Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ylisosiaalineuvos: Näin Suomi pärjää tulevaisuudessa vanhusten kanssa

Toimintakyvyn ylläpitäminen sekä sairaalassa asumisen ja paikasta toiseen siirtelyn lopettaminen toisivat vanhustenhoitoon säästöjä.
Toimintakyvyn ylläpitäminen sekä sairaalassa asumisen ja paikasta toiseen siirtelyn lopettaminen toisivat vanhustenhoitoon säästöjä.Antti Aimo-Koivisto/Lehtikuva
Julkaistu 22.10.2012 13:30(Päivitetty 23.10.2012 08:41)

Yli 65-vuotiaiden vanhusten määrä kasvoi Suomessa tänä vuonna yli miljoonaan. Miten Suomi ja veronmaksajat tulevaisuudessa selviytyvät?

– Jos tähän olisi olemassa joku simsalabim-ratkaisu, se olisi jo keksitty, ylisosiaalineuvos Aulikki Kananoja sanoo.

On Kananojalla silti pari ehdotusta.

– Ensinnäkin vanhenevien ihmisten toimintakykyä täytyy ylläpitää mahdollisimman pitkään. Mitä kauemmin ihminen pystyy itse liikkumaan, ruokailemaan, käymään kaupassa ja toimimaan omatoimisesti, sitä parempi: kallis kodin ulkopuolella asuminen siirtyy yhä myöhempään ikään.

Kananoja ehdottaa myös, että sairaalassa asuminen lopetettaisiin.

– Kaikkein eniten apua tarvitsevat on tähän asti tyypillisesti jätetty asumaan sairaaloiden pitkäaikaisosastoille. Nyt kodin ulkopuolella asumisen painopistettä yritetään monissa kunnissa siirtää sairaaloista palveluasumiseen, Kananoja sanoo.

Kananoja muistuttaa, että suuri osa "nuorista vanhoista" on toimintakykyisiä. Kuvituskuva.Colourbox.com

Pysyvä paikka kunnosta riippumatta

Kananoja on niin ikään sitä mieltä, että vaikka vanhus asuisi oman kodin ulkopuolella, hänellä pitää olla pysyvä paikka.

– Jos palvelutaloissa pystyttäisiin vähentämään vanhojen ihmisten siirtelyä paikasta toiseen sitä mukaa, kun heidän kuntonsa huononee, rahaa säästyisi. Eivät ne vaihdokset nimittäin aivan ilmaisia ole.

– Tutussa ympäristössä asuminen pitää myös muistisairaan toimintakykyä yllä. Lisäksi erilaiset terapeuttiset menetelmät, kuten musiikki ja toimintaterapia, auttavat.

65-vuotiaat "nuoria vanhoja"

Kananoja muistuttaa, että yli 65-vuotiaiden määrän nousu ei johda hallitsemattomaan kaaokseen.

– Avun tarve ei välttämättä kasva samassa suhteessa. Nykyään noin 65-vuotiaat ihmiset ovat "nuoria vanhoja". Suuri osa heistä on toimintakykyisiä ja virkeitä ja pystyväisiä toimimaan ilman hoitopalveluja.

– Varsinainen jatkuvamman avun tarve alkaa nykyään lähempänä 80:aa ikävuotta, Kananoja sanoo.

Studio55.fi/Piia Simola

Ylisosiaalineuvos: Näin iäkkäitä pitäisi kohdella ja vanhustenhuoltoa kehittää

Tässä ovat maailman vanhimmat valtionpäämiehet

Asiantuntija: Tämä on vialla suomalaisessa lastensuojelussa

Näin yhteiskunta hyötyy vanhuksista

Sosiaalihuollossa iso ongelma - Näin asiantuntija sen ratkaisisi!

Lukijat kertovat: Vanhus pestiin WC-pöntön päällä, toinen potilas tappoi isän, mummo sidottiin vuodeksi sänkyyn...

Sirkka-Liisa Kivelä: Vanhus voi kuolla nälkään Suomessa

Tiesitkö tästä? Hälyttävä epäkohta vanhusten sosiaaliturvassa

Tällaista on vanhustenhoito hoitajan silmin: Toivon, etten itse joudu hoidettavaksi

Vanhusten pakkomuutto on akuutti ongelma!

Kuvat: Colourbox.com, Lehtikuva

Lisää aiheesta:

20 todistetta, että sinulla menee paremmin kuin luuletHyvää Elämää -ohjelma jatkaa terveyden tiellä – Studio55.fi-sivujen päivitys lakkaaJo viiden kilon ylipaino voi nostaa syöpäriskiä puolellaSyöpäpotilaan hiustenlähtö vähenee tutkitusti tällä keinollaViisi merkkiä siitä, että olet pitkäkestoisessa parisuhteessaHikoilu on kiinni koosta, ei sukupuolesta
Studio55

Tuoreimmat aiheesta

Studio55
  • 06.03.201706:15
    Studio55

    20 todistetta, että sinulla menee paremmin kuin luulet

  • 02.03.201708:06
    Studio55

    Hyvää Elämää -ohjelma jatkaa terveyden tiellä – Studio55.fi-sivujen päivitys lakkaa

  • 02.03.201706:15
    Syöpä

    Jo viiden kilon ylipaino voi nostaa syöpäriskiä puolella

  • 01.03.201719:30
    Studio55

    Syöpäpotilaan hiustenlähtö vähenee tutkitusti tällä keinolla

  • 01.03.201706:15
    Studio55

    Viisi merkkiä siitä, että olet pitkäkestoisessa parisuhteessa