Tuore raportti vaatii hakkuiden vähentämistä ilmastotavoitteiden saavuttamiseksi. Metsäteollisuuden mukaan se olisi raju isku alalle ja kapeakatseista politiikkaa. Katso koko Asian ytimessä jakso tästä.
MTV Katsomon Asian ytimessä -ohjelmassa keskiviikkona Metsäteollisuuden toimitusjohtaja Paula Lehtomäki ja Suomen ilmastopaneelin puheenjohtaja Jyri Seppälä esittivät näkemyksensä metsien hakkuiden määrästä Suomessa.
Ilmastopaneelin ja Luontopaneelin mukaan hakkuita pitäisi rajoittaa Suomessa aiempaa enemmän ilmasto- ja luontotavoitteiden saavuttamiseksi. Näkemys perustuu paneelien tuoreeseen raporttiin.
Viime vuosina metsää on hakattu keskimäärin noin 73 miljoonaa kuutiota vuodessa. Vähennystarve olisi 13 miljoonaa kuutiota, jotta kaikkiin ilmasto- ja luontotavoitteisiin päästäisiin, raportti väittää.
– Käytännössä hakkuiden määrä pitäisi vähentää sille tasolle, missä se oli 2010-luvun alkupuolella, Seppälä avaa.
Seppälän mukaan ilman näitä toimia Suomi ei pääse omiin eikä EU:n luonto- ja ilmastotavoitteisiin, ja sillä on hintansa.
– Metsät ovatkin olleet vähän parempi hiilinielu, kuin aiemmin on uskottu.
Lue myös: Raportti: Suomen ilmasto- ja luontotavoitteiden saavuttaminen ei mahdollista viime vuosien hakkuumäärillä
Raju vaikutus
Mutta mikä olisi hakkuiden vähentämisen vaikutus metsäteollisuuteen?
– Metsäteollisuuden vienti voisi pudota 2,5 miljardia vuosittain, eli yli jäämurtajakaupan verran joka vuosi. Metsänomistajien puunmyyntitulot pienenisivät yli 500 miljoonaa euroa joka vuosi. Ja 18 000 tämän arvoketjun työpaikkaa olisi katoamassa, Metsäteollisuuden Lehtomäki avaa laskelmia.
Lehtomäki sanoo, että rajoittava näkökulma hakkuisiin on monesta syystä "todella kapea ja vino."
– Suomalaisesta puusta valmistetaan kansainvälisille markkinoille tuotteita. Jos niitä ei valmisteta täällä, ne tehdään muualla.
Lehtomäki jatkaa sanoen, että ilmastotavoitteissa pitäisi keskittyä fossiilisten polttoaineiden vähentämiseen.
Hänen mukaansa metsäteollisuus on vähentänyt fossiilisten polttoaineiden käyttöä merkittävästi.
– Tähtäämme nollaan ensi vuosikymmenellä.
Aikajänne tärkeä
Ilmastopaneelin Seppälän mukaan pelkkä fossiilisten polttoaineiden vähentäminen ei riitä.
– Samaan aikaan, kun me vähennetään niin meidän pitää huolehtia, että metsät säilyttävät hiilitaseensa tietyn tasoisena.
Seppälä painottaa, että kyse on osittain aikajänteistä.
– Eihän tässä kukaan ole esittämässä, että se (hakkuiden merkittävä vähentäminen) tapahtuisi ykskaks. Meidän pitäisi ymmärtää, että suunta on tämä ja mielestäni metsäteollisuudenkin pitäisi miettiä sitä, mitkä ovat tulevaisuuden mahdollisuudet.
Seppälä listaa mahdollisuuksista esimerkkeinä bioperäisen hiilidioksidin ja lentopolttoaineen.
Katso koko Asian ytimessä -jakso tästä.
Asian ytimessä hakee vastauksia uutismaailman kysymyksiin maanantaista torstaihin kello 19.30 suorana MTV Katsomossa.
Päivän polttaviin puheenaiheisiin vastauksia ovat hakemassa MTV Uutisten uutisankkurit Maija Lehmusvirta, Kirsi Alm-Siira ja Jan Andersson.

