Kaksi mitalia Milano-Cortinan olympialaisista tuliaisiksi tuonut Eero Hirvonen myöntää, että tie olympiamitaliksi ei ole ollut itsestäänselvyys.
30-vuotias Hirvonen on ollut yhdistetyn huipulla jo pitkään. Siitä huolimatta hiljattain päättyneiden olympialaisten yhdistetyn normaalimäen pronssi ja joukkuekilpailun hopea olivat Hirvoselle uran ensimmäiset arvokisamitalit.
Hirvonen nähtiin olympialaisissa ensimmäistä kertaa 22-vuotiaana Pyeongchangissa vuonna 2018. Olympiadebyytti sujui Hirvoselta erinomaisesti ja tilille kertyi kaksi henkilökohtaisen kilpailun kuutossijaa.
– Varmaan siinä kohtaa itse ja aika moni muukin odotti, että ura näyttää aika erilaiselta mitä se loppujen lopuksi näiden kaikkien käänteiden kautta on ollut, Hirvonen sanoo Viiden jälkeen -ohjelman haastattelussa.
Lue myös: Eero Hirvonen ihmettelee: Onko olympiamitalissa virhe?
Vuodet olympiadebyytin jälkeen eivät kuitenkaan sujuneet odotetusti. Terveysmurheet ja vaisut kisasuoritukset pistivät Hirvosen miettimään aikoinaan jopa lopettamista.
– On siellä ollut vuosien varrella monta tilannetta, jotka olisivat voineet kääntää toistekin päin, että en olisi näissä kisoissa ollut, eikä näitä mitaleita olisi sitä kautta tullut, Hirvonen pohjustaa.
– Ennen Pekingin olympialaisia harjoituskausi 2021 oli sellainen, missä piti pysähtyä miettimään, että minkä takia ylipäätään urheilee ja mitkä ne syyt siihen urheilemiseen ovat. Hain opiskelemaan silloin samaan aikaan ja vähän jossain kohtaa mietinkin, kun oli loukkaantumisia takana – olin polven kanssa taistellut ja sinä keväänä käsi leikattiin.
– Siinä kun pääsykokeisiin matikanlaskuja käsi paketissa yritti värkätä, niin mietti, että jos nyt sinne kouluun pääsen, niin voi olla, että tässä käy jotenkin muutenkin. Niin sitä tähän pisteeseen on kuitenkin päädytty.
Katso Eero Hirvosen haastattelu kokonaisuudessaan pääkuvan videolta.
