Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kuinka paljon on sopivasti? Liiallisella tai liian vähäisellä liikunnalla huomattavia terveysriskejä

Useat kuntosalit tarjoavat monta tuntia kestäviä maratontunteja. Ne eivät kuitenkaan kannata, sillä liiallinen liikunta tekee hallaa elimistölle.
Useat kuntosalit tarjoavat monta tuntia kestäviä maratontunteja. Ne eivät kuitenkaan kannata, sillä liiallinen liikunta tekee hallaa elimistölle. Colourbox
Julkaistu 10.02.2016 12:41
Toimittajan kuva

Laura Matilainen

laura.matilainen@mtv.fi

Pitäisikö liikkua joka päivä? Kuinka pitkä juoksulenkki riittää? Ravitsemusfysiologi kertoo, mikä liikuntamäärä olisi kaikkein optimaalisin.

Vaikka liikuntaa pidetään yleisesti terveellisenä asiana, voi liiallisella liikunnalla olla yhtä vakavia seurauksia kuin liikkumattomuudellakin. Tutkimusten mukaan nämä molemmat ääripäät ovat yhteydessä muun muassa kohonneeseen syöpäriskiin.

Oman terveyden kannalta liikunta tuleekin pitää kohtuudessa ja ruokavalio tasapainossa. 

Elimistön tulisi olla tasapainossa

Liikunnan haitallisuus syntyy vapaiden radikaalien seurauksena. Liikkuessa elimistö kuluttaa energiaa, jolloin syntyy myös elimistölle haitallisia vapaita radikaaleja, jotka johtavat soluvaurioihin.

Vapaat radikaalit ovat elämälle välttämättömiä, mutta niiden liiallinen esiintyminen elimistössä aiheuttaa merkittäviä terveysongelmia, kuten syöpää ja aivoverenkiertohäiriöitä. Voimme suojautua näiltä ongelmilta antioksidanttien avulla.

Antioksidantteja saa monista ruoista, kuten kasvikunnan tuotteista. Myös liikunta lisää antioksidanttien määrää elimistössämme.

– Vapaat radikaalit saavat aikaan sen, että tunnemme itsemme väsyneeksi treenin jälkeen. Sama ilmiö tapahtuu myös flunssan aikana. Väsymys on viesti, että meidän tulisi levätä, ruotsalainen ravitsemusfysiologi Fredrik Paulúnin kertoo.

Ei pidä kuitenkaan ajatella, että liikunta olisi vaarallista. Kohtuullinen liikunta nimittäin tuottaa elimistössämme myös antioksidantteja, jotka kumoavat liikuntasuorituksessa syntyneiden vapaiden radikaalien haitat.

Kohtuullinen liikunta tuottaa elimistössämme hyviä antioksidantteja.

Liikunnan haitallisuus syntyy silloin, jos liikkuu enemmänkin kuin olisi tarpeen. 

– Ei tule liikkua liikaa, sillä vaikka liikunta tuottaakin antioksidantteja, se tuottaa yhä enemmän vapaita radikaaleja. Näiden kahden asian tulisi olla tasapainossa.

Jokainen meistä on paras henkilö arvioimaan oloaan

Liiallinen vapaiden radikaalien määrä elimistössä voi johtaa helposti muun muassa erilaisiin tulehduksiin ja aiheuttaa huomattavaa väsymystä. Paulúnin mukaan jokainen meistä on itse paras henkilö arvioimaan sitä, liikkuuko liikaa. Jos esimerkiksi tunnet itsesi erityisen väsyneeksi, kannattaa omia liikuntatottumuksia pohtia.

– Lyhyet treenit, viiden kilometrin juoksu tai 40 minuuttia salilla useamman kerran viikossa pitävät antioksidanttitason hyvänä, Paulún toteaa. 

Hän suositteleekin, että jos haluat pysyä terveenä, suojautua sairauksilta ja palautua hyvin, kannattaa liikkua useamman kerran viikossa pieniä määriä kerrallaan, hyvää ruokavaliota unohtamatta.

Muista aloittaa liikunta maltilla

Kohtuullisuus kannattaa muistaa myös liikuntaharrastusta aloittaessa. Hyvässä kunnossa olevien ja terveellisesti syövien keho taistelee jo valmiiksi liikuntasuorituksen aiheuttamaa hapetusta vastaan, mutta pitkän tauon liikunnasta pitäneillä henkilöillä antioksidanttitaso voi olla alhainen.

kävely

Erityisen alhainen tämä on silloin, jos ruokavaliossa on puutteita antioksidanttipitoisista ruoista, kuten hedelmistä ja täysjyvästä. 

– Kun aloittaa liikunnan pitkän tauon jälkeen, tulisi liikunta aloittaa todella maltillisesti, Paulún muistuttaa.

Vaikka liikuntakärpänen olisikin puraissut pitkän tauon jälkeen, runsas liikunta voi tehdä elimistöllesi hallaa, jolloin myös riski liikunnan loppumiseen kasvaa. 

Kaipaatko treenivinkkejä? Katso vinkit videoilta:

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

Pitääkö olla huolissaan, jos unohtelee yksittäisiä sanoja? Lääkäri kertoo, miksi arki on joskus sanaselityspeliäUudenvuodenlupaukset, joita kardiologit suosittelevat – "Oltava etusijalla"Miksi paino ei putoa urheilusta huolimatta? 12 mahdollista syytäViisi yleistä mokaa, jotka estävät painon putoamisenNyt loppui iän syyttely! Näillä tavoilla vaikutat oikeasti aineenvaihduntaasiJo pienellä muutoksella on suuri vaikutus terveyteen – pidä parempaa huolta sydämestäsi!
LiikuntaTerveys ja hyvinvointiLifestyle
Liikunta kannattaa aloittaa maltilla, vaikkapa rauhallisella kävelylenkillä.
Colourbox

Tuoreimmat aiheesta

Liikunta
  • pe14:15
    Lapset

    Uimakoulut täyttyivät hetkessä: Vanhempi, älä tee tätä virhettä, jos opetat itse lastasi uimaan

  • ke20:11
    Fitness

    Tässä ammatissa kauneus ei yllättäen olekaan valttia

  • 31.8.16:35
    Turkki

    Turisti tankotanssi lipputangolla Turkissa – vuosien vankeus uhkaa

  • 29.8.20:11
    Sauna

    Onko saunominen sittenkään terveellistä? Brittilehti perkasi tutkimustietoa

  • 27.8.13:23
    Lapset

    Joensuu palkkasi personal trainerin kouluihin – tässä tehtävä