Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Huuhkajien komeetta latasi tavoitteensa häpeilemättä tiskiin – vakiopaikka maajoukkueesta ja siirto ulkomaille: "Wales-ottelu nosti omaa markkina-arvoa"

22-vuotias laitapelaaja Ilmari Niskanen tähyää ulkomaille.
22-vuotias laitapelaaja Ilmari Niskanen tähyää ulkomaille.Lehtikuva
Julkaistu 05.09.2020 07:30
Toimittajan kuva

Ville-Veikko Valta

ville-veikko.valta@mtv.fi

@veksiveksi

Huuhkajien tuorein debytantti Ilmari Niskanen oli pyyhkinyt Wales-tappion pettymyksen jo kasvoiltaan, kun maajoukkue harjoitteli palauttavasti perjantaina Helsingin Talissa.

LUE MYÖS: Kommentti: Näin ihmeellistä jalkapallo voi olla – supertähti Gareth Bale kalpeni Olympiastadionilla vertailussa Huuhkajien debytanttiin

Niskasen hymy oli päinvastoin herkässä, sillä Suomen häviöstä huolimatta hän saattoi kertoa onnistuneensa ensimmäisessä A-maaottelussaan. Jo ottelussa pelaaminen oli Kiuruveden Pallon kasvatille äärimmäisen suuri saavutus.

– Oli ihan valtava kunnia pukea A-maajoukkuepaita päälle ja pelata noiden fantastisten pelikavereiden kanssa. Tänään kun käytiin isän kanssa tarkemmin peliä läpi, ja mä tosiaan juttelen isän kanssa jokaisen pelin jälkeen, hän sanoi, ettei ole koskaan jännittänyt jalkapallopeliä näin paljoa. Siitäkin huomasi, miten tärkeä matsi oli myös perheenjäsenille. Totta kai he ovat hyvin ylpeitä minusta, avoimesti tarinaa iskevä savolainen jutteli.

– Nyt sitten seuraava askel on se, että pyrin vakiinnuttaman aseman joukkueessa. Se vaatii paljon töitä, mutta uskon, että se on ihan täysin mahdollista.

Niskanen sai paikan Wales-ottelun avauskokoonpanosta, kun Suomelta puuttui avainpelaajia kokoonpanostaan. Oikealta puolelta poissa olivat vakiokasvot Robin Lod ja Jukka Raitala, ja kun päävalmentaja Markku Kanerva valitsi peliryhmitykseksi 3–5–2, Niskanen istutettiin oikeaksi laitalinkiksi.

Englanninkielinen termi wingback kuvastaa Niskasen roolin olleen jotain perinteisen laiturin ja laitapuolustajan välimaastosta.

– Wingbackin rooli oli minulle kyllä tosi vieras. Aikaisempina vuosina olin pelannut ehkä noin kaksi kokonaista peliä wingbackina. Sinällään outo paikka, mutta tuossa prepattiin kuitenkin hyvin edeltävinä päivinä, ja tiesin kyllä, millä tavalla pitää liikkua. Koko ajan oli muilta pelaajilta kommunikaatio tosi hyvää, ja minua ohjeistettiin koko ajan menemään oikeisiin paikkoihin.

– Puolustuspelissä sattui muutamia virheitä sijoittumisen kanssa, mutta muuten meni aika hyvin, Niskanen arvioi.

"En tosiaan koe, että oli mitään ongelmia pysyä mukana vauhdissa"

58928235 (1)

Niskanen on ollut tyrkyllä ulkomaille pitkin vuotta, mutta toistaiseksi siirto Skotlantiin tai minnekään muualle ei ole materialisoitunut, ja laituri on tahkonnut Veikkausliigaa Kuopion Palloseuran riveissä. Tällä kaudella 11 liigaottelussa on syntynyt kuusi maalia ja kaksi maalisyöttöä.

Maaottelut brittijoukkueita vastaan ovat pelaajille ja heitä tarkkaileville ulkomaalaisseuroille näyttämö, jota ei voi edes verrata kotoiseen pääsarjaan.

– Uskon, että (Wales-ottelu) nosti omaa markkina-arvoa ja mahdollisuuksia päästä kovempaankin sarjaan. En tosiaan koe, että oli mitään ongelmia pysyä mukana tuossa vauhdissa. Minunkin laidalla oli Tottenhamin laitapuolustaja (Ben Davies) ja Manchester Unitedin laitahyökkääjä (Daniel James). Ihan maailman eliittipelaajia. Siihen nähden ei ollut tosiaan mitään vaikeuksia heidän vauhdissaan mukana pysyä. Antoi paljon itseluottamusta siihen, että tulen pärjäämään ainakin paljon Veikkausliigaa korkeammalla sarjatasolla, Niskanen paalutti.

Aiemmin skottiseura Dundee United kertoi olevansa kiinnostunut 23 vuotta lokakuussa täyttävästä Niskasesta.

– Totta kai mulla on ollut jo pitkään tavoitteena siirto ulkomaille, ja uskon, että se on tämän ottelun jälkeen taas ison pykälän lähempänä, Niskanen tuumasi.

Suomi kohtaa seuraavassa Kansojen liigan ottelussa Irlannin sunnuntaina Dublinissa. Ilman yleisöä pelattava ottelu alkaa Suomen aikaa kello 19.

Lisää aiheesta:

21-vuotias Huuhkajat-sensaatio on uuden edessä – kevättä kuormitti raskas ristiriita: "Toivottavasti ei tarvitse enää tuollaista kokea"Huuhkajien uusi jokerikortti on entinen lapsitähti, joka ihastutti Barcelonassa ja harjoitteli 50 tuntia viikossa – "Oliver on harvinaislaatuinen"Elämä järkkyi niin, että valmentajakin huolestui – veti Huuhkajien pelaajan syrjään ja antoi arvokkaan neuvon: "Voin suositella joka ikiselle"Lukas Hradecky heitti piikkiä valopilkun ensimmäisestä Huuhkajat-maalista – Robert Taylor virnisti sivalluksen kuultuaanHuuhkajien uusi tähti Ilmari Niskanen teki Puolaa vastaan unelmaosuman, joka muistutti uran suuresta hetkestä – ”Sitä maalia on tullut kelailtua videolta lähemmäs tuhat kertaa”Huuhkajien kulttipelaaja palasi koronatauolta tulikuumassa vireessä – Petteri Forsellin silmät avautuivat uran tulevaisuutta järisyttäneille ongelmille: "En ole mikään Teemu Pukki"
HuuhkajatJalkapalloUrheilu
KuPS-laituri Ilmari Niskanen haastoi Walesin tähdet hienosti.Lehtikuva

Tuoreimmat aiheesta

Huuhkajat
  • 20:20
    Lukas Hradecky

    Lukas Hradecky on koditon Monacossa

  • 11.9.17:42
    Lukas Hradecky

    Lukas Hradeckysta surkea uutinen – pitkään sivussa

  • 10.9.14:24
    MM-karsinnat

    Cristiano Ronaldolle jälleen uusi ennätys

  • 10.9.08:53
    MM-karsinnat

    Erling Haaland täysin pitelemätön: Norja järjesti järisyttävän maalijuhlan ja marssii kohti MM-kisoja

  • 9.9.09:23
    MM-karsinnat

    Ruotsin jalkapallofiasko johti raivoisaan rapavyöryyn: "Häpeällinen suoritus"