Analyytikot sanovat yllättyneensä Nokian puhelinliiketoiminnan myynnistä, vaikka huhuja kaupasta oli aiemmin liikkeellä.
– Uskoin, että Microsoft keskittyy tulevaisuudessa yrityssegmenttiin, mutta tässä markkinahuhut olivat oikeassa, sanoi Pohjola Pankin analyytikko Hannu Rauhala.
Markkinatutkimusyhtiö Gartnerin analyytikko Carolina Milanesi puolestaan kirjoitti Twitterissä, että Microsoft saa Nokialta toimivia jakelukanavia laitteilleen kehittyvillä markkinoilla, mikä on ratkaisevaa matkapuhelinliiketoiminnan ja myös tablettiliiketoiminnan kannalta.
Alekstran analyytikko Tero Kuittinen sanoo etenkin kaupan ajoituksen olleen iso yllätys.
– Halpa Lumia-mallisto aloitti myymisen oikeastaan vasta keväällä, Kuittinen sanoo.
Kuittisen mielestä kauppahinta kuulostaa matalalta. Rauhala pitää hinnan arviointia haasteellisena.
– Hinnassa on monta elementtiä. Nokia saa esimerkiksi pitää patentit. Kun puhutaan liiketoiminnasta, jonka markkinaosuus laskee ja kassavirta on negatiivinen, nämä ovat haasteellisia kysymyksiä arvioida sitä, Rauhala sanoo.
Rauhala muistuttaa, että jäljelle jäävällä Nokialla on vahvuuksia. Verkkopuolella Nokian kannattavuus on toista luokkaa, ja saneeraukset on jo käyty läpi.
– Pitää muistaa, että verkkoliiketoiminnasta palvelujen osuus on iso. Se on jatkuvampaa liiketoimintaa, joka ei ole täysin riippuvainen kuluttajien mielialoista.
(MTV3 - STT)
Analyytikko: Puhelimia kohtaan ei entisen kaltaista isänmaallisuutta
Nokiaa vaihdettu jo yli miljardilla eurolla
Ihamuotila: Kauppahinta edullinen osakkaille
Katainen kuuli Nokia-kaupasta eilen
Siilasmaa: Urani vaikein ratkaisu
Ballmer: Suomesta Microsoftin Euroopan ydinkeskus
Elop: Lumia kasvaa paremmilla innovaatioilla
Microsoft ostaa Nokian puhelinliiketoiminnan
Nokian osake hurjassa nousussa
Kommentti: Nokia nerokkainta Suomen teollisuushistoriassa
4700 siirtyy Suomessa Microsoftille
Elop jättää Nokian – Risto Siilasmaasta väliaikainen pääjohtaja
Microsoftilta datakeskus Suomeen
Myynti oli shokki Oulun tehtaalle
Asiantuntija: Miten Nokia käyttää miljardinsa?
Tiedotusvälineet eivät yllättyneet
Stubb: Nokia-kauppa luo mahdollisuuksia it-alalle
Pron Antti Rinne: Nokia-kauppa on onnellinen ratkaisu
Analyytikko Rauhala: Nokia säilyy ehkä halpapuhelinten brändinä