Sirkka-Liisa Kivelä: Vanhus voi kuolla nälkään Suomessa
Monet eläkeläiset elävät taloudellisessa ahdingossa, mikä vaikuttaa myös heidän ravinnonsaantiinsa. Kansaneläkkeen varassa eläminen näkyy joidenkin ostoskoreissa karulla tavalla, sillä ruoaksi ostetaan jopa kissanruokaa. Laitoksissakin elää paljon nälkää näkeviä vanhuksia.
– Olen tavannut vanhuksia kissanruokahyllyllä kaupassa, ja jotkut ostavat eläimille tarkoitettuja silakoita, koska ne ovat heidän mielestään ihan hyviä syötäväksi. On paljon eläkeläisiä, jotka säästävät ruoassa, Professori Sirkka-Liisa Kivelä kertoo.
Kivelän mukaan vanhus voi kuolla nälkään Suomessa. Kun esimerkiksi muistihäiriöiselle käydään nakkaamassa ateriapalvelun ruoka, ei ole takeita siitä, että vanhus muistaa syödä ruoan.
– Ei ole poissuljettua, että vanhus voi kuolla nälkään. Tällaista asiaa ei ole tutkittu, mutta mahdollisuus on olemassa, Kivelä toteaa.
Ateriapalvelun sijaan kortteliklubeja
Kotihoidon piirissä on paljon vanhuksia, jotka ovat oman onnensa nojassa. Kun iän myötä fyysinen kunto heikkenee, ei välttämättä jakseta enää käydä kaupassa. Sirkka-Liisa Kivelää huolettaa ateriapalveluiden riittävyys.
– Kun painotetaan kotihoitoa, pitäisi kiinnittää huomiota siihen, että on tarpeeksi kotihoitopalveluita.
Lisäksi aterioiden pitäisi olla täysipainoisia.
– Kun ihminen vanhenee, energiantarve vähenee, mutta vitamiinien ja hivenaineiden tarve ei vähene. Ruoan pitää olla entistä täysipainoisempaa.
Kivelä kyseenalaistaa myös aterioiden kotiinkuljetuksen. Hänen mielestään parempi vaihtoehto olisi se, että vanhuksille perustettaisiin eräänlaisia kortteliklubeja, jotka olisivat lähellä vanhusten asuinpaikkoja.
– Kortteliklubit voisivat toimia kahviloiden tavoin: niissä voisi seurustella, pelailla pelejä ja ostaa täysipainoista ruokaa.
Suomessa on olemassa joitakin vanhusten päiväkeskuksia, mutta Kivelän mukaan niitä on liian vähän ja ne sijaitsevat usein liian kaukana vanhusten kodeista.
Laitoksissa nähdään nälkää
Palvelutalojen ja vanhainkotien ruokahuolto ei takaa riittävää ravinnonsaantia vanhuksille. Pitkäaikaishoitolaitoksissa, vanhainkodeissa sekä kotihoidon piirissä on vanhuksia, jotka näkevät nälkää.
– Ravinto on perustarve, joka pitäisi huomioida ensimmäisenä. Hoito tulee vasta sen jälkeen. Vanhukset saavat ruoasta liian vähän energiaa ja hivenaineita. Ruoan pitäisi myös maistua vanhuksesta hyvältä.
Uskomus siitä, että esimerkiksi Alzheimerin tauti tai dementia aiheuttaisi laihtumista, on Kivelän mukaan väärä.
– Ei ole ollut mistään muusta kysymys kuin negatiivisesta suhtautumisesta vanhuksiin. Silloin laihtuu, jos ei syötetä tarpeeksi.
Uusimmat
-
23:12
Ammuskelu Tukholmassa lähellä vilkasta urheilukenttää – nuori mies kuoli
-
22:15
Estonia-onnettomuuden pelastusoperaation johtaja muistelee kohtalokasta yötä: "Ei olisi uskonut, että sellaista tapahtuu"
-
22:09
Maaleja mättävä kyläseura järkyttää Espanjan jalkapalloa – nappasi La Ligan kärkipaikan Real Madridilta ja Barcelonalta
-
22:02
Sanna Marinilla jälleen uusia työkuvioita – kirjoitti sopimuksen ulkomaisen manageritoimiston kanssa
-
21:39
Kansalaisaloite Venäjän konsulaatin lakkauttamiseksi Ahvenanmaalla sai allekirjoitukset täyteen, mutta ei tule etenemään eduskunnassa
-
21:27
Liiga-ilta tarjosi kuohuttavia käänteitä – Kärpiltä dramaattinen loppu, jumboseura vaihtui
-
21:20
Artisti Pink heitti ympärileikkauksia kritisoineen katsojan ulos konsertistaan: "Tunnetko itsesi nyt hyväksi?"
-
21:19
Lakers-legenda paljasti yllättävän haaveensa – "Voisin todella harkita"
-
21:04
Koulukiusaaminen vei 15-vuotiaan Olivian hengen – äiti toivoo, että nuoria kuunneltaisiin
-
20:48
Raju taklaus pysäytti SM-liigassa – tähtipuolustaja talutettiin jäältä: "Nyt taitaa käydä pahasti"
-
20:45
Espanjan parlamentti ei kelpuuttanut konservatiivipääministeriä
-
20:30
Olli Salo poltti päreensä: Tappara iski kiistanalaisen johtomaalin – menikö tämä tuomio oikein?
-
20:16
Pelle Heikkilä näyttelee Estonia-sarjassa – lämpötila oli kuvauksissa pahimmillaan 60 astetta: "Onneksi olen suomalainen ja ollut paljon saunassa"
-
20:15
Mehiläinen: Julkisesta palvelusta ei ole apua työterveyden 3,5 miljoonan sairaanhoitokäynnin helpottamiseksi – tyrmää arvion "turhista käynneistä"
-
20:10
HJK:n nuorelta tähtikiiturilta hämmästyttävä maali – jalkapallon Suomen mestaruus ratkeamassa
-
20:05
Amber hyppäsi poikansa kaulaan jalkapallo-ottelun jälkeen ja herätti someraivon
-
20:00
Näin ilmaston roima lämpeneminen mullistaa hiihtoa Suomessa ja Lapin laskettelukeskuksissa: "Meidän on keksittävä toisia vaihtoehtoja"
-
19:55
IS: Kadonneen Rasmus Takaluoman etsinnöissä uusi käänne – poliisi aikoo tutkia "kiinnostavia" kohteita joessa tarkemmin
-
19:45
Elokuvantekijä huijasi ilmaistyövoimaa ja maalaili miljoonatuottoja – puliveivarilla oli budjetista satojentuhansien sijaan koossa vain pari tonnia
-
19:44
Kultaleijona räpeltää SM-liigassa – nyt oli selostajallakin huomautettavaa
-
Lataa lisää