Tanska
  • 13:26
    Ranska

    Ranska aikoo avata konsulaatin Grönlantiin

  • 10:21
    Yhdysvallat

    Risto E. J. Penttilä: Tällaiseen liemeen Suomi joutuisi, jos Trump valtaisi Grönlannin

  • Eilen20:12
    Trumpin Yhdysvallat

    Välittikö Grönlannin pääministeri puvullaan viestin Trumpille?

  • Eilen19:36
    Yhdysvallat

    Grönlannin pääministeri: Valitsemme Tanskan

  • Eilen13:48
    Trumpin Yhdysvallat

    Saksan ulkoministeri tyynnyttelee Grönlanti-puheita