Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Aamuhämärässä ajanut bussikuski oli saada peuran syliinsä – hurja kolari tallentui nauhalle

1:26Hurja peurakolari tallentui kameraan – bussikuskilla kävi uskomaton tuuriAlisha Sutton selvisi peurakolarista yllättävän vähällä.
Julkaistu 28.07.2022 11:07

Maria Aarnio

maria.aarnio@mtv.fi

Bussikuski Alisha Sutton selvisi peurakolarista yllättävän vähällä. Sutton oli ajamassa bussiaan aamuhämärässä, kun peura kirjaimellisesti sinkoutui ikkunan läpi Oklahomassa, kertoo CNN.

Aamu oli alkanut tavanomaisesti: Alisha Sutton oli hakenut linja-auton ja lähtenyt reitilleen. Vain kaksi minuuttia työvuoron alkamisesta hän joutui hurjaan peurakolariin.

– Ensireaktioni oli "tapahtuiko tämä oikeasti". Puhuin peuralle, yritin rauhoittaa sitä, Sutton kuvailee.

Kolarissa peura sinkoutui bussin ikkunan läpi Suttonin viereen. Hurjan tilanteen näet yllä olevalta videolta.

"Voin ihan hyvin, kunnes näin tallenteen tilanteesta..."

Sutton kertoo olleensa sokissa. Hän pysäytti bussin heti, avasi oven ja peura poistui ulos.

Suttonin ja peuran välissä oli koko ajan kuskin pleksilasi. Sutton uskoo, että kaikki olisi voinut päättyä paljon huonoimmin.

– Voin ihan hyvin, kunnes näin tallenteen [tilanteesta]. Näin, miten lähellä oli, että peura olisi päätynyt syliini.

Sutton selvisi vammoitta. Bussissa ei ollut matkustajia.

Liikenneturvan mukaan hirvieläinkolarien riski kasvaa selvästi toukokuusta lähtien. Tyypillisimmin liikenneturvallisuutta vaarantavat aiheuttavat peurat ja kauriit.

Lue myös: Tappava vaara vaanii jo keväänkin iltahämärässä: "Ovat syystä siellä, mihin niitä on asetettu"

Alueen bussiyhteyksistä vastaavan yrityksen toimitusjohtaja Ryan Landers kertoo olleensa vaikuttunut Suttonin reaktiosta.

– Arvostan todella tapaa, jolla kuskimme reagoi ja miten hän tilanteen hoiti. Ollakseni ihan rehellinen en tiedä, olisinko itse pystynyt samaan, hän myöntää.

Landers ei ole koskaan kohdannut vastaavaa tilannetta uransa aikana. Hän uskoo, että tapaus auttaa kuskien kouluttamisessa tulevaisuudessa.

– Sutton hoiti tilanteen täydellisesti. Käytämme videota vuosikausia koulutustarkoituksiin.

Peuran kunto ei lähteistä selvinnyt. Eläin kuitenkin poistui autosta omatoimisesti.

Bussi ymmärrettävästi vaurioitui tapauksessa, mutta korjaukset on jo suoritettu.

Lue myös: Kannattaako kesän ajomatkoilla suosia isoja vai pieniä teitä? – "Tieverkosto suunnitellaan niin, että..."

Lue myös: Kun näet tien poskessa mustan sarvipään keltapunaisella pohjalla, tiedätkö mistä sinua oikeasti varoitetaan?

Katso alla olevalta videolta, miten yllättäen hirvi voi auton eteen hypätä!

0:32Näin yllättäen hirvi hyppää auton eteen – rekkakuski ei ehtinyt edes jarruttaaKATSO VIDEO: Näin yllättäen hirvi hyppää auton eteen – rekkakuski ei ehtinyt edes jarruttaa.

Lue uusimmat lifestyle-artikkelit!

Lähde: CNN

Lisää aiheesta:

Kuorma-auton rengas aiheutti vaarallisen onnettomuuden – Janin sähköautoon kymmenien tuhansien vahingotTeron kamera kuvasi, miten hirvi vilahtaa tien yli – kolari alle sekunnin päässä: "Kaikista vaarallisin eläin"Konepellin alta kuului outoa ääntä – kuljettajaa odotti yllättävä näkyLamborghini-kuski ei stop-merkistä piitannut – kammottava rysähdys tallentui videolleRattijuoppo menetti autonsa hallinnan ja sinkoutui ilmojen halki – tyhjä lastenistuin sai apuun rynnänneet sivulliset paniikkiinHurja tilanne tallentui videolle! Hirvi yllätti autoilijan keskellä kirkasta päivää: "Videon kuvannut mies pelasti henkeni"
AutotHirvikolaritLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Autot
  • Eilen14:11
    Toyota

    Toyota kutsuu Suomessa yli 1 250 autoa tarkastukseen

  • Eilen08:45
    Takaisinvedot

    Traficom varoittaa: Poista tämä turvaistuin käytöstä välittömästi!

  • ke19:15
    Pysäköinninvalvonta

    Käsittämätön parkkeerausilmiö: "Pysäköinnintarkastajat eivät voi ymmärtää"

  • ma11:35
    Ajokortti

    17-vuotiaille kuljettajille esitetään öistä ajokieltoa

  • 25.10.12:10
    Renkaanvaihto

    Älä jätä väliin renkaidenvaihdossa: Turhaksi koettu toimenpide on ehdottoman tarpeellinen