Snookersuuruus Ronnie O'Sullivan oli 16-vuotias, kun hänen isänsä tuomittiin vankilaan murhasta.
Kirjassaan Ronnie O'Sullivan – Murtumaton (Docendo, suomennos Jere Saarainen) O'Sullivan kertoo olleensa turnausmatkalla saadessaan tietää isänsä rikoksesta. Ronnie O'Sullivan Sr oli puukottanut miehen hengiltä yökerhossa Lontoon Chelseassa.
– Olin turnauksessa Thaimaassa, kun kaikki tapahtui. Itkin kuin vesiputous hiljaisen hotellin käytävällä ja hakkasin keppiäni seiniin. Olin koko paluulennon hereillä mutta muissa maailmoissa, O'Sullivan kertoo kirjassaan.
Kun teinipoika pääsi Englantiin, hänet vietiin suoraan Brixtonin vankilaan tapaamaan isäänsä. Kyyti oli poikkeuksellinen.
– Tuntui ristiriitaiselta, että matkustin sinne pitkällä limusiinilla, jonka managerini Barry Hearn oli tilannut noutamaan minut lentoasemalta, O'Sullivan muistelee.
– Päätepysäkkimme oli harmaa viktoriaaninen vankila, jossa oli korkeat tiiliseinät, pyöriviä turvakameroita, valonheittimiä ja korkeat savupiiput. Näin muutoksen isän silmissä ja laihtuneissa poskissa. Yleensä hän käytti näyttäviä kuteita, mutta nyt hänellä oli samanlaiset vanhat vaatteet kuin
kaikilla muillakin vangeilla. Hänen kasvoillaan oli samanlainen ontto ilme kuin hänen vankitovereillaan.
Isä Ronnie O'Sullivan Sr tuomittiin lopulta 20 vuoden vankeusrangaistukseen.
– Kun isä lähti kiven sisään, tuntui kuin minulta olisi isketty ilmat pihalle. Menetin valmentajan, eteenpäin puskevan voiman ja esikuvan.

