Dieselin raju kallistuminen merkitsee yhdelle ajoneuvoyhdistelmälle jopa useiden kymmenien tuhansien eurojen lisäkulua vuodessa. Hinta nousi vuoden 2021 aikana 29 senttiä ja vuodenvaihteessa rapsahti vielä noin 10 senttiä lisää biopolttoaineen sekoitusvelvollisuuden kiristyksestä.
– Aiemmin puhuttiin, että sekoitusvelvoitteesta johtuen hinta nousisi pikkuhiljaa. Nyt se nousi mielestäni liian paljon, tuskailee joensuulainen kuljetusyrittäjä Markku Huovinen.
Suomen Kuljetus ja Logistiikka SKAL kertoo, että vielä marraskuun lopussa kolmen ministeriön tilaamassa selvityksessä arvioitiin huomattavasti hitaampaa korotusaikataulua.
– Jakeluvelvoitteen 30 prosentin tason arvioitiin nostavan dieselin pumppuhintaa 12–22 senttiä litralta vuoteen 2030 mennessä. Nyt velvoite on 19,5 prosenttia ja jo nyt tuo ennustettu hinnannousu toteutui, huomauttaa SKALin toimitusjohtaja Anssi Kujala.
Sekoitevelvoitteen kiristyminen, maailmanmarkkinahintojen nousu ja kotimaiset veronkorotukset osuivat nyt samaan aikaan.
– On selvää, että tässä tilanteessa ei tule tehdä uusia päätöksiä jakeluvelvoitteen kiristämisestä 34 prosenttiin.
Kansallinen lisärasitus
Kiristynyt jakeluvelvoite edellyttää polttoaineyhtiöitä lisäämään aiempaa enemmän kalliimpaa uusiutuvaa raaka-ainetta liikennepolttoaineisiin.
