Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Brittiparlamentin uudeksi alahuoneen kurinpitäjäksi tarvittiin peräti neljä äänestystä – Lopullinen valinta tehtiin kahdesta työväenpuolueen ehdokkaasta

Työväenpuolueen edustaja Lindsay Hoyle kaitsee vastaisuudessa brittiparlamentikkoja.
Työväenpuolueen edustaja Lindsay Hoyle kaitsee vastaisuudessa brittiparlamentikkoja.
Julkaistu 04.11.2019 22:59

MTV UUTISET – STT

Britannian parlamentin alahuoneen uusi puhemies on työväenpuolueen Lindsay Hoyle, 62. Hän voitti myöhään maanantai-iltana ratkaisevassa neljännessä äänestyksessä vastaehdokkaansa Chris Bryantin, 57, joka edustaa niin ikään työväenpuoluetta.

Hoyle on toiminut kansanedustajana vuodesta 1997 ja alahuoneen varapuhemiehenä vuodesta 2010.

Hoyle on edeltäjänsä John Bercow'n tavoin suhtautunut nuivasti edustajien öykkäröintiin. Hän lupasi Sunday Timesille antamassaan haastattelussa, että korjaisi parlamentin, jota hän itse kutsui toksiseksi eli myrkylliseksi.

Rutiininomainen äänestys puhemiehestä on saanut lisähuomiota tehtävänsä vastikään jättäneen John Bercow’n päädyttyä näkyvään rooliin Britannian vääntäessä EU-erosta. Hän tuli tunnetuksi paitsi Britanniassa myös muualla Euroopassa pitäessään järjestystä yllä alahuoneen kiivaiden brexit-keskustelujen aikana. Hän ehti huutaa tunnetuksi tulleen "Order! Order!" (järjestys, järjestys) huutonsa yli 14 000 kertaa.

Huomiota herätti myös Bercow'n päätös estää Yhdysvaltain presidenttiä Donald Trumpia puhumasta brittiparlamentille tämän Britannian-vierailun aikana.

Bercow asettui kautensa aikana pääministeri Boris Johnsonia vastaan esimerkiksi silloin, kun Johnson määräsi parlamentin viikkojen istuntotauolle, joka tosin peruttiin myöhemmin.

– On ilmiselvää, että tarkoituksena on estää parlamenttia keskustelemasta brexitistä ja suorittamasta velvollisuuttaan maan suunnan määrittämisessä, Bercow sanoi tuolloin.

Nasevasta sanailustaan ja värikkäistä kravateistaan tunnettu Bercow ehti toimia puhemiehenä 10 vuotta.

Enää puhemiehen ei tarvitse pelätä mestausta

Alahuoneen puhemiehen ammattinimike juontaa juurensa aina vuoteen 1377. Sen ensimmäinen haltija oli Thomas Hungerford, kertoo BBC.

Historian hämärissä puhemiehen tehtävään ei välttämättä ollut tunkua työhön liittyvien riskien takia. Puhemies nimittäin keskusteli alahuoneen päätöksistä monarkin kanssa, ja jos päätös ei tätä miellyttänyt, puhemies saattoi menettää päänsä.

Perinteitä noudattaen vielä nykyäänkin muut parlamentin jäsenet "raahaavat" valituksi tulleen puhemiehen tuolille.

Lisää aiheesta:

Republikaanien äärilaita teki historiaa: McCarthy äänestettiin ulos puhemiehen paikaltaBoris Johnson jätti lennokkaat jäähyväiset alahuoneelle: "Hasta la vista, baby" – heistä jompikumpi on uusi pääministeriBrittiparlamentti äänestää Bercow'n seuraajasta – kahdeksan edustajaa halajaa kovaäänisen järjestyksen pitäjän tilalle Brittiparlamentin tiukkasanainen kurinpitäjä päätti uransa – pääministeri Johnson kehuu kollegaansa: "Ei ole epäilystäkään, ettet olisi ollut tämän parlamentin mahtava palvelija"Britanniassa alkaa Boriksen aika – Johnson vei paikan puolueen ja maan johdossa Brittiparlamentin stressaantuneille kansanedustajille on avattu neuvontapuhelin – brexit-kompromissista neuvoteltiin jälleen tuntikausia
Iso-BritanniaPolitiikkaBrexitUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Iso-Britannia
  • ma17:25
    Poliisi

    32-vuotiasta miestä syytetään kymmenestä murhan yrityksestä Britannian junapuukotuksessa

  • ma16:54
    Ulkomaat

    Taksikuski kuvasi järkyttävän näyn: Huntingdonin epäilty puukottaja jäi kiinni – "tappakaa minut"

  • 2.11.20:36
    Väkivalta

    Kuningas Charles kauhistui Britannian puukkohyökkäyksestä – kaksi uhria yhä hengenvaarassa

  • 2.11.16:33
    Andrew Mountbatten Windsor

    Falklandissa sotinut ex-prinssi Andrew menettää myös sotilasarvonsa

  • 2.11.06:50
    Junat

    Ainakin 10 ihmistä loukkaantunut junapuukotuksessa Britanniassa